Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvousté osmé výročí bitvy u Slavkova

19.11.2013
Dvousté osmé výročí bitvy u Slavkova

Foto: Jaroslav Švanda/Projetk Austerlitz

Popisek: Naponské dny ve Slavkově u Brna.

Projekt Austerlitz navazuje na úspěšně završený Projekt Austerlitz 2005. Cílem Projektu Austerlitz 2005 zahájeného v roce 1998 byla příprava důstojných vzpomínkových akcí 200. výročí bitvy u Slavkova. Projekt Austerlitz je koncipován jako dlouhodobý a nemíří k žádnému konkrétnímu výročí. Věnuje se spíše prohloubení a zhodnocení slavkovské a napoleonské tradice nejen na jižní Moravě, dotýká se také dalších historických událostí spojených s obdobím francouzského prvního císařství, jež se jakkoli souvisely s českými zeměmi. Osou aktivit Projektu Austerlitz jsou vzpomínkové akce za účasti spolků vojenské historie.

 V rámci Projektu Austerlitz spolupracují při organizaci vzpomínkových akcí různí partneři, především města a obce, jmenovitě Tvarožná, Práce, Zbýšov a vojensko-historické jednotky zastoupené Středoevropskou napoleonskou společností, spolu s produkční společnost AusterlitzPro, s.r.o.

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve dnech 29. listopadu – 1. prosince 2013. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00), za účasti cca 900 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (10:30).

U Slavkova Císař Francouzů Napoleon I. během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na  podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813–1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.

Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.

Bitevní ukázka pod Santonem 2013

Letošní bitevní ukázka v programu vzpomínkových akcí 208. výročí bitvy u Slavkova proběhne na tradičním místě pod Santonem u obce Tvarožná, 30. listopadu 2013 od 14 hodin.

Zúčastní se jí na 900 „vojáků" v uniformách armád Francie, Varšavského vévodství, Rakous-ka, Ruska a Saska, na 60 koní a 15 děl. Účastníci přijedou kromě České republiky také ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Francie, Belgie, Itálie, Maďarska, Ruska a Rumunska.

Průběh bitevní ukázky bude komentovat historik a autor literatury faktu, věnované mj. především období revolučních a napoleonských válek, Jiří Kovařík. Scénář ukázky je letos inspirován střetnutím na Starých Vinohradech, a to proto, že z francouzské strany jej zahajovala divize generála Vandamma, jehož neúspěšné vystoupení v další velké bitvě na našem území, bitvě u Chlumce ze srpna 1813, si připomeneme letos během 200. výročí. Divize generála Vandamma se u Slavkova srazila s pěchotou generálů Miloradoviče a Rottermunda, porazila je, a byla v zápětí napadena na svém levém křídle jezdectvem carské gardy, přičemž přišel 1. batalion 4. pluku o svou orlici s praporem. Vandamme byl následně posílen Napoleonovou gardou a jednotkami sboru maršála Bernadotta a střetnutí na Starých Vinohradech vyvrcholilo soubojem francouzské a ruské gardy a ústupem koaličních sil z bojiště.

Program:

Pátek 29. listopadu 2013

Podolí
17:30 ohně na Žuráni
Jiříkovice
18:00 Jiříkovické ohně

Sobota 30. listopadu 2013
Tvarožná, pod Santonem
14:00-15:30 rekonstrukce bitvy tří císařů
900 vojáků, na 60 koní a 15 děl

Slavkov u Brna
10:00-17:00 kostýmované prohlídky zámku s Napoleonem
09:00-21:00 tradiční řemeslný a vánoční jarmark
20:00-21:00 Iluminační večer – Světlo ze Slavkova

Neděle 2. prosince 2012
Prace, Mohyla míru
10:30-11:00 pietní akt

29. listopadu – 1.  prosince
Vojenská ležení
Stará pošta pozořická, Křenovice, Tvarožná
Vojáci ubytovaní v Pozořicích, Tvarožné, Zbýšově, Křenovicích, Kobylnicích a Slavkově

Změna programu vyhrazena.

Společnost KORDIS JMK,a.s. jako koordinátor Integrovaného dopravního systému Jihomo-ravského kraje organizačně zabezpečoval autobusovou dopravu v rámci rekonstrukce bitvy Tří císařů i v roce 2012.Z obou hlavních směrů, tedy z Brna a ze Slavkova ke Tvarožné jsme přepravili 1200 cestujících. Díky systému organizace, dispečerského řízení přímo na místě a přijatým opatřením jsme předešli kapacitním potížím jak při návozu, tak i odvozu návštěvníků akce. Stejně tak i ze strany cestujících jsme na naší info lince nezaznamenali žádné stížnosti na organizaci přepravy.

Pro přepravu cestujících v letošním roce jsme připravili následující opatření v organizaci dopravy na rekonstrukci bitvy Tří císařů ve Tvarožné:
Posílení dopravy v sobotu 30. Listopadu 2013

V sobotu 30. 11. 2013 se odehraje u Tvarožné tradiční rekonstrukce bitvy Tří císařů. Organi-zátor IDS JMK, společnost KORDIS,a.s. ve spolupráci s organizátorem vzpomínkových akcí a  dopravci zajistí následující posílení dopravy v rámci podmínek, platných pro provoz systému IDS JMK.
Linka 702 v trase Brno, Úzká (u OD TESCO) - motorest Rohlenka. Tato linka bude ope-rativně posilována v uvedeném úseku na základě aktuální poptávky po přepravě řazením dalších autobusů navíc a to ve směru z Brna k motorestu Rohlenka v době od 10:30 do 13:30 a ve směru od motorestu Rohlenka do Brna v době od 15:30 do 17:30. Linka 702 má na trase tyto zastávky: Brno, Úzká - Brno, Autobusové nádraží (jen ve směru z Brna) - Brno, Zvonař-ka (jen ve směru do Brna) - Brno, Tržní - Brno, Černovičky - Brno, Slatina, sídliště - Šlapanice, Bedřichovice, rozc. - Jiříkovice, motorest Rohlenka. Na lince platí Tarif IDS JMK. Jízdné z Úzké na Rohlenku činí 27Kč, držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100+101 si dokoupí jízdenku za 16Kč.

Pro přepravu návštěvníků ze Slavkova u Brna a Holubic na rekonstrukci bitvy a zpět bude v době od 13:00 do 19:00 mimořádně odkloněna linka 106 obousměrně mezi zastávkami Brno, Tržní a Slavkov u Brna, aut. st. po trase a zastávkách linky 601 (linka 106 tak nebude vedena po dálnici, ale po souběžné státní silnici). Tímto bude zajištěno přímé spojení ze Slavkova u Brna a Holubic k motorestu Rohlenka a zpět. Ze Slavkova u Brna k Rohlence bude linka 106 odjíždět v časech 12:52 a 15:22, zpět z Rohlenky do Slavkova u Brna v časech

15:55 a 18:55. Na lince rovněž platí Tarif IDS JMK. Jízdné ze Slavkova u Brna na Rohlenku činí 27Kč. Veškeré další informace získají cestující buď na www.idsjmk.cz nebo na naší info lince 5 4317 4317.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL