Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejstřeženější Tajnosti slavných. Byl otcem prvního československého prezidenta nenáviděný habsburský císař?

30.10.2018
Nejstřeženější Tajnosti slavných. Byl otcem prvního československého prezidenta nenáviděný habsburský císař?

Foto: Facebook Národního muzea / foto repro

Popisek: TGM jezdil každý den na koni

FOTOGALERIE V textu prohlášení československé samostatnosti, jehož spoluautorem je první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk, se uvádí: „Prohlašujeme tímto habsburskou dynastii za nehodnou, aby vedla náš národ, a upíráme jí veškerá práva vládnout československé zemi, která, to zde nyní prohlašujeme, bude od nynějška svobodným a nezávislým lidem a národem.“

V záplavě diskusí na téma stého výročí vzniku Československa bylo až nápadné, že se v drtivé většině obešla bez zmínek o původu prvního československého prezidenta. A zřejmě to nebylo náhodné. V poslední době se totiž objevila řada indicií naznačujících, že otcem „tatíčka“ Masaryka s velkou mírou pravděpodobnosti nebyl negramotný kočí a čeledín, Slovák Josef Masaryk. Za jednoho z potencionálních skutečných otců je považován samotný habsburský císař František Josef I. Pokud by tomu tak skutečně bylo, Československo by v prvních letech své samostatnosti paradoxně opět vedl Habsburk. 

Císařův prezident

Podobné spekulace již delší dobu podporuje několik autorů. Jedním z nich je i David Glockner, který na toto téma vydal knihu, nazvanou Císařův prezident. Zveřejnil v ní celou řadu zajímavých teorií. Například, že se Masarykova matka Theresia Kropaczek vdávala již těhotná za podstatně mladšího muže a v císařově deníku se poté objevila poznámka: „Kropáčkova vyřízeno“. Za podezřelý navíc považuje fakt, že se chlapec z prosté rodiny těšil nebývalé a nápadné péči lidí z okruhu císařského dvora, kteří jej dostali z různých průšvihů. Většina odborníků sice Glocknerovu teorii rozcupovala s tím, že nepředložil žádné důkazy, jenže jiní tak odmítaví nejsou. Renomovaný religionista Otakar Funda dokonce objevil ve vídeňských habsburských archivech řadu cenných dokumentů, jež teorie o tom, že by otcem T. G. Masaryka mohl být rakouský císař, potvrzují. 

Sto let tajemství pro tupý dav

Dohady o skutečném otci T. G. Masaryka došly tak daleko, že se jim začala věnovat i veřejnoprávní televize. V investigativním pořadu Reportéři ČT byl zveřejněn příspěvek známého reportéra Davida Vondráčka. Tomu se podařilo natočit rozhovor s několika českými historiky, kteří přiznali, že byli seznámeni s určitými dokumenty o původu TGM. Prý je však nemohou sto let ukázat a kvůli tomu se stali tzv. „Strážci tajemství“. Vysvětlují to tím, že naše veřejnost není na jejich zveřejnění připravena, že by mohly být politicky zneužity a že je nelze dát k dispozici senzacechtivým médiím a tupému davu.

 

Další zákaz

Autorům pořadu se navíc společně s českým genetikem Davidem Vaňkem podařilo shromáždit několik vzorků DNA, které by mohly spekulace potvrdit, či vyvrátit. Mimo jiné získali biologický materiál jak prezidenta Masaryka, tak jeho syna Jana. Jednalo se například o nikdy nepraný oblek či kartáček na zuby. Vondráček se ještě snažil obstarat povolení, aby mohly být pro testy DNA využity vlasy posledního rakouského císaře Karla I.

Jenže Masarykova žijící pravnučka Charlotta Kotíková zakázala, aby byl test DNA proveden. Podle ní by to bylo neuctivé vůči Masarykovi i českému národu. David Vondráček ale tvrdí, že by většinová část historické obce výsledky zkoumání DNA přivítala, i kdyby dopadly jakkoli, protože by jednou provždy odpověděly na otázku našeho bývalého velvyslance v Rakousku Jiřího Gruši, jenž rovněž nevylučoval nejednoznačnost původu TGM. Ve své knize Beneš jako Rakušan píše: „I když teorie o tom, že náš první prezident byl možná osmý levoboček pobožného Habsburka, zní shakespearovsky, drží se už víc než sto roků. A bez DNA se jí hned tak nezbavíme.“

Vložil: Adéla Hofmanová