Na Moravě vůbec poprvé, v Česku po 17 letech. Vědci našli v Podyjí vzácného pavouka Mysmena Jobova
25.07.2017
Foto: http://www.nppodyji.cz
Popisek: Pavouk Mysmena Jobova
Letošní léto mělo připravené pro odborníky v Národním parku Podyjí jedno překvapení. Našli zde vzácný druh milimetrového pavouka Mysmena Jobova, který se v České republice objevil po dlouhých 17 letech, na Moravě však vůbec poprvé. Objev je výsledkem prvního důkladného průzkumu pavouků, který byl v Podyjí uskutečněn.
Až dosud se vědělo pouze o sedmi nálezech tohoto pavouka, přičemž všechny byly učiněny v okolí Prahy. „Tento druh pavouka považují odborníci za pravděpodobně velmi vzácný. Svědčí o tom i řídký počet jeho pozorování v České republice,“ uvedl zoolog Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.
Vzácný členovec z Horáčkova kopečku
První výskyt pavouka Mysmena Jobova byl zaznamenán roku 1973. Další jedinci tohoto druhu pak byli chyceni kolem přelomu tisíciletí. „Nález ze Znojemska je tak prvním tohoto druhu jak v Národním parku Podyjí, tak na celé Moravě a navíc jde pravděpodobně o první nález po 17 letech,“ vysvětlil dále Mačát.
Zoolog také podotkl, že je zajímavé i prostředí, ve kterém se vzácný členovec objevil. Dosud byl nalézán v mokřadních biotopech nebo lesích. „V Podyjí se objevil na stepní lokalitě Horáčkova kopečku u Popic,“ doplnil Mačát.
Pavouků je v Čechách až 900 druhů
Pavouci jsou relativně velkou skupinou členovců a v České republice lze nalézt téměř 900 druhů. V Podyjí jsou ale pořád ještě málo probádaní, a tak díky výzkumům získává Správa národního parku větší přehled a poznání o těchto tvorech. „Završením výzkumu by měla být souhrnná publikace o fauně pavouků v Podyjí. Uvidíme, jaké další úspěchy probíhající arachnologický průzkum přinese. Máme velká očekávání,“ shrnul zoolog Mačát.
Výzkum se nejprve zaměří na východní část národního parku a v budoucnu bude pokračovat do jeho dalších částí.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lenka Sloupová