Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studentské nápady pro Slavkov aneb jak využít mezigenerační spojení. I to je cesta ke zlepšení života ve městech

23.02.2018
Studentské nápady pro Slavkov aneb jak využít mezigenerační spojení. I to je cesta ke zlepšení života ve městech

Foto: Facebook / Slavkov u Brna

Popisek: Slavkovští studenti si se slavkovskými politiky měli o čem povídat a díky tomu vzniklo i pár skvělých nápadů.

Ve Slavkově se sešli studenti středních škol se zástupci místní radnice, aby společně začali pracovat na zlepšování města a jeho okolí. Teenageři přišli hned se třemi nápady, které mohou změnit život ve městě: lepší vybavení na koupališti, parkování na sídlištích i v centru města a fotbalové hřiště naproti areálu Technických služeb.

Projekt Můžeš to změnit organizují občanské sdružení Mezigenerace a nevládní nezisková organizace Eutis s podporou programu EU Erasmus+ a Jihomoravského kraje. Jeho cílem je vyvolat změny ve vnímání politiky u studentů středních škol a pobídnout je k aktivnímu zapojení. V rámci workshopů se mladí lidé setkávají s regionálními politiky a úředníky, seznamují se s jejich osobními příběhy a motivací ke vstupu do veřejného dění, mají možnost klást libovolné dotazy a diskutovat o tématech, která je pálí.

Proč vstoupili do politiky

Ve Slavkově představili studentům své osobní důvody, proč vstoupit do politiky, starosta Michal Boudný, místostarostka Marie Jedličková a radní Libor Eliáš a Hynek Charvát. O své cestě na úřad jim pak povyprávěli i tajemník městského úřadu Bohuslav Fiala a tisková mluvčí Veronika Slámová. Milým detailem, který přispěl k vybudování přátelské až domácké atmosféry, bylo zjištění, že tři z přítomných jsou bývalými studenty PaeDr. Lokajové, která na workshop doprovázela skupinu studentů bučovického gymnázia a jejíž výuka základů společenských věd dala základ cestě všech tří pánů na úřad ve Slavkově.

Jak vnímají politiky teenageři

Přítomní politici i úředníci poté studentům odpovídali v komorní atmosféře tzv. Živé knihovny na zvídavé dotazy a diskutovali s nimi o problémech, které studenti řeší. „Bylo příjemné sledovat, jak se v definici problémů Slavkovska studenti se zástupci místní radnice shodovali a jak rychle přešli k velmi konstruktivní debatě nad kroky, které by mohly vést ke zlepšení. Již se velmi těšíme na výsledné projekty a věříme, že poslouží jako základní kámen reálných změn, ze kterých budou mít radost nejen občané Slavkova.“poznamenala Zdeňka Dubová, ředitelka spolku Mezigenerace.

Koupaliště, parkování a hřiště

Workshopem totiž spolupráce studentů a slavkovské radnice nekončí. Na workshopu vznikly tři studentské týmy, které s podporou svých mentorů a patronů z řad zástupců radnice budou pracovat na projektech vedoucích ke zlepšení jejich okolí: koupaliště, parkování v některých částech města a fotbalového hřiště. S těmito projekty mají šanci se zúčastnit dubnové konference Můžeš to změnit v Brně a poměřit své síly s ostatními studentskými týmy z Jihomoravského kraje. Tři nejlepší studentské projekty pak získají svou první dotaci od Jihomoravského kraje: 10 000 Kč na realizaci projektu.

O projektu Můžeš to změnit!

Jak projekt vznikl? Na počátku byl workshop pro žáky základních škol a seniory, Mezigenerační občanská nauka. Nadšení účastníků vedlo k opakování a myšlence nového projektu, tentokrát pro studenty. Nejlepší cestou z politické krize v ČR je zapojení občana do politiky. A kde dosáhnout změny rychleji a lépe než u studentů? Mladí lidé jsou připraveni změnit svět, jen často nevědí jak. Studenti vidí ve svém okolí řadu věcí, které by bylo třeba zlepšit. Často jde o drobnosti, na jejichž nápravu nebyl čas, přestože denně otravují život obyvatel obce a vedou k jejich špatné náladě. Studenti mají k těmto změnám čas i energii.

Chybějící zkušenosti a informace - a navíc potřebné kompetence a kontakty - mohou studentům doplnit místní politici a pracovníci obecních úřadů. Ti mohou energii a zápal mladých ve své obci nasměrovat tak, aby se začaly věci měnit k lepšímu. Tyto dvě skupiny spolu však komunikují jen výjimečně. Projekt Můžeš to změnit! jim poskytuje nejen prostor pro komunikaci. Mezigenerace a Eutis přidávají i metodickou a odbornou podporu týmu mentorů, pomoc při vypracování a realizaci prvního projektu (první změny) a třem nejlepším projektům i finanční prostředky: až 10 000 Kč na uskutečnění projektu.

I na malé změně něčeho, co je štvalo, se studenti mnohé naučí: hledání zdrojů pro realizaci změny, demokratické způsoby prosazování nápadů a názorů (a že věci nebývají černobílé), spolupráci se spoluobčany i vedením obce. S těmito zkušenostmi mohou začít pracovat na další změně, třeba už o trochu větší.

Zdroj: Tiskové zprávy

Vložil: Dagmar Olbrichová