Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hupkající klokani i hejna papoušků, prostě jako v Austrálii. Zoopark Vyškov otevřel unikátní pavilón

12.09.2017
Hupkající klokani i hejna papoušků, prostě jako v Austrálii. Zoopark Vyškov otevřel unikátní pavilón

Autor: Zoopark Vyškov

Popisek: Mladý klokan

Ojedinělá počtem volně poletujících ptáků i možností krmit je z ruky, stejně jako pohled na dva druhy klokanů z bezprostřední blízkosti. To nabízí nová prostorná voliéra Austrálie, umístěná v nejstarší části Zooparku Vyškov. Návštěvníci zahrady tak nově můžou obdivovat dva samce klokana parma, skupinku klokanů rudokrkých i stovky opeřenců.

Stavební firma v průběhu srpna dokončila umělé skály i zázemí, probarvila cesty, doplnila kresby i vodní prvek a zároveň dotáhla montáž sítí. Zatímco dva samci klokanů parma si už zvykali v zázemí, vedení zooparku ještě dojednávalo klokany Bennettovy. „Trošku jsme váhali, které zakoupíme. Potvrdili jsme si, že se oba druhy klokanů umí sžít dohromady, tak jsme se rozhodli pořídit oba, čímž jsme celý záměr ještě víc zatraktivnili. Nicméně druh Bennettovy letos není k sehnání, zatím si tak na několik měsíců půjčujeme klokany rudokrké ze Zlína,“ oznámila investiční referentka zooparku Dagmar Nepeřená. 

Takhle to teď ve vyškovském Zooparku vypadá

Klokani mají své vyhřívané zázemí 

Klokani mají vyhřívané zázemí, což umožňuje chovat i choulostivější druhy. „Mají podlahové vytápění, a ač budeme mít jedny z těch odolnějších druhů, kdykoliv můžou zalézt do zázemí. Jsou odolní i v případě rozmnožování, zatím ovšem o chovné skupině neuvažujeme,“ zmínila Nepeřená.

Nejpočetněji je zastoupený papoušek vlnkovaný, chovaný v nejedné domácnosti a známý jako andulka, v oddělené voliéře pak papoušek horský. Ptáky už vedení zooparku počítá na stovky, nakonec by se výhledově rádo dostalo na čtyři sta kusů. „Jakmile se aklimatizují a doladíme detaily, plánujeme na příští rok komentované krmení od návštěvníků. Pevně věřím, že ocení unikátní průchozí voliéru, kde budou moci pozorovat papoušky a klokany bez bariér,“ řekl ředitel zooparku Josef Kachlík. Chybět nebudou naučné tabule a lavičky. 

Papoušci se mají ve Vyškově jako v Austrálii 

A popoušci, stohlavá hejna...

Za šest milionů

Část zahrady, kde pavilon vznikl, byla vybudována před 50 lety a zastarala jak materiálně, tak morálně. „Původní stromy nám dvakrát napadl kůrovec, jejich další ponechání by bylo potencionálně nebezpečné jak pro návštěvníky a zvířata, tak pro budoucí stavbu. S výsledkem jsme velmi spokojení, scenérie skutečně co nejvěrněji připomíná australskou přírodu,“ poznamenal místostarosta Vyškova Karel Jurka. 

Cena prací je 6 milionů korun. Příspěvková organizace města na úhradu využila Fondy investic a Rezervní fondy roků 2016 a 2017. Otevření pavilonu zatraktivnila i výstava obrázků dětí na téma Austrálie. První návštěvníci se Pavilonem Austrálie prošli ve čtvrtek 31. srpna.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Lea Vlasáková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace