Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rozpoutala se napoleonská bitva, kvůli expozici na zámku

16.05.2013
Rozpoutala se napoleonská bitva, kvůli expozici na zámku

Autor: Jaroslav Švanda/Projekt Austerlitz

Popisek: Napolenské dny ve Slavkově u Brna.

Slavkov u Brna měl konečně šanci získat odpovídající a atraktivní prezentace napoleonské bitvy. A to prostřednictvím velkolepé expozice Napoleon-Austerlitz, která byla otevřená včera. Podle jednatele společnosti Projekt Austerlitz Miroslava Jandory je však libreto vytvořené narychlo a zpackané. Podal proto stížnost na Regionální radu regionu soudržnosti (ROP) Jihovýchod.

Podle Jandory může být dokonce poškozená prestiž samotného města. „Na místo kvalitně zpracované a atraktivní expozice shlédnout návštěvníci neodborně a narychlo vytvořenou variantu, která bude pro odbornou veřejnost trpkým zklamáním a pro běžného návštěvníka nevypovídající a neatraktivní,“ domnívá se Jandora.


Tvrdí, že s prvními náhledy projektu se mohli seznámit až začátkem března. „To jsou dva měsíce po původním termínu předání. Na změny a připomínky už nebyl čas. Nedostatky shledáváme ve způsobu, jímž zhotovitel přistoupil k jednotlivým videofilmům. A také v textech pro panely expozice.  Autoři libreta ani neměli možnost nad projektem autorsky dozorovat. Během takzvaných kontrolních dnů nebyly obsahové otázky řešeny prakticky vůbec, případně nedostatečně. To vyplývá ze všech zápisů pořízených technickým dozorem investora,“ vysvětlil Jandora, proč se s autory rozhodl podat stížnost na ROP Jihovýchod.

Ta přispěla na projekt bezmála padesát milionů korun. „Nyní stížnost přezkoumáváme a posuzujeme. K vyjádření vyzveme také příjemce dotace, v této chvíli tedy nemůžeme předjímat výsledek našeho šetření,“ informovala mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Dobešová.

Město si připravuje poklady k soudu

Zakázku na vytvoření expozice vysoutěžila brněnská stavební společnost SKR stav. Její jednatel Ivo Skřivánek tvrdí, že má kladný posudek od historiků. „Do projektu zasahovali projektanti pana Jandory. Následně jsme řešili neshody s objednavatelem právě v projektové dokumentaci vytvořené jeho týmem. My jsme postup průběžně konzultovali s městem, které je investorem akce, ROP Jihovýchod i historiky. Projekt je zpracovaný správně,“ bránil se nařčení Skřivánek.

Město už si chystá podklady pro případný soudní spor. „Od začátku byl postoj pana Jandory paradoxní. Myslím, že ke svým tvrzením nemá důvod,“ řekl místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel. Expozici si mohou zájemci prohlédnout v Slavkovském zámku.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace