Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utajovaný zátah na tržnici u Znojma s neuvěřitelným výsledkem: Inspektoři s pomocí celníků na Hatích zajistili padělky za 45 milionů korun

20.09.2015
Utajovaný zátah na tržnici u Znojma s neuvěřitelným výsledkem: Inspektoři s pomocí celníků na Hatích zajistili padělky za 45 milionů korun

Foto: Celní správa

Popisek: Inspekce a celníci měli na Hatích vysloveně žně

FOTO Zvýšený zájem o trhovce z tržnice ASIA BAZAR na Hatích u Znojma projevili před pár dny zájem kontroloři České obchodní inspekce.

Kontroloři mezi kupujícími

Nejenže neprodali připravené padělky, ale zboží jim bylo zabaveno a čeká je správní řízení za zakázané užívání klamavých obchodních praktik. V rámci mimořádné kontroly nabídky, prodeje a skladování zboží, porušujícího některá práva duševního vlastnictví, bylo ve 34 vytipovaných stáncích zajištěno celkem 4146 kusů padělků textilních oděvů, obuvi, galanterie a hraček, jejichž hodnota, vyčíslená v ceně originálů, by přesáhla 45 milionů korun. 

Příprava i samotná realizace kontroly byla do posledního okamžiku utajována. Pouze několik vybraných inspektorů bylo přítomno v tržnici mezi kupujícími, aby mohli včas zabránit uzavření vybraných prodejních prostor. Celníci tak v rámci své činnosti, zaměřené především na kontrolu dodržování zákazu prodeje tabákových výrobků a lihovin na tržnicích, poskytli inspektorům nezbytnou součinnost při realizaci celé kontrolní akce.

„Za úspěchem této kontrolní akce stojí její bezchybná příprava a utajení cíle kontroly až do poslední chvíle. Předčasnému uzavření vytipovaných prodejních míst se podařilo zabránit přítomností několika inspektorů na tržišti ještě před příjezdem hlavní kontrolní skupiny. Předpokládám, že i další kontroly se zaměřením na padělky budou díky pečlivé přípravě stejně efektivní,“ komentoval výsledek úspěšné akce Karel Havlíček, ředitel inspektorátu ČOI pro Jihomoravský a Zlínský kraj.   

Které značky se dočkaly padělání?

Mimořádná kontrolní akce inspektorátu ČOI se sídlem v Brně byla zaměřena na dodržování zákona o ochraně spotřebitele, zejména na prodej, nabídku a skladování výrobků, porušujících některá práva duševního vlastnictví. Byla také mimořádně úspěšná. Zajištěny byly falzifikáty značek Michael Kors, Louis Vuitton, Burberry, Converse, padělky hodinek Rolex, Patek, Omega, Hublot a Ice Watch i dalších několika desítek značek. Hodnota zajištěného zboží, vyčíslená v ceně originálů, představovala 45 169 928 korun.

Po identifikaci prodávajících a vypracování odborných posudků, potvrzujících zajištění padělků chráněných značek, bude s kontrolovanými subjekty zahájeno správní řízení, ve kterém bude rozhodnuto o výši pokuty, propadnutí zboží a jeho následné likvidaci, případně o předání k humanitárním účelům.

Několik desítek lidí v akci

Po oba dny, kdy se kontrolní akce konala, se na ní podílelo dvacet jihomoravských inspektorů ČOI, deset inspektorů inspektorátu  ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj, příslušníci Celní správy, a také čtyři zbožíznalci, přizvaní ke kontrole Markétou Shubik, zástupkyní majitelů práv k ochranným známkám pro Českou republiku. Přípravu i realizaci akce zajišťovali oba ředitelé zúčastněných inspektorátů ČOI a také ředitel Celního úřadu pro Jihomoravský kraj. Její příprava probíhala v maximálním utajovení a o místě a zaměření kontrol nebyli do poslední chvíle informováni inspektoři ČOI ani zasahující příslušníci Celní správy.

Účel výjezdu sdělili vedoucí pracovníci všem zúčastněným až těsně před zahájením akce. Ani vlastní kontrola však neprobíhala stejně jako v předchozích případech. Tentokrát bylo již před spuštěním vlastní kontroly deset inspektorů v prostorách tržnice připraveno zabránit uzavření prodejních prostor, kde měla proběhnout kontrola. Tímto způsobem se v minulosti řadě stánkařů úspěšně dařilo kontrole vyhnout. Tentokrát byla snaha prodávajících neúspěšná a umožnila inspektorům nejen zajistit padělky, ale také identifkovat osoby, které se na jejich prodeji podílely.  

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš