Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studentské nápady pro Slavkov aneb jak využít mezigenerační spojení. I to je cesta ke zlepšení života ve městech

23.02.2018
Studentské nápady pro Slavkov aneb jak využít mezigenerační spojení. I to je cesta ke zlepšení života ve městech

Autor: Facebook / Slavkov u Brna

Popisek: Slavkovští studenti si se slavkovskými politiky měli o čem povídat a díky tomu vzniklo i pár skvělých nápadů.

Ve Slavkově se sešli studenti středních škol se zástupci místní radnice, aby společně začali pracovat na zlepšování města a jeho okolí. Teenageři přišli hned se třemi nápady, které mohou změnit život ve městě: lepší vybavení na koupališti, parkování na sídlištích i v centru města a fotbalové hřiště naproti areálu Technických služeb.

Projekt Můžeš to změnit organizují občanské sdružení Mezigenerace a nevládní nezisková organizace Eutis s podporou programu EU Erasmus+ a Jihomoravského kraje. Jeho cílem je vyvolat změny ve vnímání politiky u studentů středních škol a pobídnout je k aktivnímu zapojení. V rámci workshopů se mladí lidé setkávají s regionálními politiky a úředníky, seznamují se s jejich osobními příběhy a motivací ke vstupu do veřejného dění, mají možnost klást libovolné dotazy a diskutovat o tématech, která je pálí.

Proč vstoupili do politiky

Ve Slavkově představili studentům své osobní důvody, proč vstoupit do politiky, starosta Michal Boudný, místostarostka Marie Jedličková a radní Libor Eliáš a Hynek Charvát. O své cestě na úřad jim pak povyprávěli i tajemník městského úřadu Bohuslav Fiala a tisková mluvčí Veronika Slámová. Milým detailem, který přispěl k vybudování přátelské až domácké atmosféry, bylo zjištění, že tři z přítomných jsou bývalými studenty PaeDr. Lokajové, která na workshop doprovázela skupinu studentů bučovického gymnázia a jejíž výuka základů společenských věd dala základ cestě všech tří pánů na úřad ve Slavkově.

Jak vnímají politiky teenageři

Přítomní politici i úředníci poté studentům odpovídali v komorní atmosféře tzv. Živé knihovny na zvídavé dotazy a diskutovali s nimi o problémech, které studenti řeší. „Bylo příjemné sledovat, jak se v definici problémů Slavkovska studenti se zástupci místní radnice shodovali a jak rychle přešli k velmi konstruktivní debatě nad kroky, které by mohly vést ke zlepšení. Již se velmi těšíme na výsledné projekty a věříme, že poslouží jako základní kámen reálných změn, ze kterých budou mít radost nejen občané Slavkova.“poznamenala Zdeňka Dubová, ředitelka spolku Mezigenerace.

Koupaliště, parkování a hřiště

Workshopem totiž spolupráce studentů a slavkovské radnice nekončí. Na workshopu vznikly tři studentské týmy, které s podporou svých mentorů a patronů z řad zástupců radnice budou pracovat na projektech vedoucích ke zlepšení jejich okolí: koupaliště, parkování v některých částech města a fotbalového hřiště. S těmito projekty mají šanci se zúčastnit dubnové konference Můžeš to změnit v Brně a poměřit své síly s ostatními studentskými týmy z Jihomoravského kraje. Tři nejlepší studentské projekty pak získají svou první dotaci od Jihomoravského kraje: 10 000 Kč na realizaci projektu.

O projektu Můžeš to změnit!

Jak projekt vznikl? Na počátku byl workshop pro žáky základních škol a seniory, Mezigenerační občanská nauka. Nadšení účastníků vedlo k opakování a myšlence nového projektu, tentokrát pro studenty. Nejlepší cestou z politické krize v ČR je zapojení občana do politiky. A kde dosáhnout změny rychleji a lépe než u studentů? Mladí lidé jsou připraveni změnit svět, jen často nevědí jak. Studenti vidí ve svém okolí řadu věcí, které by bylo třeba zlepšit. Často jde o drobnosti, na jejichž nápravu nebyl čas, přestože denně otravují život obyvatel obce a vedou k jejich špatné náladě. Studenti mají k těmto změnám čas i energii.

Chybějící zkušenosti a informace - a navíc potřebné kompetence a kontakty - mohou studentům doplnit místní politici a pracovníci obecních úřadů. Ti mohou energii a zápal mladých ve své obci nasměrovat tak, aby se začaly věci měnit k lepšímu. Tyto dvě skupiny spolu však komunikují jen výjimečně. Projekt Můžeš to změnit! jim poskytuje nejen prostor pro komunikaci. Mezigenerace a Eutis přidávají i metodickou a odbornou podporu týmu mentorů, pomoc při vypracování a realizaci prvního projektu (první změny) a třem nejlepším projektům i finanční prostředky: až 10 000 Kč na uskutečnění projektu.

I na malé změně něčeho, co je štvalo, se studenti mnohé naučí: hledání zdrojů pro realizaci změny, demokratické způsoby prosazování nápadů a názorů (a že věci nebývají černobílé), spolupráci se spoluobčany i vedením obce. S těmito zkušenostmi mohou začít pracovat na další změně, třeba už o trochu větší.

Zdroj: Tiskové zprávy

Vložil: Dagmar Olbrichová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace