Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo se bojí Marka Dalíka. Mirek Topolánek, právem, ale není v tom sám. Lobbista chce ven z basy a prý bude ´zpívat´. Navíc vyšlo najevo, kde byl před nástupem do vězení, kdy zmizel v zahraničí

09.10.2016
Kdo se bojí Marka Dalíka. Mirek Topolánek, právem, ale není v tom sám. Lobbista chce ven z basy a prý bude ´zpívat´. Navíc vyšlo najevo, kde byl před nástupem do vězení, kdy zmizel v zahraničí

Foto: ČT

Popisek: Marek Dalík

Marek Dalík má poslední naději, jak se dostat ze znojemského vězení, kde už lobbista odsouzený za podvod v případu nákupu pandurů pobývá celý měsíc. A Mirkovi Topolánkovi se to líbit vážně nebude… Dalík totiž usiluje o obnovu procesu. A pokud všechno klapne, chtěl by před soudem mluvit o tom, kdo všechno při dojednávání tendru figuroval a jaká byla role Mirka Topolánka.

Lobbista se svými advokáty žádá buď úplné zrušení čtyřletého trestu, nebo alespoň obnovu procesu, kde hodlá detailně promluvit o tom, jak úzké měl ve skutečnosti vztahy s bývalým premiérem Mirkem Topolánkem.

Právníci se nemohli připravit

Dalíkova jediná naděje totiž spočívá v tom, že byl odsouzen nikoliv za korupci, ale za podvod. Podvádět měl tím, že vystupoval jako pravá ruka premiéra Topolánka. Dalíka soudy tři roky vyšetřovaly kvůli úplatkům a na poslední chvíli vše změnily na podvod. A právě na tom se točí Dalíkovi právníci. Nebyli prý na změnu skutku upozorněni včas a nemohli se adekvátně připravit.

Nový tým právníků maká, kde je Tomáš Sokol?

„A to je to v rozporu se zásadní judikaturou Evropského soudu pro lidská práva, podle níž musí být obžalovaný upozorněn na změnu kvalifikace skutku tak, aby mohl včas a účinně změnit způsob svého hájení. V každé fázi procesu by měl vědět, čemu čelí a proti čemu se brání, proti čemu má mít důkazy, proti čemu má vypovídat. Jinak je porušeno právo na spravedlivý proces,” říká v MF Dnes obhájce Radek Šmerda. Právě pražskou advokátní kancelář Gřivna & Šmerda si Marek Dalík přizval na pomoc letos v červnu - a nyní na ni spoléhá víc než na svého původního obhájce Tomáše Sokola. Ten pro Dalíka sice stále pracuje, ale mediálně není takřka vidět.

Třetí osoby z nejvyšších vládních kruhů?

Důvody obžaloby se měnily už několikrát. Původně byl lobbista v roce 2012 skutečně viněn jen z podvodu s tím, že Steyru nemohl zajistit u Topolánkovy vlády tendr na pandury, jak za údajnou úplatu 18 milionů eur sliboval. Jenže pak pražský Městský soud přitvrdil a z podvodu byla korupce. A za tu také Dalík dostal v únor 5 let. Soudkyně v rozsudku dokonce naznačila, že úplatek byl tak ohromný, že lobbista mohl vyjednávat ještě také pro „třetí osoby z nejvyšších vládních kruhů”. Ale protože chyběly důkazy, konkrétně nikoho nejmenovala.

Uškodil mu Topolánek vědomě?

Dalík se samozřejmě odvolal, Vrchní soud rozsudek zrušil a překvalifikoval trestný čin na podvod. K tomu nechtěně napomohla i výpověď Mirka Topolánka před odvolacím soudem letos v květnu. Expremiér totiž Dalíkův vliv na sebe bagatelizoval – myslel totiž, že pomáhá kamarádovi souzenému za korupci. „Náš vztah se změnil významným způsobem vstupem do vlády tím, že pan Dalík nenastoupil do žádné exekutivní funkce, nebyl ani mým poradcem. Takže naše setkávání byla spíše neformální a méně častá. Navíc všichni, co se mnou dělali, tak ví, že jsem velmi těžce ovlivnitelný, přestože média psala opak,” řekl tehdy soudu Mirek Topolánek.

Stačilo, kdyby řekl pravdu

Jenže Dalík viděl kamarádovu „pomoc“ jinak. „Věděl jsem celou dobu, že Mirek Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista. Na druhou stranu jsem věřil v to dobro v něm, protože on je opravdu uvnitř dobrý člověk. Nakonec převážily ty první tři vlastnosti a on se takto nehezky zachoval i k jiným lidem. Mně by stačilo, kdyby jenom řekl pravdu,“ stěžoval si Dalík.

Kdo všechno po něm půjde?

Ještě před nástupem do vězení Dalík poněkud tajnosnubně přiznal, že u soudu neřekl celou pravdu a také naznačil, že detaily dojednávání tendru na pandury velmi dobře zná více lidí: prý Mirek Topolánek, bývalý ministr obrany Martin Barták, dlouholetý lobbista Miroslav Šlouf i jeho žák Martin Nejedlý, dnešní poradce prezidenta Zemana. Nebo také slovenský premiér Robert Fico a jeho lobbista Miroslav Výboh, kteří původně tlačili na to, aby oba státy nakupovaly obrněnce od Steyeru společně. Lidí, kteří se nového soudu s Dalíkem mohou obávat, je tedy víc než dost.

Nic se nestalo, říká Topolánek

Topolánek má ale v kauze jasno. Nic se prý nestalo. „Moje vyjádření je pořád stejné. Jde o justiční zvůli, protože se to nikdy nestalo. Potom je jedno, jaká je kvalifikace trestného činu, který se nikdy nestal,” odpověděl včera Mirek Topolánek na dotaz, co říká možnosti otevření případu.

Vězení málem nestihl

Marek Dalík už ale měsíc sedí ve vězení, nastoupil na Ruzyni a pak byl převezen do Znojma. A napínavý byl Dalíkův nástup do výkonu trestu. Do ruzyňské věznice totiž přišel pouhou půl hodinu před vyměřeným časem. Měl totiž co zařizovat. Deník MF DNES zjistil, jak a kde trávil Dalík svůj poslední den na svobodě.

Procestoval totiž 3 země za 24 hodin

Den před nástupem do vězení byl totiž Dalík podle MF Dnes spatřen na ruzyňském letišti. Odtud letěl do Bruselu, kde pro změnu přestoupil na letadlo do Ženevy. Tam na něj čekalo nemilé překvapení. Švýcarští celníci byli svými českými kolegy upozorněni na to, že u Dalíka hrozí, že by mohl utéct a vyhnout se tak trestu, a proto ho podrobili důkladné prohlídce.

Nový život v zahraničí?

Utéct ale neměl lobbista v záměru. Zařizoval si totiž život po propuštění. Rád by nadobro opustil Česko a přestěhoval se do Francie. Do té směřoval autem z Ženevy, aby zde navštívil notáře. Do Prahy se pak vrátil soukromým tryskáčem a jen tak tak stihl přijít do vězení včas. Na plánování nového života má Dalík spoustu času. Pokud nedojde k novému soudu, odsedí si nejméně dva roky, než bude moci požádat o podmínečné propuštění. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .         

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace