Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slušní pracující lidé jsou unaveni a došla jim trpělivost, říká Chaloupka o Romech

16.07.2013
Slušní pracující lidé jsou unaveni a došla jim trpělivost, říká Chaloupka o Romech

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Poslanec Otto Chaloupka z Věcí veřejných

V posledních týdnech jsme svědky narůstajícího extremistického napětí ve společnosti. Demonstrace v Českých Budějovicích i opakované útoky v Duchově jsou jedny z mnoha příkladů, které jsou toho nesporným důkazem. Podle poslance Věcí veřejných Chaloupky jsou tyto extremistické tendence výsledkem dlouhodobého problému, který má ovšem kořeny mnohem hlouběji. Podle něj potlačování a snaha o zmírnění následků není řešení, naopak, je zapotřebí řešit příčiny tohoto palčivého problému. Konkrétní problémy a k tomu navrhované řešení představí tento týden.

Chaloupka nyní intenzivně pracuje s právníky a odborníky ze všech sfér na změně zákonů sociálního systému, které chce vložit do legislativního procesu co nejdříve. Problém totiž podle něj je v tom, že slušní pracující lidé jsou již unaveni a došla jim trpělivost. „Sami musí hledět na každou korunu, kterou vydělají, šetřit na vlastních rodinách, důchodci, kteří celý život pracovali, dnes žijí na hranici důstojnosti, na školy a zdravotnictví nejsou peníze, a přitom stát investuje desítky miliard do malé skupiny obyvatel, kteří odmítají pracovat a požadují stále více výhod,“ uvedl Chaloupka a pokračoval: „Náš sociální systém je nastavený tak, že nemotivuje lidi ke snaze postarat se sami o sebe, je výhodný pro ty, kdo nechtějí pracovat. Dále poskytuje prostor k podvodům a zneužívání. Proto je potřeba tento systém a s tím související zákony neprodleně změnit. Nyní na tom intenzivně přes léto pracuji.“

Konzultuje i s Romy

V první řadě je potřeba tuto problematiku komplexně poznat a pochopit. Proto se poslanec snaží získávat informace a názory z různých zdrojů. „Kromě toho, že jednám s odborníky a právníky, hovořím také s pracovníky sociálních úřadů, sdruženími a neziskovkami a snažím se konzultovat s Romy samotnými,“ řekl Chaloupka. To mu umožňuje nahlédnout do problému hlouběji a získané poznatky použít k vypracování změn patřičných zákonů tak, aby se sociální systém stal efektivním, přehledným, a motivoval lidi k práci a finanční nezávislosti na státu.

Podle poslance totiž existuje mnoho variant, jak lze „kšeftovat“ se sociálními dávkami. Často jsou zneužívány na jiné než určené účely. Nehledě na příklady, kdy babičky si berou do fiktivní péče děti svých vnuček a tím čerpají vyšší dávky, a spousta dalších podobných případů. Podle Chaloupky je systém zneužíván a okrádán i majiteli různých nájemných domů a ubytoven, kteří pronajímají pochybné bytové prostory lidem, za které předražené nájemné platí město. „To nelze dále tolerovat, situace se musí neprodleně změnit,“ uzavřel Chaloupka. 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace