Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na elektrokole za bratry Uprkovými a slováckým Slavínem. Český poutník

06.10.2018
Na elektrokole za bratry Uprkovými a slováckým Slavínem. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Světnička bratří Uprků

FOTOGALERIE Elektrokolo je fenoménem dnešní doby. Jezdí na něm už nejen lidé v seniorském věku, ale i mnohem mladší. Nadešel tedy čas, abych ho vyzkoušel i já. Na elektrokole se vydávám poznávat kraj bratří Uprků. Vysedám na malovaném strážnickém nádraží, skládám kolo do pojízdné polohy a začínám šlapat do pedálů…

Ze Strážnice, které se určitě budeme věnovat v některém z příštích putování, mířím rovnou do sedm kilometrů vzdáleného Kněždubu, rodiště známých bratří Uprků. Na začátku vísky zastavuji u opuštěného chátrajícího zemědělského družstva. Kdysi velký areál je dnes pustý, jen místy lze zahlédnout zbytky techniky, která kdysi sloužila k obdělávání zdejších luk a polí.

Slovácký Slavín

Usedám opět na svůj „ohnivý“ elektrický bicykl, šlápnu do pedálů a už se řítím nevídanou rychlostí do středu obce. Rodný dům Jožky a Františka Uprkových leží jen pár desítek metrů od návsi. Prohlížím si jejich malou světničku, která vypadá prakticky stejně, jako v době, kdy v ní slavní sourozenci žili. Jakoby bratři Uprkové, slavný malíř a sochař, odešli teprve dnes ráno. Při odchodu, dostávám od průvodkyně v muzeu ještě radu, abych navštívil také rodný dům dalšího zdejšího známého rodáka, malíře Antoše Frolky. Protože je ale právě poledne a ve Frolkově domku mají polední pauzu, nechávám návštěvu na jindy. Zastavuji se ale u zdejšího kostela svatého Jana Křtitele, který byl vystavěn v roce 1898. Hřbitov kolem něj je přezdíván Slováckým Slavínem. Hned u jeho vchodu totiž našli svůj věčný klid právě bratři Uprkové i Antoš Frolka.

Kozy v Kozojídkách

Elektrokolo šlape jako hodinky a za pár minut jsem v Hroznové Lhotě, která se před lety proslavila nálezem 4 tisíce let starých kosterních pozůstatků. Objev učinili dělníci při budování kanalizace pro budoucí zástavbu rodinných domků. Mimo koster ze starší doby bronzové, našli také keramiku a šperky. A pak, že poklady jsou jen v pohádkách!

Z Hroznové Lhoty mířím do sousedních Kozojídek, kde se chlubí krásnými, nedávno vybudovanými vinnými sklepy. Hned za sklípky je kozí obora, která symbolicky připomíná, kdeže se to člověk ocitl.

Jak je to s tím kolem

Na konci Kozojídek otáčím svůj elektrobicykl a mířím zpět ke Kněždubu a Hroznové Lhotě. Potom ještě vyšlapu poslední kopec a sjíždím do Radějova, kde mám na chatě domluvený nocleh. Elektrokolo dnes se mnou ujelo téměř čtyřicet kilometrů a na baterii ještě svítí možnost dojezdu dalších čtyřiceti.

Ještě před ulehnutím si v radějovském kiosku pochutnávám na dobře vychlazené kofole a opékané klobáse. A pak už konečně hajdy na kutě… Dobrou noc a putování zdar!

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace