Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Barbora Špotáková absolvovala výcvik v přežití. A nebyla sama. Kdo z dalších reprezentantů českého vrcholového sportu kuchal slepici?

01.11.2015
Barbora Špotáková absolvovala výcvik v přežití. A nebyla sama. Kdo z dalších reprezentantů českého vrcholového sportu kuchal slepici?

Autor: Armáda ČR

Popisek: Barbora Špotáková hází nožem

FOTOGALERIE Bára Špotáková, Vítězslav Veselý, Pavel Maslák, David Svoboda, Ondřej Synek a další téměř třicítku špičkových reprezentantů České republiky spojuje nejen sport, ale také příslušnost k armádě.

Jako členové Armádního sportovního centra (ASC) Dukla jsou vojáky z povolání a kromě vrcholového sportování tudíž musí zvládnout i vojenský výcvik. A na ten se počátkem tohoto týdne vydali přímo do jeho centra, tedy k Velitelství výcviku – Vojenské akademii ve Vyškově.

Kasárna Dědice a přilehlý vojenský výcvikový prostor Březina již všichni důvěrně znají, neboť zde, tak jako každý armádní nováček, museli všichni projít kurzem základní přípravy. Tentokrát si však pro ně vyškovští připravili něco speciálního. Během dvoudenní vojenské odborné přípravy zde absolvovali kurz S.E.R.E. včetně nácviku praktik v oblasti psychologické přípravy a přesunů podle mapy. Seznámili se také s činnostmi vojáků v misích formou praktického výcviku a také s výstrojí a výzbrojí AČR.

Večerní přesun podle mapy zvládli sportovci se ctí

Vystrojení, nezbytná úvodní teorie, a pak už se vojenská jednotka, k nerozeznání od jiných, pod vedením ředitele ASC Dukla plukovníka Jaroslava Priščáka přesunula do výcvikového prostoru. Tam si pod vedením instruktorů nejprve vyzkoušeli stavbu přístřešků pro přenocování v lese, rozdělávání ohně pomocí nejrůznějších technik a materiálů a další činnosti, potřebné pro přežití. 

Pak už je čekala mnohem náročnější část – večerní přesun podle mapy. „Ta prověřila nejen jejich fyzickou a psychickou sílu, ale mnohdy i překonání svých limitů. Tentokrát se nebojovalo o medaile, ale o život. S.E.R.E. aneb Survival Evasion Resistance Extraction je totiž speciální kurz Velitelství výcviku – Vojenské akademie, umožňující izolované osobě přežít v jakémkoliv prostředí, unikat ze zajetí a v případě zajetí odolávat zneužití nepřátelskými silami, a pokud to situace umožňuje, poskytuje také znalosti a nástroje, jak ze zajetí uniknout a zabezpečit záchranu buď vlastními silami, nebo určenými záchrannými prostředky,“ přibližuje obsah výcviku jeho řídící, plukovník v záloze Karel Klinovský z Odboru přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy vyškovské akademie.

Trocha vojenského života neuškodí...

Armádní sportovci jej však zvládli se ctí, odvahou a bojovností sobě vlastní, a do jejich sbírky tak kromě medailí přibyl další cenný kousek. Stejně jako někteří vojenští profesionálové se i oni mohou nyní pyšnit certifikátem o absolvování kurzu S.E.R.E – úroveň „A“. Ten jim v závěru předal zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík František Malenínský, který zdůraznil: „Měli jste možnost poznat trochu vojenského života, prohlédnout si také druhou stránku mince. Setkali jste se s odborníky, kteří nás, vojenské profesionály, musí umět připravit na všechno. O tom je armáda. To, že jste přežili a uspěli, je z velké části právě jejich zásluhou.“

A jak hodnotili výcvik samotní sportovci? Kapitán Ondřej Synek to shrnul za všechny slovy: „Hovořili jsme mezi sebou o zdejších skutečně silných zážitcích a všichni se shodujeme, že to do našeho života byl velký přínos, velmi cenná pozitivní zkušenost, kterou si odsud všichni odnášíme.“

Sportovci se však nejen něčemu novému naučili, ale vyzkoušeli si i úplně jiný typ zátěže, jak fyzické, tak psychické. A ač jsou na ledacos zvyklí, řada z nich přiznala, že v samotném závěru si i sáhla na dno sil. Něco takového vůbec nečekali. „Byl to ten nejnáročnější výcvik, jaký jsem zatím zažila,“ řekla s povděkem v závěru kapitánka Bára Špotáková a ředitel ASC Dukla plukovník Jaroslav Priščák ke svým svěřencům dodal: „Jste osobnosti, jste špičky ve svém oboru, a teď jste si sáhli na to, co musí absolvovat vojáci, aby zvládli své poslání.“

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace