Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láká vás hra na schovávanou v podzemí s adrenalinovými trasami? Ve Znojmě si můžete prožít staré pověsti, město se na chvíli vrátí o čtyři století zpátky

04.09.2016
Láká vás hra na schovávanou v podzemí s adrenalinovými trasami? Ve Znojmě si můžete prožít staré pověsti, město se na chvíli vrátí o čtyři století zpátky

Foto: znojmocity.cz

Popisek: V září si Znojmo připomene 17. století a pověsti z podzemí.

Znojemské podzemí, které je dnes nejvyhledávanější turistickou atrakcí města, sehrálo v minulosti i důležitou obrannou roli. Roku 1645 dobyli Znojmo Švédové a zle jej poplenili. Znojemští se však ubránili svou chytrostí – mnozí měšťané nalezli bezpečné útočiště hluboko pod svými domy, v důmyslném labyrintu podzemních chodeb. Traduje se, že Švédové našli pouze liduprázdné město a děsili se kouře z komínů, které sahají hluboko právě do znojemského podzemí. Podzemí a pověsti tak sehrají hlavní roli ve speciální zářijové akci Znojmo 790. V sobotu 24. září bude klasická prohlídková trasa obohacena o hrané pověsti královského města Znojma.

Unikát v rámci střední Evropy

Znojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v České republice, ale i v rámci střední Evropy. Systém podzemních chodeb a sklepů je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra.

Důvodem jeho budování byla potřeba skladování vína i dalších zemědělských produktů, neboť Znojmo bylo proslulé nejen svou bohatou úrodou, ale bylo i význačným obchodním střediskem.

Jedna ze tří TOP turistických atrakcí města

Dnes hraje znojemské podzemí klíčovou roli v turistickém ruchu – každoročně jej navštíví na 50 000 lidí, čímž se stává nejpopulárnějším turistickou atrakcí města. Jihomoravský kraj zařadil znojemské podzemí mezi TOP 3 turistické cíle jižní Moravy. Klasická prohlídková trasa v podzemí měří cca 800 m a je zaměřena na prohlídku podzemních chodeb s výkladem o historii podzemí. Součástí této trasy je expozice Tajemné podzemí vytvořenou na základě mýtů, starých legend a pověstí. 

V sobotu 24. září se můžete těšit na speciální akci pod názvem Pověsti z podzemí. Zkrácená klasická prohlídková trasa podzemí bude obohacena o hrané pověsti královského města Znojma  O znojemské věži a Jak Znojemští k lesům přišli. Vstup je každou půlhodinu.

Triáda adrenalinových tras

Kdo by chtěl znojemské podzemí prozkoumat netradičně a nebojí se vstoupit do neznáma, může vyzkoušet prohlídku jedné ze tří adrenalinových tras, které město návštěvníkům otevřelo před třemi lety. Celkem 4 kilometry mohou zájemci absolvovat v podzemí potmě, pouze s čelovkou, v holínkách a v ochranném oděvu. Budou se brodit vodou, protahovat se úzkými místy nebo lézt po vlhkých žebřících. Zkrátka adrenalin jak má být. Prohlídka adrenalinových tras je možná celoročně a z důvodu omezené kapacity se doporučuje rezervace přes internet (www.podzemiznojmo.cz). 

1

Dynamický ekonomický a stavební vývoj předchozího věku necitlivě zarazila třicetiletá válka (1618-1648). Roku 1645 dobyli Znojmo Švédové a zle jej poplenili. Znojemští se však snažili ubránit svou chytrostí – mnozí měšťané nalezli na nějaký čas bezpečné útočiště hluboko pod svými domy, kde v předchozích staletích jejich předkové v tajnosti vyhloubili spletitý, přitom důmyslný labyrint podzemních chodeb.

Traduje se, že Švédové nacházejí liduprázdné město a děsí se kouřů z komínů, které sahají hluboko právě do znojemského podzemí. Vynucený návrat obyvatelstva ke katolické víře měl za následek emigraci části protestantských měšťanů, sehrál však pozitivní roli po stránce vzdělanostní a umělecké. Do města byli uvedeni jezuité a kapucíni, kteří v pozdně renesančním či raně barokním slohu vystavěli své areály na pahorku u přestavěného chrámu sv. Michala, respektive na spodní straně Dolního (Masarykova) náměstí. Jako poděkování Panně Marii za záchranu města před morovou epidemií byl na témže náměstí roku 1682 vybudován krásný barokní sloup s plastikami světců. 

Slavné znojemské podzemí si v sobotu 24. září připomeneme speciální akcí Pověsti z podzemí.  

Info o projektu Znojmo 790
Oslavy výročí 790 let od založení královského města Znojma připravuje město Znojmo a Znojemská Beseda s dalšími partnery a za odborného přispění Jihomoravského muzea ve Znojmě. Cílem projektu oslav je komunikace výjimečnosti města Znojma, posílení hrdosti občanů na místo, ve kterém žijí, i edukace mladé generace. Základní myšlenkou je vytvoření seriálu 12 tradičních i nových akcí, které nám během 12 měsíců postupně připomenou 12 století, která formovala tvář města Znojma. Více informací na www.znojmo790.cz a na facebooku Znojmo a Objevte Znojmo.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace