Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Část Louckého kláštera by se mohla proměnit ve vzdělávací centrum. Investice byla vyčíslena na desítky milionů

05.07.2017
Část Louckého kláštera by se mohla proměnit ve vzdělávací centrum. Investice byla vyčíslena na desítky milionů

Foto: Facebook

Popisek: Loucký klášter

Znojmo chce získat dotaci na realizaci česko-rakouského projektu s názvem Centrum obnovy Louka – Znojmo, díky kterému by v budově staré školy v areálu Louckého kláštera vznikla zbrusu nová vzdělávací instituce pod taktovkou dvou vysokých škol: Vysokého učení technického a Donau – Universität Krems – Universität für Weiterbildung. Celková investice, ze které by finance putovaly i na rekonstrukci budovy, je vyčíslena na 50 milionů korun.

Projekt je zaměřený na zachování, ochranu propagaci a rozvoj kulturního dědictví. Dá se shrnout do dvou vzájemně propojených částí – do rekonstrukce budovy staré školy v lokalitě kláštera Louka a do vzniku vzdělávací instituce nazvané Centrum obnovy Louka.

Díky dotacím by se budova staré školy proměnila v reprezentativní sídlo

„Loucký klášter je dominanta Znojma a bylo by skvělé, kdyby se zadařilo oživit jeho další část. O to se snažíme od roku 2010, kdy se město stalo vlastníkem objektu,“ komentoval plány starosta Vlastimil Gabrhel a dodal, že přínos projektu vidí obzvlášť ve vzniku instituce: „Opravy jsou nutné, ale samotné aktivní využití veřejností je pro nás důležitým krokem,“ uvedl starosta. 

Díky projektu by se budova staré školy dočkala kompletní rekonstrukce – od zajištění statiky, změny dispozice interiéru, zřízení vstupu do kostela, až po fasádu objektu a výměnu oken a dveří – a pro Centrum vzdělávání by vzniklo reprezentativní sídlo. Zastupitelé proto schválili podání žádosti a zároveň zařazení částky do rozpočtu města na léta 2018 – 2020. Maximální příspěvek z Evropského fondu pro regionální rozvoj (dále EFRR) na realizaci projektu činí 85 %, 5 % je financováno ze státního rozpočtu a na Znojmo, jakožto příjemce dotace, spadá zbylých 10 % výdajů, tedy max. 5 milionů korun z rozpočtu města.

Znojemská dominanta  v partnerství s univerzitami

Na území ČR a Rakouska se nachází velké množství nevyužitých stavebních kulturních památek (dále jen SKP), které již teď vyžadují obnovu – stejně jako klášter Louka ve Znojmě. Cílem projektu je vytvořit impuls ke vzniku nové vzdělávací instituce, která bude připravovat – vzdělávat – pracovní sílu potřebnou právě pro obnovu SKP. Zároveň se stane centrem vzdělanosti pro široké okolí a bude spojovat rozdílné přístupy k památkové ochraně a řemeslnému provádění staveb při obnově objektů.

Žádost o dotaci z programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika připravuje Odbor územního plánování a strategického rozvoje města Znojma. Hlavním partnerem je Vysoké učení technické v Brně a rakouským partnerem je Donau – Universität Krems – Universität für Weiterbildung. Termín podání žádosti je 3. listopadu 2017 a v případě úspěchu je realizace projektu naplánována na tříleté období v 2018 – 2010. 

Areál Louckého kláštera, který byl letos prohlášen za národní kulturní památku, je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě.  Město je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy jej na město bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let. Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu. Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu. Kompletní rekonstrukce se dočkala například bývalá jízdárna, další investice putovaly do oprav fasády bývalé konírny. Od loňského roku se po etapách pracuje na výměně oken.  Areál Louckého kláštera je v současné době využíván zejména v suterénní části nového konventu, v objektu jízdárny a kladiva, a to společností Znovín Znojmo, která zde provozuje aktivity zaměřené na vinařství. V části objektu bývalé konírny nyní vzniká penzion, na vlastní náklady jej buduje soukromý podnikatel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová