Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dostal přes hubu? Místní romský boss Marka Dalíka trochu „usměrnil“; do konfliktu s ním se dostalo prý už mnoho vězňů… Jak se daří lobbistovi v base? Deník zjistil podrobnosti

30.09.2016
Dostal přes hubu? Místní romský boss Marka Dalíka trochu „usměrnil“; do konfliktu s ním se dostalo prý už mnoho vězňů… Jak se daří lobbistovi v base? Deník zjistil podrobnosti

Foto: Hans Štembera

Popisek: Marek Dalík u soudu, který ho poslal do kriminálu

Už je to skoro měsíc, co má bývalý lobbista Marek Dalík novou adresu – znojemskou věznici, kam nastoupil čtyřletý trest za pokus o podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur. Dalík sice nadále tvrdí, že je nevinný a snaží se za pomoci advokátů z vězení vysekat, momentálně mu ale nezbývá, než se přizpůsobit vězeňskému režimu. A podle zpráv, které přinesla MfDnes, mu to jde dost ztuha.

Ve Znojmě ještě Dalík nemá možnost pracovat, a tak se prý baví hlavně četbou knih. Na cele není sám, takové štěstí měl jen prvních pár dnů vězení, kdy pobýval v Ruzyni. Momentálně sdílí celu s dalším čtyřmi spoluvězni. A prý už se tu stihl dostat i do šarvátky. „Byl to jen menší konflikt, takových je tu spousta. Místní romský boss Dalíka trochu usměrnil. To udělal už mockrát, zjednává si tady pořádek. Do konfliktu s tímto mužem se dostalo už mnoho vězňů,“ popsal zdroj MF DNES.

O Znojmě sní i Kájinek

Znojemské vězení je známé mírnějším zacházením, prý se sem už dlouho snaží dostat i Jiří Kájinek. Takže má Dalík asi štěstí v neštěstí. Zdejší knihovna je prý také vybavená dobře, ale oproti jiným zařízením chybí posilovna a v celách nejsou televize. Vězni tu také pracují, uklízejí nebo mají službu v kuchyni, později – na což Dalík teprve čeká – si je někdy najímají i soukromé firmy mimo věznici, například jako pomocníky ve stavebnictví či zemědělství.

Bude z něj nový Polhreich?

A jak vypadá takový běžný den vězně Marka Dalíka? Budíček je ve všední dny v 5.45 hodin, o víkendech či svátcích o hodinu a čtvrt později. Večerka je už ve 21.45 hodin, o víkendech a o svátcích až hodinu před půlnocí. Ale pozor, Dalík se tu bude moci rekvalifikovat a brány vězení opustit jako kuchař. „Letos jsme otevřeli kuchařský kurz. Je akreditovaný ministerstvem školství a absolventi obdrží certifikát o rekvalifikaci,“ vysvětluje mluvčí věznice Ludmila Kurdíková. Kuchařský kurz, který letos věznice spustila, nepřímo navazuje na její historii – před rokem 1989 budova sloužila jako středisko výuky kuchařů pro pohraničníky.

Dalík trvá na nevině

Ani tahle perspektiva se Dalíkovi asi moc nezamlouvá, všemu silami se snaží dostat ven. Momentálně čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu, kam podal dovolání proti pravomocnému rozsudku, a doufá, že případ bude znovu otevřen. Jeho poslední verze celého příběhu by prý měla vše změnit. V rozhovoru pro týdeník Euro totiž vylíčil, že o téměř půlmiliardovou částku za pokračování vládní zakázky na nákup pandurů nežádal a že jeho role na schůzkách byla prý docela jiná. Tvrdí, že nabídku na svých separátních schůzkách dal slovenský lobbista Miroslav Výboh, kterého on měl jen vytipovat jako správnou osobu.

Nejvyšší státní zástupce by mu napařil víc

Jenže stále tu jsou i připomínky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který čtyřletý trest pro Dalíka považuje naopak za příliš mírný. Za pokus o podvod totiž hrozí podle trestního zákoníku vzhledem k výši požadované částky pět až deset let vězení a právě na horní hranici se podle zástupce měl trest pohybovat. Dalík nicméně o obnovení procesu stojí a trvá na tom, že nová fakta by měla vše zvrátit…

Zatím ale stále čeká ve znojemské věznici. Už dříve řekl, že vězení pro něho bude krutá zkouška. „Snažím se na to dívat racionálně, nacházet lidi, kteří takovou zkušeností prošli. Podařilo se mi sejít se dvěma, kteří tam byli z politických důvodů; nedopustili se něčeho kriminálního. Snažím se sbírat zkušenosti, chystat se na to po všech stránkách, organizačních, právních, osobních a jiných. Ničemu se nebudu vyhýbat, hodlám si trest odpykat, ačkoli ho považuji…  nejen za nespravedlivý, ale i za irelevantní,“ řekl Dalík týdeníku Euro.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace