Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budoucí ministr: Zeman splňuje všechny požadavky hlavy státu

09.07.2013
Budoucí ministr: Zeman splňuje všechny požadavky hlavy státu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Prezident Zeman

Současný starosta Kyjova a budoucí ministr pro místní rozvoj v Rusnokově vládě František Lukl (BPP) se svěřil se svým hodnocením současné vládní krize, ale i s hodnocením svého prezidentského favorita Miloše Zemana. Proč podporuje jeho návrh na přímou volbu starostů a nikoli návrh STAN? Jak se staví k nadačnímu fondu, který nedávno prezident založil, a jež má snižovat státní dluh České republiky? Řeč byla ale i úspěšnosti města v čerpání dotací či o novém domově pro seniory, který je ve městě před dokončením.

Co říkáte současné kauze, která vedla k pádu premiéra a celé vlády? A jak se stavíte k rozhodnutí prezidenta, který se rozhodl jmenovat úřednickou vládu?

Považuji to za naprosto nepochopitelné a fatální. V demokratické společnosti není normální a možné, aby se stěžejní zákony s absolutním dopadem do společnosti a na každého občana schvalovaly prach sprostým kupčením. Reakce prezidenta je tak pochopitelná a odráží vůli většiny tohoto národa.

Prezident Zeman byl Vaším favoritem. Jak jej nyní ve funkci hodnotíte?

Pana prezidenta jsem podpořil před rokem, tedy v době, kdy ještě nepatřil obecně k favoritům, ale pro mě to byl kandidát, který splňuje všechny požadavky hlavy státu. Znalý, orientovaný, politicky zkušený a rozhodný. Tyto předpoklady naplňuje i dnes. Mnohým se to samozřejmě nemusí líbit. Pan prezident však pouze přemýšlí, chová se a jedná v intencích ústavou a zákony mu svěřených kompetencí.

Vy sám jste příznivcem většího podílu přímé demokracie v naší politice. Uvítal byste tak i návrh TOP 09 a STAN na přímou volbu starostů? A jak vnímáte návrh prezidenta Zemana, který přednesl na sněmu STAN, aby starostou byl ten, kdo dostane nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany?

Souhlasím s přímou volbou starostů, ale ne v podobě, jak ji navrhuje TOP 09 a STAN, která podporuje tuto formu pouze v obcích, kde se nevolí rada. To je nepřípustné. Musíme zde začít rozumně debatovat o přímé volbě starostů, ale na úrovni všech obcí, měst a statutárních měst České republiky. A zároveň v této souvislosti změnit Ústavu, zákon o obcích a předpisy související. Přímo volený starosta musí být nadán příslušnými pravomocemi, které dnes nemá. Bez nich by byl pouze loutkou v rukou zastupitelstva, jehož součástí dle návrhu T+S ani není. Proto není od věci návrh pana prezidenta, který by měl být podroben debatě v orgánech Svazu měst a obcí.

Prezident Zeman také nedávno potvrdil zahájení činnosti nadačního fondu, který má snižovat státní dluh České republiky. Vítáte tento krok prezidenta a domníváte se, že se myšlenka uchytí i mezi občany?

Každá dobrá aktivita se odvíjí od rozumného impulsu. Takto také hodnotím krok pana prezidenta. Pokud pro něj nadchne i další představitele veřejné správy z rezortů, činovníky moci zákonodárné a vrcholné představitele moci výkonné, pak je to cesta správným směrem. Aspoň si sami uvědomí, zda-li jejich rozhodování tento dluh snižuje či naopak.

Loni v srpnu byla ve městě zahájena stavba centra služeb pro seniory. Podaří se stavbu v letošním roce dokončit? A jaký je o centrum zájem ze strany seniorů?

Centrum by mělo být zkolaudováno na podzim, tak aby zde nový obyvatelé mohli strávit tyto Vánoce. Zájem je obrovský a převyšuje novou kapacitu centra.

Do jaké míry se naplnila vaše očekávání v souvislosti se zřízením nových obchodních společností Lesy města Kyjova s. r. o. a Technické služby s. r. o., v rámci nichž mělo dojít především k zefektivnění činností? A podařilo se tak snížit náklady, jež  vznikaly na základě smluvních vztahů s externími dodavateli?

Tyto organizace města zahájily svoji činnost v dubnu tohoto roku. Je to krátká doba na komplexnější hodnocení. První dojmy jsou však pozitivní. Jednoznačně se zlepšila organizace a koordinace komunálních činnosti. Také správa lesa „vlastními lidmi“ nese minimálně ten benefit, že lze aktuálně nahlížet do hospodaření včetně těžebních a pěstebních prací.

Podle vašich slov by měla všechna hejtmanství v ČR projít důsledným auditem souvisejícím s přidělováním dotací z fondu EU. Jaká je ale vaše úspěšnost v čerpání dotací a jste vy osobně jejich příznivcem? Proč?

Město Kyjov využilo řadu možností k získání dotací z fondů EU. Ať již na měkké projekty zaměřené na vzdělávání úředníků, nastavení procesních postupů či SW a HW vybavení. Z investičních akcí mohu jmenovat například zateplení veřejných budov ve městě, hřiště u základních škol, biotop v Bohuslavicích, cyklostezky, přestupní terminál, separace bioodpadů či informační centrum se zázemím. Celková částka získaných dotací převyšuje 120 mil. Kč. Jediným úskalím je neskutečná administrativní složitost a změny podmínek během čerpání. Toto je nutné do budoucna eliminovat.

Kateřina Synková

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace