Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Repliky korunovačních klenotů jsou vystaveny na znojemském hradě. Vytvořil je zlatník, jehož šperky nosí papež i britská královna Alžběta

02.05.2016
Repliky korunovačních klenotů jsou vystaveny na znojemském hradě. Vytvořil je zlatník, jehož šperky nosí papež i britská královna Alžběta

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Korunovační klenoty nyní kralují ve Znojmě.

Císař Karel IV. se po téměř 700 letech vrátil na znojemský hrad – prostřednictvím výstav "České korunovační klenoty na dosah" a "Karel IV. a jihozápadní Morava". Vernisáže obou výstav zahájil v pondělí 2. května 2016 hejtman Michal Hašek.

Připomínka jednoho z nejslavnějších panovníků evropského středověku

Jihomoravské muzeum ve Znojmě tak připravilo pro širokou veřejnost v prostorách znojemského hradu důstojnou připomínku výročí 700 let od narození římskoněmeckého císaře, krále Čech a markraběte Moravy Karla IV., jednoho z nejslavnějších panovníků evropského středověku.

Jak na slavnostní vernisáži zdůraznil hejtman Hašek, výstavy připomínají vztah tohoto panovníka k Moravě a Znojmu obzvláště. „Právě zde devatenáctiletý moravský markrabě Karel vystrojil svatbu své mladší sestry Anny s Otou Habsburským a o 31 let později zde slavil už jako věhlasný evropský státník své padesátiny,“ uvedl hejtman, který poděkoval ředitelce a všem pracovníkům Jihomoravského muzea za uspořádání obou výstav.

Hejtman Hašek připomněl, proč byl pro Karla IV. významný znojemský zámek.

Znojemský hrad byl ve 14. století po Olomouci a Brnu třetí nejvýznamnější panovnickou rezidencí na Moravě a Karel jej za svého života rád využíval zejména při častých diplomatických a dynastických jednáních s rakouskými Habsburky. Památná je především slavná lucembursko-habsburská svatba z roku 1335, kterou tehdy 19letý markrabě Karel organizoval pro svoji mladší sestru Annu.

Lidé na výstavě během dnešní vernisáže.

O 31 let později zde již jako nejmocnější středoevropský vladař oslavil své abrhámoviny a ceremoniálně stvrdil vzájemné lucembursko-habsburské dědické úmluvy. Ty se svým způsobem staly předzvěstí pro budoucí historický vývoj u nás a právo Habsburků na českou korunu. Přízeň starostlivého a zbožného vladaře pocítili i místní řeholní instituce (kláštery) a samotní znojemští měšťané, kterým Karel vystavil celkem osm privilegií. Trvalou připomínkou Karlovy vlády je konec konců perla znojemské gotiky, chrám sv. Mikuláše, jehož základní kámen o vánočních svátcích 1338 položili tehdy 22letý markrabě Karel s milovanou chotí Blankou.

Replika od nejlepšího zlatníka

A právě na znojemský hrad se slavný vladař alespoň symbolicky od 3. května 2016 vrací ve dvou sezónních výstavách. Výstava České korunovační klenoty na dosah, zapůjčená od agentury REA Models po úspěšných prezentacích v Praze, Brně či Olomouci, představí mistrovské repliky českých korunovačních klenotů a další exponáty vztahující se k životu a vládě Karla IV. Repliky vytvořil jeden z nejlepších českých i evropských zlatníků současnosti Jiří Urban.

Koruna se třpytí 96 drahokamy a 20 perlami, umístěnými na 21 až 22 karátovém 1 mm silném zlatém plechu. 

Ten mimo jiné vyrobil šperky pro britskou královnu Alžbětu II. či pro papeže Jana Pavla II. a vytvořil také repliku císařské koruny Svaté říše římské. Hlavním lákadlem je svatováclavská koruna, kterou Karel IV. nechal vyrobit před svou korunovací českým králem v září 1347. Koruna se třpytí 96 drahokamy a 20 perlami, umístěnými na 21 až 22 karátovém 1 mm silném zlatém plechu. Na vrchu koruny je umístěn křížek, který údajně obsahuje trn z Kristovy koruny.

Dnes je koruna spolu s žezlem a jablkem, které nechal vyrobit v 16. století Ferdinand I. Habsburský, uložena v korunní komoře katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Původní vladařské jablko a žezlo z doby Karla IV. jsou součástí císařského pokladu a lze je spatřit v trvalé expozici ve vídeňském Hofburku. Originály českých korunovačních klenotů opouští trezor ve svatovítské katedrále jen zřídka, proto si nenechte ujít příležitost prohlédnout si alespoň mistrně vypracované kopie. Nad výstavou převzal záštitu jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Projekt muzejního historika

Druhá z výstav na znojemském hradě, Karel IV. a jihozápadní Morava, je autorským projektem muzejního historika Jiřího Kacetla. Představí činnost Karla IV. v prostoru středověkého Znojemského kraje, ale i sousedního severního Dolního Rakouska.

Kromě výše naznačených zajímavých dějinných příběhů budou prezentovány významné stavební památky z období Karlovy vlády; na originálním, precizním velkém modelu od brněnského architekta Zíky si návštěvníci budou moci poprvé udělat představu o původní gotické podobě znojemského hradu, jeho předhradí s dvojitým klášterem U Matky Boží a o původní podobě svatomikulášského chrámu.

Vůbec poprvé v moderní době budou vystaveny originály Karlových pergamenových listin pro Znojmo a zdejší kláštery, které jsou uchovávány ve Státním okresním archivu ve Znojmě a Moravském zemském archivu v Brně, a také další umělecké předměty z muzejních i soukromých sbírek. 

Záběr z programu během vernisáže.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 
 
 

Vložil: Lucie Bartoš