Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zažil falešné stavební povolení i podvody s parcelami. Jak se mám dovolat spravedlnosti? ptá se zoufalý čtenář z Moravy... Životní K.O.

23.02.2015
Zažil falešné stavební povolení i podvody s parcelami. Jak se mám dovolat spravedlnosti? ptá se zoufalý čtenář z Moravy... Životní K.O.

Foto: Jaroslav V.

Popisek: O souhlas s rekonstrukcí domu, který se proměnil ve zbořeniště, soused pana Jaroslava V. nikdy nepožádal. A není to poprvé, problémy se táhnou již déle než třicet let. Přesto se prý čtenář Krajských listů stále nemůže nikde dovolat nápravy.

Problémy se sousedem otravují život rodině čtenáře Krajských listů již dlouhá desetiletí, přesto se stále nikde nemůže dovolat nápravy. „Kam se máme v tomto státě obrátit, abychom dosáhli spravedlnosti?“ ptá se zoufalý Jaroslav V. z Hodonínska.

Problémy se sousedem trápí pana Jaroslava již od 80. let minulého století. Opakovaně se pokoušel o jejich řešení s úřady, nicméně vše bylo doposud marné. Je za tím liknavost, neochota řešit problémy, nebo má snad soused ‘vlivné kamarády‘?

O souhlas se stavbou soused nikdy nepožádal

Rodina pana Jaroslava kdysi mívala se sousedem společný dvůr, což způsobovalo řadu problémů. Nebyl prý ochoten respektovat žádná pravidla, dalo by se o něm říci, že byl nepřizpůsobivý. A tak v roce 1983 poprvé a naposledy zasáhla do situace úřední moc – místní národní výbor rozhodl, že bude dvůr rozdělen. Tím však problémy zdaleka neskončily.

„Nikdy se nás soused neptal na souhlas, zda si může něco postavit. Podle sdělení místního stavebního úřadu i krajského stavebního úřadu v Brně tak nemusí činit vůbec,“ podivuje se současné praxi pan Jaroslav a pokračuje ve vyprávění: „Dokud žil otec, nesměl si soused vykopat studnu, protože i po rozdělení se jednalo stále o společný dvůr. A tak tedy vyčkal do jeho smrti a krátce poté si vykopal studnu s bazénkem.“

Co by tomu řekl hygienik

Nová studna se nachází pouhých osm metrů od stoleté studny, náležící k domu pana Jaroslava. Tak těsné sousedství by žádný vodohospodářský odborník rozhodně nedoporučil, protože nová studna může snadno ‘strhnout‘ pramen z původní. V lepším případě bude výrazně omezeno zásobování vodou u obou studní.

Mnohem závažnější je ale skutečnost, že údajný bazének, který soused vybudoval v těsném sousedství, již déle než patnáct let slouží jako hnojiště, tudíž může nebezpečně znečistit oba zdroje pitné vody. „Stavební úřad i úřad životního prostředí tuto stavbu pojmenovali jako kompostér. Je udivující, že může být kompost v těsné blízkosti studny. Na náš dotaz a žádost o prošetření, kdo povolil stavbu studny a kde je náš souhlas, nám úředníci stavebního odboru odmítli vydat, natož ukázat povolení ke stavbě studny. Na to prý nemáme nárok,“ pozastavuje se nad praxí úředníků pan Jaroslav.

Údaje nesouhlasí, ale vše je prý v pořádku

Úředníci tvrdili, že místní stavební úřad žádné povolení nevydal, a odkázali pana Jaroslava na odbor životního prostředí v Hodoníně. Jeho pracovníci byli poněkud vstřícnější, a tak mu alespoň dovolili nahlédnout do spisu. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že povolení na studnu vydal stavební odbor úřadu v místě jeho bydliště.

„Toto povolení je falešné a úředníci na to vůbec neberou ohled. Stavba studny je povolena na jiné parcele a v jiné obci. Ani předložené plány neodpovídají skutečnosti. Upozornili jsme na to úředníky v Brně, kteří nám však sdělili, že naše důkazy a stížnosti jsou naprosto irelevantní a vše je v pořádku,“ žasne pan Jaroslav.

Ani přestavba načerno prý nevadí

Pan Jaroslav upozorňoval stavební úřad i na skutečnost, že se soused pustil do přestavby domu, který se s přibývajícími lety proměnil téměř ve zbořeniště. „Nejsme odborníci, abychom tuto záležitost dokázali posoudit. Ani jeden úředník se však nepřijel na skutečný stav věci podívat, na fotografie, které jsme jim dodali, není brán zřetel. V podstatě je přesmíru obtěžujeme,“ posteskl si Jaroslav V.

Z chování úředníků prý čtenář nabyl dojmu, že když dostane stavební povolení například v Brně, klidně si pak plánovaný objekt může postavit třeba v Krušných horách. A už vůbec se nebude muset ptát sousedů, zda s tím souhlasí. Navíc ho katastrální úřad údajně okradl o pozemky a vůbec není možné tuto situaci řešit. „Mám k dispozici veškeré doklady, které mě opravňují k pozemkům. Katastr to nerespektuje, vytváří umělé parcely, které si nyní nárokuje soused. Kam se máme v tomto státě obrátit, abychom dosáhli spravedlnosti a respektování svých práv?“ ptá se zoufalý čtenář Krajských listů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská