Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Loucký klášter byl prohlášen za národní kulturní památku. Areál je jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě

22.02.2017
Loucký klášter byl prohlášen za národní kulturní památku. Areál je jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě

Autor: sklisen.cz

Popisek: Loucký klášter

Vláda schválila návrh Ministerstva kultury na prohlášení Louckého kláštera za národní kulturní památku. Znojmo se tak se po 55 letech může pyšnit další památkou s tímto titulem. Dosud byla jedinou národní kulturní památkou města rotunda sv. Kateřiny, a to od roku 1962.

„Informace o prohlášení Louckého kláštera Národní kulturní památkou nás dnes příjemně překvapila. Žádost o udělení statutu Národní kulturní památky jsme v březnu 2015 podali s vizí, že pokud by areál Louckého kláštera získal statut národní kulturní památky, znamenalo by to lepší výchozí podmínky pro podávání žádostí o dotace, ať už jde o dotační programy národní, nebo nadnárodní. Budeme tedy nyní prověřovat nové možnosti čerpání dotací v souvislosti s prohlášením Louckého kláštera za národní kulturní památku,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Loucký klášter

Areál Louckého kláštera je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě.  Město je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy jej na ně bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let. Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu. Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu. Kompletní rekonstrukce se dočkala například bývalá jízdárna, další investice putovaly do oprav fasády bývalé konírny.

Loucký klášter - interiér baziliky Panny Marie a sv. Václava

Loucký klášter - interiér baziliky Panny Marie a sv. Václava

V loňském roce se město pustilo do první etapy výměny oken – část jižní fasády jižního křídla Louckého kláštera se může pyšnit 35 novými okny, která jsou ručně vyrobená a kopírují vzhled původních historických oken. Tato investice město přišla na zhruba 2,5 milionu korun, přičemž milion město obdrželo od ministerstva kultury. V investicích do dalších nových oken chce Znojmo pokračovat i letos. Loni došlo také k opravě průjezdu, investice vyšla na 374 000 korun, přičemž 200 000 putovalo z dotace Jihomoravského kraje.

Loucký klášter

Areál Louckého kláštera je v současné době využíván zejména v suterénní části nového konventu, v objektu jízdárny a kladiva, a to společností Znovín Znojmo, která zde provozuje aktivity, zaměřené na vinařství. V části objektu bývalé konírny nyní vzniká penzion, na vlastní náklady jej buduje soukromý podnikatel.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace