Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dostal přes hubu? Místní romský boss Marka Dalíka trochu „usměrnil“; do konfliktu s ním se dostalo prý už mnoho vězňů… Jak se daří lobbistovi v base? Deník zjistil podrobnosti

30.09.2016
Dostal přes hubu? Místní romský boss Marka Dalíka trochu „usměrnil“; do konfliktu s ním se dostalo prý už mnoho vězňů… Jak se daří lobbistovi v base? Deník zjistil podrobnosti

Foto: Hans Štembera

Popisek: Marek Dalík u soudu, který ho poslal do kriminálu

Už je to skoro měsíc, co má bývalý lobbista Marek Dalík novou adresu – znojemskou věznici, kam nastoupil čtyřletý trest za pokus o podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur. Dalík sice nadále tvrdí, že je nevinný a snaží se za pomoci advokátů z vězení vysekat, momentálně mu ale nezbývá, než se přizpůsobit vězeňskému režimu. A podle zpráv, které přinesla MfDnes, mu to jde dost ztuha.

Ve Znojmě ještě Dalík nemá možnost pracovat, a tak se prý baví hlavně četbou knih. Na cele není sám, takové štěstí měl jen prvních pár dnů vězení, kdy pobýval v Ruzyni. Momentálně sdílí celu s dalším čtyřmi spoluvězni. A prý už se tu stihl dostat i do šarvátky. „Byl to jen menší konflikt, takových je tu spousta. Místní romský boss Dalíka trochu usměrnil. To udělal už mockrát, zjednává si tady pořádek. Do konfliktu s tímto mužem se dostalo už mnoho vězňů,“ popsal zdroj MF DNES.

O Znojmě sní i Kájinek

Znojemské vězení je známé mírnějším zacházením, prý se sem už dlouho snaží dostat i Jiří Kájinek. Takže má Dalík asi štěstí v neštěstí. Zdejší knihovna je prý také vybavená dobře, ale oproti jiným zařízením chybí posilovna a v celách nejsou televize. Vězni tu také pracují, uklízejí nebo mají službu v kuchyni, později – na což Dalík teprve čeká – si je někdy najímají i soukromé firmy mimo věznici, například jako pomocníky ve stavebnictví či zemědělství.

Bude z něj nový Polhreich?

A jak vypadá takový běžný den vězně Marka Dalíka? Budíček je ve všední dny v 5.45 hodin, o víkendech či svátcích o hodinu a čtvrt později. Večerka je už ve 21.45 hodin, o víkendech a o svátcích až hodinu před půlnocí. Ale pozor, Dalík se tu bude moci rekvalifikovat a brány vězení opustit jako kuchař. „Letos jsme otevřeli kuchařský kurz. Je akreditovaný ministerstvem školství a absolventi obdrží certifikát o rekvalifikaci,“ vysvětluje mluvčí věznice Ludmila Kurdíková. Kuchařský kurz, který letos věznice spustila, nepřímo navazuje na její historii – před rokem 1989 budova sloužila jako středisko výuky kuchařů pro pohraničníky.

Dalík trvá na nevině

Ani tahle perspektiva se Dalíkovi asi moc nezamlouvá, všemu silami se snaží dostat ven. Momentálně čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu, kam podal dovolání proti pravomocnému rozsudku, a doufá, že případ bude znovu otevřen. Jeho poslední verze celého příběhu by prý měla vše změnit. V rozhovoru pro týdeník Euro totiž vylíčil, že o téměř půlmiliardovou částku za pokračování vládní zakázky na nákup pandurů nežádal a že jeho role na schůzkách byla prý docela jiná. Tvrdí, že nabídku na svých separátních schůzkách dal slovenský lobbista Miroslav Výboh, kterého on měl jen vytipovat jako správnou osobu.

Nejvyšší státní zástupce by mu napařil víc

Jenže stále tu jsou i připomínky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který čtyřletý trest pro Dalíka považuje naopak za příliš mírný. Za pokus o podvod totiž hrozí podle trestního zákoníku vzhledem k výši požadované částky pět až deset let vězení a právě na horní hranici se podle zástupce měl trest pohybovat. Dalík nicméně o obnovení procesu stojí a trvá na tom, že nová fakta by měla vše zvrátit…

Zatím ale stále čeká ve znojemské věznici. Už dříve řekl, že vězení pro něho bude krutá zkouška. „Snažím se na to dívat racionálně, nacházet lidi, kteří takovou zkušeností prošli. Podařilo se mi sejít se dvěma, kteří tam byli z politických důvodů; nedopustili se něčeho kriminálního. Snažím se sbírat zkušenosti, chystat se na to po všech stránkách, organizačních, právních, osobních a jiných. Ničemu se nebudu vyhýbat, hodlám si trest odpykat, ačkoli ho považuji…  nejen za nespravedlivý, ale i za irelevantní,“ řekl Dalík týdeníku Euro.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová