Pravoslavná bohoslužba v Mikulčicích připomněla cyrilometodějské výročí
28.05.2013
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Pravoslavná bohoslužba v Mikulčicích
Pravoslavná bohoslužba v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích v sobotu 25. května připomněla 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Bohoslužbu za účasti přibližně dvou tisíc poutníků sloužil konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, považovaný za nejvyšší autoritu pravoslavné církve.
Bohoslužby se zúčastnili také představitelé vlády a Parlamentu ČR, zástupci diplomatického sboru a představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem. Mezi přítomnými byli rovněž hosté z dalších autokefálních pravoslavných církví a členové církví sdružených v Ekumenické radě církví. Římskokatolickou církev zastupovali kardinál Miloslav Vlk, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a brněnský biskup Vojtěch Cikrle.
Na závěr bohoslužby, kterou přímým přenosem přenášela Česká televize, pozdravil přítomné patriarcha Bartoloměj, olomoucko-brněnský pravoslavný biskup Simeon, kardinál Miloslav Vlk a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtman Hašek mj. zdůraznil, že právě Mikulčice jsou s působením slovanských věrozvěstů nerozlučně spojeny. „Když hovoříme o počátcích naší státnosti, hovoříme také o Mikulčicích. Nejde jen o symbol, ale o živé místo, které přináší svědectví o našich kořenech a o naší odpovědnosti k budoucnosti. Když papež Jan Pavel II. v roce 1990 na Velehradě hovořil o svatých Cyrilu a Metodějovi, vyzdvihl jejich význam pro budování křesťanské Evropy a zdůraznil jejich odkaz pro mírumilovné usmíření Východu a Západu.Tento odkaz hodláme chránit a předat budoucím generacím,“ uvedl hejtman Michal Hašek.
Na základě dohody pravoslavné církve, římskokatolické církve a institucí České republiky jsou celostátní oslavy u příležitosti 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu jednotné a odehrávají se v duchu motta „Jednota v rozmanitosti“. Vrcholí dvakrát – v Mikulčicích dne 25. května v rámci „Setkání kultur“ a na Velehradě 5. července v rámci „Dnů lidí dobré vůle“. Vzájemná dohoda dvou církví je historickým krokem, který má poukázat na jednotu všech křesťanů v naší republice při připomenutí si jednoho z nejvýznamnějších milníků naší i evropské historie.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Zdeněk Svoboda