Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka se pustil do války. A prohrává na celé čáře, může i potopit vládu… Máme čísla, která nelžou

31.03.2014
Sobotka se pustil do války. A prohrává na celé čáře, může i potopit vládu… Máme čísla, která nelžou

Foto: aTeo

Popisek: Takto vidí spor obou politiků grafik aTeo.

Nejčistším řešením by bylo, kdyby ministr financí Andrej Babiš (ANO) ukončil své podnikání a věnoval se jen politice, myslí si premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jinak se podle něj Babiš musí vyvarovat střetu zájmů, za který ho ve čtvrtek kritizovala i členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Sobotka také řekl, že prohlášení šéfa ANO na adresu médií nejsou součástí politiky vlády.

„Určitě z hlediska čistoty, z hlediska toho, abychom nebyli konfrontováni s těmi dotazy na možný střet zájmů, tak nejjednodušší by bylo, kdyby pan Babiš ukončil své podnikatelské aktivity a nadále se věnoval pouze politice," řekl v pátek na tiskové konferenci ministerský předseda.

Babiš si musí dávat velký pozor, aby se nedostal do jakéhokoliv střetu zájmů

„Pokud se pan Babiš rozhodl neukončit své podnikatelské aktivity, pokračovat v nich, a ony jsou poměrně široké - počínaje zemědělstvím a konče mediální sférou - tak přirozeně si musí dávat skutečně velký pozor na to, aby se nedostal do jakéhokoliv střetu zájmů," uvedl také Sobotka, podle něhož Babiš musí počítat i se zájmem médií v tomto ohledu.

Babiše ve čtvrtek kritizovala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässle, která s kolegy přijela prověřovat chyby v kontrole a auditech fondů EU. Podle političky by se měl Babiš, jehož firmy prý dostaly 2,6 milionu eur (71 milionů Kč) z evropských fondů, jako ministr svých firem vzdát.

Nezodpovídám se Grässleové. Dodržuju zákon o střetu zájmů

Babiš, jehož kvůli střetu zájmů hojně kritizuje i opozice, v reakci na její vyjádření ČTK sdělil, že neuvažuje o tom, že by se společností vzdával. „Já se zodpovídám svým voličům, ne paní Grässleové, která nemá správné informace. Dodržuju zákon o střetu zájmů," uvedl šéf hnutí ANO.

Sobotka se v pátek také na dotaz novinářů vrátil k nedávné kritice internetového serveru Echo24 ze strany Babiše. „Tohle byla věc, která určitě není součástí politiky vlády a podobně jako výroky paní ministryně Válkové na téma, co se tady odehrávalo za druhé světové války, je to problém pana Babiše a je to problém hnutí ANO," poznamenal.

Sobotka předpokládá, že Babiš nebude zneužívat své postavení k omezování svobody tisku

Ministerský předseda předpokládá, že Babiš bude postupovat tak, aby v žádném případě nebudil obavy, že by chtěl v budoucnu jakýmkoliv způsobem „zneužívat nebo používat tu pozici ministra financí k tomu, aby jakýmkoliv způsobem omezoval svobodu tisku". Vzal také na vědomí prohlášení ministra financí, ve kterém se „jasně omluvil za tyto své kroky".

Babiš v pondělí v reakci na rozhovor s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou označil Echo24 za „skupinu takzvaných novinářů, kteří vytunelovali Lidové noviny a fandili ODS". Další jeho slova pak vyzněla tak, že investor serveru, bývalý ředitel Patria Finance Jan Klenor, by se mohl stát cílem finanční kontroly.

Válková, kterou ANO do vlády nominovalo, v rozhovoru pro Echo24 uvedla, že se Čechům za nacistické okupace „zas tolik nedělo". Až v pozdějším tiskovém prohlášení upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila také, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné.

Premiér tedy v pátek vyzval ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, aby přestal s podnikáním a věnoval se výlučně politice. Prý by se tak vyvaroval střetu zájmů. Babiš ale výzvu razantně odmítl a upozornil, že premiér nechápe rozdíl mezi aktivním podnikáním a vlastnictvím akcií, napsala na svém webu ČT24.

Babiš je v koncernu Agrofert v současnosti zainteresován jako akcionář. „Já si myslím, že jsem dostatečně bohatý na to, abych byl pro občany garantem, že nebudu krást," odpovídá Babiš na výtky.

Pokud mi koaliční partner nedůvěřuje, ať vyvolá předčasné volby

Podle Babiše nehrozí, že by jako ministr financí pomáhal Agrofertu, který je zároveň příjemce velké části evropských dotací. „Ministerstvo financí nepřiděluje žádné fondy, ministerstvo jen kontroluje," zdůraznil šéf státní kasy.

Na Sobotkovu výzvu Babiš ostře reagoval: „Pan premiér netuší, co je to podnikání, protože on šel ze školy rovnou do politiky. Pokud má ve mě koaliční partner nedůvěru, tak ať vyvolá předčasné volby."

Babiš je nejpopulárnějším politikem, zjistil STEM

Nejpopulárnějším politikem je podle průzkumu agentury STEM ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, příznivě ho hodnotí 62 procent lidí. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který skončil na druhém místě, ztrácí pět procent. Třetí je premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, čtvrtý ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Šéf Úsvitu Tomio Okamura klesl z druhého na páté místo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu STEM.

Do březnového měření popularity byli poprvé zařazeni všichni členové nové vlády. Nejpopulárnějším politikem měsíce března je Andrej Babiš, jeho popularita se navíc od ledna mírně zvýšila. Druhým nejlépe hodnoceným politikem je Jiří Dienstbier, za kterým těsně následují Bohuslav Sobotka a Martin Stropnický. Popularita Tomia Okamury se oproti lednu snížila, což pro něj znamená pokles v žebříčku popularity ze třetího na páté místo. Všechny uvedené politiky hodnotí příznivě minimálně nadpoloviční většina občanů. Přesně polovina lidí hodnotí příznivě Věru Jourovou.

Klidně mě odvolejte, vzkazuje v neděli Babiš

Ministr financí Andrej Babiš v neděli premiéru Bohuslavu Sobotkovi vzkázal, že ho může odvolat nebo si vybrat jiného koaličního partnera, pokud mu vadí jeho vlastnictví Agrofertu. Babiš tak v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 reagoval na nedávnou Sobotkovu výzvu, aby ukončil své podnikání a byl nadále jen politikem.

Šéf hnutí ANO zopakoval, že už nepodniká a je jen majitelem Agrofertu. Firmu prodávat nehodlá. „Pokud to panu premiérovi vadí, tak nechť mě odvolá, a nebo nechť si najde lepšího koaličního partnera," nechal se slyšet Babiš. Řekl, že neví, o co premiérovi jde, protože on „maká" pro stát. Opět také vyjádřil přesvědčení, že Sobotka netuší, co to je podnikat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová