Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zažil falešné stavební povolení i podvody s parcelami. Jak se mám dovolat spravedlnosti? ptá se zoufalý čtenář z Moravy... Životní K.O.

23.02.2015
Zažil falešné stavební povolení i podvody s parcelami. Jak se mám dovolat spravedlnosti? ptá se zoufalý čtenář z Moravy... Životní K.O.

Autor: Jaroslav V.

Popisek: O souhlas s rekonstrukcí domu, který se proměnil ve zbořeniště, soused pana Jaroslava V. nikdy nepožádal. A není to poprvé, problémy se táhnou již déle než třicet let. Přesto se prý čtenář Krajských listů stále nemůže nikde dovolat nápravy.

Problémy se sousedem otravují život rodině čtenáře Krajských listů již dlouhá desetiletí, přesto se stále nikde nemůže dovolat nápravy. „Kam se máme v tomto státě obrátit, abychom dosáhli spravedlnosti?“ ptá se zoufalý Jaroslav V. z Hodonínska.

Problémy se sousedem trápí pana Jaroslava již od 80. let minulého století. Opakovaně se pokoušel o jejich řešení s úřady, nicméně vše bylo doposud marné. Je za tím liknavost, neochota řešit problémy, nebo má snad soused ‘vlivné kamarády‘?

O souhlas se stavbou soused nikdy nepožádal

Rodina pana Jaroslava kdysi mívala se sousedem společný dvůr, což způsobovalo řadu problémů. Nebyl prý ochoten respektovat žádná pravidla, dalo by se o něm říci, že byl nepřizpůsobivý. A tak v roce 1983 poprvé a naposledy zasáhla do situace úřední moc – místní národní výbor rozhodl, že bude dvůr rozdělen. Tím však problémy zdaleka neskončily.

„Nikdy se nás soused neptal na souhlas, zda si může něco postavit. Podle sdělení místního stavebního úřadu i krajského stavebního úřadu v Brně tak nemusí činit vůbec,“ podivuje se současné praxi pan Jaroslav a pokračuje ve vyprávění: „Dokud žil otec, nesměl si soused vykopat studnu, protože i po rozdělení se jednalo stále o společný dvůr. A tak tedy vyčkal do jeho smrti a krátce poté si vykopal studnu s bazénkem.“

Co by tomu řekl hygienik

Nová studna se nachází pouhých osm metrů od stoleté studny, náležící k domu pana Jaroslava. Tak těsné sousedství by žádný vodohospodářský odborník rozhodně nedoporučil, protože nová studna může snadno ‘strhnout‘ pramen z původní. V lepším případě bude výrazně omezeno zásobování vodou u obou studní.

Mnohem závažnější je ale skutečnost, že údajný bazének, který soused vybudoval v těsném sousedství, již déle než patnáct let slouží jako hnojiště, tudíž může nebezpečně znečistit oba zdroje pitné vody. „Stavební úřad i úřad životního prostředí tuto stavbu pojmenovali jako kompostér. Je udivující, že může být kompost v těsné blízkosti studny. Na náš dotaz a žádost o prošetření, kdo povolil stavbu studny a kde je náš souhlas, nám úředníci stavebního odboru odmítli vydat, natož ukázat povolení ke stavbě studny. Na to prý nemáme nárok,“ pozastavuje se nad praxí úředníků pan Jaroslav.

Údaje nesouhlasí, ale vše je prý v pořádku

Úředníci tvrdili, že místní stavební úřad žádné povolení nevydal, a odkázali pana Jaroslava na odbor životního prostředí v Hodoníně. Jeho pracovníci byli poněkud vstřícnější, a tak mu alespoň dovolili nahlédnout do spisu. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že povolení na studnu vydal stavební odbor úřadu v místě jeho bydliště.

„Toto povolení je falešné a úředníci na to vůbec neberou ohled. Stavba studny je povolena na jiné parcele a v jiné obci. Ani předložené plány neodpovídají skutečnosti. Upozornili jsme na to úředníky v Brně, kteří nám však sdělili, že naše důkazy a stížnosti jsou naprosto irelevantní a vše je v pořádku,“ žasne pan Jaroslav.

Ani přestavba načerno prý nevadí

Pan Jaroslav upozorňoval stavební úřad i na skutečnost, že se soused pustil do přestavby domu, který se s přibývajícími lety proměnil téměř ve zbořeniště. „Nejsme odborníci, abychom tuto záležitost dokázali posoudit. Ani jeden úředník se však nepřijel na skutečný stav věci podívat, na fotografie, které jsme jim dodali, není brán zřetel. V podstatě je přesmíru obtěžujeme,“ posteskl si Jaroslav V.

Z chování úředníků prý čtenář nabyl dojmu, že když dostane stavební povolení například v Brně, klidně si pak plánovaný objekt může postavit třeba v Krušných horách. A už vůbec se nebude muset ptát sousedů, zda s tím souhlasí. Navíc ho katastrální úřad údajně okradl o pozemky a vůbec není možné tuto situaci řešit. „Mám k dispozici veškeré doklady, které mě opravňují k pozemkům. Katastr to nerespektuje, vytváří umělé parcely, které si nyní nárokuje soused. Kam se máme v tomto státě obrátit, abychom dosáhli spravedlnosti a respektování svých práv?“ ptá se zoufalý čtenář Krajských listů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace