Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vystoupení lidových souborů, ukázky řemesel, famózní přehlídka krojů... Spoustu překvapení i mimořádnou novinku nabídl Folklórní den ve Slavkově. Záštitu nad ním převzal senátor Valenta, který si dal do budoucna nečekaný závazek

08.08.2016
Vystoupení lidových souborů, ukázky řemesel, famózní přehlídka krojů... Spoustu překvapení i mimořádnou novinku nabídl Folklórní den ve Slavkově. Záštitu nad ním převzal senátor Valenta, který si dal do budoucna nečekaný závazek

Autor: Archiv

Popisek: Senátor Ivo Valenta je slovácký patriot

Den nabytý folklorními vystoupeními jak souborů z blízkého okolí, tak přespolních hostů z Popic či Vrbic, kteří dojeli až z okresu Břeclav. Právě takových charakter měl letos pátý ročník Folklórního dne ve Slavkově, pořádaného každý sudý rok.

Mimo tradiční program, obsahující vystoupení více než deseti souborů, ukázku lidových řemesel či přehlídku krojů, byla tentokrát na pořadu také jedna novinka. Doslova na koleně nově vzniklý Slavkovský spolek nabídl všem přítomným historickou exkurzi do místních zvyků. Slavkovské fotbalové hřiště se tak v sobotu odpoledne rozeznělo tóny Slovácka.

„Dalo by se říct, že jsem pravidelný návštěvník folklórního dne, protože jsem byl na posledních třech ročnících. Tento rok vyšlo počasí a celkově se celý areál trochu zvětšil, takže se mi tu moc líbí," pochvaloval si na místě Slavkovjan Libor Šimek. Právě modrá obloha a letní teploty přilákaly letos do Slavkova přímo zástupy lidí. Ti mimo dobře známá vystoupení z minulých ročníků byli svědky také prvního představení Slavkovského spolku. „Jeho vznik byl opravdu spontánní a téměř na poslední chvíli, zhruba čtrnáct dní zpátky. Základním impulsem byl návrh, abychom takto velkou akci, oslavující slovácký folklór, obohatili také něčím z místní historie. Na tento popud jsme s několika obyvateli vymysleli pásmo, v němž jsme si zvolili třeba i moderní písně a choreografii," prozradil starosta Slavkova Libor Švardala.

Folklórní den Slavkov

Svou poznámkou přitom starosta mířil k závěru nacvičených scének Slavkovského spolku, které se odehrávaly během předčítání historek z obecních kronik. „Co to asi může být? To je kronika Slavkova, taková vzácnost! Přečteme si, co je v ní zapsané? No, můžeme," začínalo vystoupení dialogem dvou dětí. Kromě cimbálové muziky a vystoupení tanečníků zazněly i hity Bee Gees nebo Smokie.

Záštitu nad celou akcí převzal senátor Ivo Valenta, který si mezi jednotlivými představeními vzal slovo, aby ocenil úspěšně pokračující oslavy folklóru ve Slavkově. Nádavkem dostal od Libora Švardaly slivovici jako dárek. „Velmi si cením práce, kterou pan starosta, ale také všichni účastníci folklórního dne vykonali, abychom se mohli po dvou letech opět sejít v tomto nádherném místě a společně sledovat nám všem velmi blízké slovácké tradice," prohlásil Ivo Valenta. Na závěr vyslovil přání, aby se všichni ve Slavkově zase za dva roky sešli, ale také k němu připojil výzvu. „Dáme si ještě se starostou závazek, že za dva roky jeden z nás přijde na folklórní den s nějakým rodinným přírůstkem. Platí?" obrátil se s otázkou na Libora Švardalu. Nakolik byla sázka myšlena vážně, o tom se všichni přítomní přesvědčí nejspíš až při šestém ročníku Folklórního dne ve Slavkově.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace