Nejstřeženější Tajnosti slavných. Byl otcem prvního československého prezidenta nenáviděný habsburský císař?
30.10.2018
Foto: Facebook Národního muzea / foto repro
Popisek: TGM jezdil každý den na koni
FOTOGALERIE V textu prohlášení československé samostatnosti, jehož spoluautorem je první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk, se uvádí: „Prohlašujeme tímto habsburskou dynastii za nehodnou, aby vedla náš národ, a upíráme jí veškerá práva vládnout československé zemi, která, to zde nyní prohlašujeme, bude od nynějška svobodným a nezávislým lidem a národem.“
V záplavě diskusí na téma stého výročí vzniku Československa bylo až nápadné, že se v drtivé většině obešla bez zmínek o původu prvního československého prezidenta. A zřejmě to nebylo náhodné. V poslední době se totiž objevila řada indicií naznačujících, že otcem „tatíčka“ Masaryka s velkou mírou pravděpodobnosti nebyl negramotný kočí a čeledín, Slovák Josef Masaryk. Za jednoho z potencionálních skutečných otců je považován samotný habsburský císař František Josef I. Pokud by tomu tak skutečně bylo, Československo by v prvních letech své samostatnosti paradoxně opět vedl Habsburk.
Císařův prezident
Podobné spekulace již delší dobu podporuje několik autorů. Jedním z nich je i David Glockner, který na toto téma vydal knihu, nazvanou Císařův prezident. Zveřejnil v ní celou řadu zajímavých teorií. Například, že se Masarykova matka Theresia Kropaczek vdávala již těhotná za podstatně mladšího muže a v císařově deníku se poté objevila poznámka: „Kropáčkova vyřízeno“. Za podezřelý navíc považuje fakt, že se chlapec z prosté rodiny těšil nebývalé a nápadné péči lidí z okruhu císařského dvora, kteří jej dostali z různých průšvihů. Většina odborníků sice Glocknerovu teorii rozcupovala s tím, že nepředložil žádné důkazy, jenže jiní tak odmítaví nejsou. Renomovaný religionista Otakar Funda dokonce objevil ve vídeňských habsburských archivech řadu cenných dokumentů, jež teorie o tom, že by otcem T. G. Masaryka mohl být rakouský císař, potvrzují.
Sto let tajemství pro tupý dav
Dohady o skutečném otci T. G. Masaryka došly tak daleko, že se jim začala věnovat i veřejnoprávní televize. V investigativním pořadu Reportéři ČT byl zveřejněn příspěvek známého reportéra Davida Vondráčka. Tomu se podařilo natočit rozhovor s několika českými historiky, kteří přiznali, že byli seznámeni s určitými dokumenty o původu TGM. Prý je však nemohou sto let ukázat a kvůli tomu se stali tzv. „Strážci tajemství“. Vysvětlují to tím, že naše veřejnost není na jejich zveřejnění připravena, že by mohly být politicky zneužity a že je nelze dát k dispozici senzacechtivým médiím a tupému davu.
Další zákaz
Autorům pořadu se navíc společně s českým genetikem Davidem Vaňkem podařilo shromáždit několik vzorků DNA, které by mohly spekulace potvrdit, či vyvrátit. Mimo jiné získali biologický materiál jak prezidenta Masaryka, tak jeho syna Jana. Jednalo se například o nikdy nepraný oblek či kartáček na zuby. Vondráček se ještě snažil obstarat povolení, aby mohly být pro testy DNA využity vlasy posledního rakouského císaře Karla I.
Jenže Masarykova žijící pravnučka Charlotta Kotíková zakázala, aby byl test DNA proveden. Podle ní by to bylo neuctivé vůči Masarykovi i českému národu. David Vondráček ale tvrdí, že by většinová část historické obce výsledky zkoumání DNA přivítala, i kdyby dopadly jakkoli, protože by jednou provždy odpověděly na otázku našeho bývalého velvyslance v Rakousku Jiřího Gruši, jenž rovněž nevylučoval nejednoznačnost původu TGM. Ve své knize Beneš jako Rakušan píše: „I když teorie o tom, že náš první prezident byl možná osmý levoboček pobožného Habsburka, zní shakespearovsky, drží se už víc než sto roků. A bez DNA se jí hned tak nezbavíme.“
Vložil: Adéla Hofmanová