Jsem pyšný, svěřil se hejtman Hašek. Záchranáři z České republiky i Rakouska budou moci zasahovat na obou územích
22.01.2016
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Delegace ve znojemské nemocnici
Záchranáři z Jihomoravského a Jihočeského kraje a také z Vysočiny už brzy budou moct zasahovat ve spolkových zemích Rakouska – v Dolním a Horním Rakousku. A naopak. Umožní jim to Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Rakouskem o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Tu ve čtvrtek 21. ledna 2016 podepsali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a náměstek rakouského ministerstva zdravotnictví Clemens Martin Auer.
Každý zachráněný život v příhraničí stojí za to
Podepsaný dokument musí potvrdit ještě oba parlamenty, potom budou kraje dolaďovat konkrétní pravidla. „Jsem pyšný na to, že se i díky snaze Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska – díky Erwinu Pröllovi – podařilo po ročních jednáních přesvědčit obě vlády o užitečnosti této smlouvy ČR a Rakouska. Po ratifikaci parlamenty a uzavření realizačních dohod spolkových zemí a krajů, na té mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem už pracujeme, budou moci neodkladnou pomoc pacientům poskytovat oba záchranné systémy bez ohledu na státní hranici, tedy záchranky pozemní i letecké. Každý jeden zachráněný život v česko-rakouském příhraničí bude stát za toto úsilí," sdělil hejtman Jihomoravského kraje, jenž ocenil i fakt, že smlouva byla podepsána vlajkové lodi jihomoravského zdravotnictví, Nemocnici Znojmo.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (vpravo) a náměstek rakouského ministerstva zdravotnictví Clemens Martin Auer
Hranice blokují myšlení a hlavu
Jak uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ratifikace smluv by měla být bez větších odkladů. „Podpisem smlouvy však administrativní úkony nekončí. České i rakouské partnery čeká náročnější vyjednávání. Kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský se musí s Horními a Dolními Rakousy shodnout na konkrétních pravidlech spolupráce. V ujednáních, která uzavřou, se budou muset vypořádat s odlišnostmi systému v obou zemích, s rozdílnou strukturou přednemocniční péče, s otázkami ohledně úhrady a odpovědnosti," uvedl Němeček.
Náměstek rakouské ministryně je rád, že dohoda pomůže záchranářům, aby mohli pomáhat. „Hranice blokují myšlení a hlavu. My ale umožňujeme těm, co jezdí s modrými světly, aby pomáhali lidem. Ať už je to Rakušan, nebo Čech," uvedl Auer.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš