Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znojmo má novou turistickou atrakci: Opravené věže v Kapucínské zahradě

19.01.2018
Znojmo má novou turistickou atrakci: Opravené věže v Kapucínské zahradě

Autor: Město Znojmo

Popisek: Věže jsou součástí historického středověkého opevnění města

Téměř tři měsíce trvaly opravy dvou věží areálu Kapucínské zahrady. Věže jsou součástí historického středověkého opevnění města a navazují na městské hradby. Nyní nabízí nejen neznámý výhled na město, jejich zpřístupnění rozšíří navíc i turistikou nabídku města. Znojemská Beseda, která bude mít provoz věží na starost, tu plánuje nový prohlídkový okruh po hradebním opevnění Znojma.

„Zpřístupnění obou věží Znojemským i návštěvníkům města plánujeme na tuto turistickou sezónu. Rekonstrukce šla podle plánu a výsledek je výborný. Máme teď ve Znojmě další zajímavou turistickou atrakci,“ uvedl starosta města Vlastimil Gabrhel po předání stavby, do které město investovalo více než 3 300 000 korun.

Turistická sezóna se prodlužuje

Provozování věží bude dle projektového záměru Znojemské Besedy formou uceleného programu s názvem Prohlídková trasa hradebního opevnění s průvodcem. „Okruh by měl zahrnovat Radniční věž, výstup na Střelniční věž v hradebním příkopu a také na Vlkovu věž. Dále by okruh pokračoval v Kapucínské zahradě kolem Psí věže, prohlídkou nově opravené válcové Nové věže a hranolové Prašné věže. Prohlídka by potom končila v Karolíniných sadech,“ přibližuje novinku sezóny František Koudela, ředitel Znojemské Besedy a doplnil, že by provoz měl fungovat v období duben – listopad. „Umožňuje nám to skutečnost, že se ve Znojmě výrazně prodlužuje turistická sezona,“ vysvětluje Koudela.

Průběh oprav proběhl téměř podle plánu

Rekonstrukce i terénní úpravy v Kapucínské zahradě proběhly téměř bez problémů, práci navíc způsobily pouze prohnilé trámy v hranolové věži, které se nakonec musely také opravit. Hranolová věž, tzv. Prašná věž v západním rohu zahrady, je přístupná z přilehlé severozápadní hradební zdi. Má jedno podzemní podlaží a dvě nadzemní, přičemž každé z nich tvoří dispozičně vždy jedna místnost. Odstranila se zde narušená omítka, kterou způsobilo zatékání, došlo zde k očištění zdí a stropů a provedly se sanační práce. Úpravy se dotkly i venkovních, okenních a dveřních otvorů a odborně se ošetřily i dřevěné konstrukce jako stropy a schodiště.

Zpevněné cesty, elektrifikace a druhý vstup do areálu

V nižší válcové věži, tzv. Nové věži v jižním cípu zahrady, kterou tvoří jediná místnost, je nyní vybudované strmé schodiště vedoucí na novou vyhlídku. Dále zde zrekonstruovali podlahu, vyspravili spárování zdiva a další prvky ve špatném stavu. V Kapucínské zahradě se kromě hranolové a válcové věže pracovalo i na pohodlném zpřístupnění, vytvořily se tu zpevněné cesty a také druhý vstup do areálu z ulice Pasteurova. Dále se zapracovalo elektrifikaci tak, aby se o při výjimečných příležitostech mohl prostor využít v nočních hodinách. 

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Jana Maisnerová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace