Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znojemští vinaři zatřídí další vína, ta nejlepší do Královské řady. Degustátoři budou rozhodovat ve čtvrtek v Louckém klášteře

25.08.2015
Znojemští vinaři zatřídí další vína, ta nejlepší do Královské řady. Degustátoři budou rozhodovat ve čtvrtek v Louckém klášteře

Foto: vocznojmo.cz

Popisek: Vinice VOC Znojmo

Dvakrát ročně mohou vinaři VOC Znojmo přihlásit svá vína na zatřiďování – tedy do procesu, jehož výsledkem je označení daného vína značkou VOC Znojmo. Po dubnovém termínu se blíží ten srpnový, který má navíc od loňského roku další specifikum – zatřiďuje se i do speciální, tzv. Královské řady. O nových vínech s označením VOC Znojmo budou degustátoři z řad vinařství rozhodovat ve čtvrtek 27. srpna od 9 hodin v Louckém klášteře ve Znojmě.

„Myšlenka Královské řady se zrodila před dvěma lety. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi, tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti. A vzhledem k tomu, že vína s označením VOC Znojmo se mnohdy prodají do jednoho roku, rozhodli jsme se vytvořit unikátní Královskou řadu vín VOC Znojmo. Týkat se bude právě jen Ryzlinku rýnského,“ vysvětluje předseda VOC Znojmo František Koudela. První dvě vína získala označení Královské řady při loňském srpnovém zatřiďování, tedy vína ročníku 2013. Vína však procházejí dvěma komisemi. Finální rozhodnutí bude mít až další komise, která zasedne po 33 měsících od data ověření hroznů. První vína Královské řady tak mohou přijít na trh až v roce 2017.

 Co se projevuje ve vůni, najdeme i v chuti

„Královskou řadou chceme ukázat ohromný potenciál našich ryzlinků, bude se jednat opravdu o jedinečnou řadu vín VOC Znojmo. Je totiž velká škoda, že naši příznivci neochutnají vína takto vyzrálá, se zlatavými až jantarovými odstíny, s vůní medovou, meruňkovou, s pomerančovými  tóny, případně minerálními tóny, kořenité, s vůní po lipovém květu, lehce s tóny petroleje neboli kerosinu. Co se projevuje ve vůni, najdeme i v chuti. Extraktivní, nazrálé, s dlouhotrvající perzistencí,“ popisuje kýžené vlastnosti Královské řady František Koudela.

sommeliéři

O nových vínech budou sommeliéři rozhodovat ve Znojmě ve čtvrtek

S myšlenkou speciální řady vín originální certifikace přišel spolek VOC Znojmo jako první mezi spolky VOC. Poté co Ryzlinky rýnské projdou jak prvotní, tak finální komisí, obdrží tato vína speciální pásku s logem Královská řada VOC Znojmo. Páska bude v odlišné barvě než pásky pro vína VOC Znojmo, a to v žluto-červeném provedení. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem.

Kromě Královské řady VOC Znojmo však vinaři budou zatřiďovat i klasicky vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, která splní podmínky pro zařazení mezi vína VOC Znojmo. Jednou z nejnovějších podmínek je, aby vína měla zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru dává vínu ještě typičtější charakterové vlastnosti a více tak vynikne terroir.

Nově zatříděná vína budeme moci poprvé ochutnat na Znojemském historickém vinobraní

Drtivá většina zatřiďovaných vín jsou vždy aktuálního ročníku, letos tedy ročníku 2014. Nově zatříděná vína VOC Znojmo budou moci milovníci vína ochutnat tradičně poprvé na Znojemském historickém vinobraní, které se koná od 11. do 13. září. VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době sedmnáct vinařství.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL