Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez nátlaku to nebude možné... Byznys po česku. Jak Andrej Babiš „obchodoval“ s panem Radou: Pole spálené, prasata vybitá. Je to síla, píše čtenář

07.07.2017
Bez nátlaku to nebude možné... Byznys po česku. Jak Andrej Babiš „obchodoval“ s panem Radou: Pole spálené, prasata vybitá. Je to síla, píše čtenář

Foto: Facebook Klubu okradených

Popisek: Klub okradených si o podnikání Andreje Babiše myslí své

FOTOGALERIE Facebooková skupina Klub okradených, která vystupuje proti Andreji Babišovi, zveřejnila na síti zajímavý dokument, respektive dokumenty (najdete je ve fotogalerii). Má se jednat o zápis z porady vedení Agrofertu ze dne 30. září 2010. Slovy jednoho z uživatelů sociální sítě, „je to síla.“

Exministr financí Andrej Babiš se poslední dobou málem ani nezastaví, vyjíždí vstříc lidem, pečlivě se stará o svoji voličskou základnu a s milým pohledem sděluje „o čem sní, když zrovna nespí“. O tomhle se mu ale ještě ani nezdálo.  

Když Rada pod tlakem povolí…

Nejskandálnější částí uniklého dokumentu je bod, kde se rozebírá postup při převzetí společnosti Agro Jevišovice Bohumíra Rady. Zápis v těchto místech připomíná instrukce některého z mafiánských kmotrů. Z napsaných „základních principů“ a „praktických kroků“ se jeví, že pánové ve vedení Agrofertu  si velmi dobře rozmýšleli, jak konkurenční firmu převzít s minimálními ztrátami nebo úsilím.

Jak něčeho takového dosáhnout? „Ovládnout skupinu Agro JEV přes Citonice Agro, odříznout od AGRO JEV nevýdělečné , nezajímavé, respektive panem Radou milované firmy a převést je na Ing. Radu. Výměnou za podíly Ing. Rady ve skupině Agro oddlužit uvedené firmy a učinit je pro Radu zajímavými.“ Následně zápis obsahuje finanční návrhy a údaje po podílech a vyhodnocení toho, co všechno se navrhovaným postupem získá a co naopak ztratí. Ve výsledku „to vypadá nějak moc dobře“. A kdyby se situace přece jen nedařila podle plánu, ještě jsou tady staré dobré exekuce… Protože, jak se v samotném dokumentu píše, „bez nátlaku to nebude možné“. Situace se přece musí někdy „vyhrotit“ a odměnou za to, že „pan Rada pod tlakem povolí“, můžou být nové stroje, nájmy pozemků a může vzniknout i nová společnost.

Chce mě dostat, abych nemluvil

A jaký je vlastně příběh Agro Jevišovice? Velká zemědělská společnost byla hlavně dodavatelem masa pro Kostelecké uzeniny, kde nyní Agrofert také vládne. K prodeji Agro Jevišovice podnikatel Rada svolil v lednu 2011. Z dřívějších spolupracovníků se stali nepřátelé a situace se změnila v jedno velké bitevní pole. Oba soupeři proti sobě vzájemně brojí a vedou spolu soudní spory, mimo jiné například o podíl Bohumíra Rady v jeho bývalé společnosti Agro Jevišovice. Spor však „leží u soudu v Brně“.

bohumir_rada

Podnikatel Bohumír Rada

Podnikatel dnes patří k nejhlasitějším kritikům bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO a nahlas říká, že obchodní transakce provedená koncernem Agrofert při převzetí jeho firmy byla nezákonná a společnost mu byla v podstatě ukradena. Dřívější spolupráci s Andrejem Babišem označuje za svou největší životní chybu. „Budu bojovat za pravdu, vím, že české právní prostředí je špatné, jde mi o to, abych lidem otevřel oči, Babiš všechno v Jevišovicích pozabíjel, propustil 2/3 lidí, pěstuje řepku a chová krávy, nic jiného,“ uvedl v květnovém rozhovoru pro DVTV. 

Spálené pole

K mediálně známé kauze z roku 2015, jež se týkala zapáleného pole s pšenicí, na kterém pan Rada plodiny pěstoval a kde byl dle dřívějších dohod s Agrofertem v podnájmu, se vyjádřil následovně. „Bylo to za to, že nedržím hubu, chce mě dostat, abych nemluvil a zalezl do díry a nechal ho, aby prováděl v republice to, co provádí, lidí jako já jsou stovky, jenže se bojí.“  Společnost Agrofert ve svém stanovisku tehdy tvrdila, že „obchodní vztahy mezi p. Radou a společnostmi koncernu Agrofert jsou dlouhodobě komplikované,“ ale zaviněním z jeho strany. Podle slov pana Rady policie případ, kdy byl lán pšenice zničen chemikáliemi a panu Radovi byla způsobena škoda přesahující 11 milionů korun, odložila, státní zástupce ostatně také.

Zlikvidovat nebo prodat, ale prodej firmy byl přece vnímán pozitivně

K fungování Agra Jevišovice pod nadvládou Agrofertu vyřkl Bohumír Rada také rázná a jasná slova. „Funguje tak, že všechny chovy prasat jsou pozabíjeny. Jednalo se o jeden z největších chovů v republice díky novým technologiím, to je zlikvidováno. Nemovitosti jsou vyvedeny do dceřiných společnosti Agrofertu. Drůbež funguje zhruba na 80 procent. Výkrm býků zlikvidovaný, celá oblast míchárenství je zlikvidovaná, technologie prodaná do Polska a do různých jiných subjektů…“ uvedl již dříve pro server Forum24.cz.

Jak ze své perspektivy hodnotí situaci koncern Agrofert? Dodnes lze na stránkách společnosti nalézt stanovisko, které říká, že „prodej firmy skupině Agrofert byl pozitivně vnímán a vítán ze strany zaměstnanců, obchodních partnerů, majitelů půdy, státních orgánů i starostů okolních obcí. Společnost se při převzetí nacházela na pokraji krachu, byla v dlouhodobé platební neschopnosti, čelila desítkám žalob věřitelů, několika návrhům na insolvenci a řadě exekucí, měla vysoké dluhy i na nájemném a výplatách zaměstnancům.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová