Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nácek. Zeptal se, jestli jsou muslimové a zavolal na ně strážníky. Na FB pak napsal: Nebuďte připos*aní. Bývalý hodonínský místostarosta ujel tak doprava, že nám vypadl z mapy

08.08.2017
Nácek. Zeptal se, jestli jsou muslimové a zavolal na ně strážníky. Na FB pak napsal: Nebuďte připos*aní.  Bývalý hodonínský místostarosta ujel tak doprava, že nám vypadl z mapy

Foto: Facebook

Popisek: Fotografie, kterou uveřejnil Roman Sedlačík na Facebooku

GLOSA O malé letní pozdvižení se postaral bývalý místostarosta Hodonína Roman Sedlačík, jenž je členem kryptofašistického Řádu národa a kandiduje do Sněmovny, když o víkendu na Facebooku uveřejnil příspěvek, ve kterém vyzývá městské strážníky, aby legitimovali neznámého muže tmavé pleti, jestli náhodou není muslim. Bouřlivé ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat a i Krajské listy.cz (přesněji, šéfredaktorka) usoudily, že k tomu mají co říci.

Co se stalo? V centru města Hodonína bývalý místostarosta potkal muže, kterého doprovázela žena. Sedlačíka zarazilo, že jsou tmavé pleti. Vyfotil je a fotografii uveřejnil na sociální síti s komentářem, ve kterém popisuje, jak zavolal na neznámé lidi policii kvůli podezření, že jsou muslimové.

Prý, využijte svého práva

„Šel jsem samozřejmě za nimi a ptal jsem se urostlého černocha, co tu dělají, odkud jsou a jestli jsou muslimové? Jeho manželka se zděsila, nechápu proč, ale zároveň nechápu lidi, kteří si jich nevšímají a pomalu si zvykají? Zavolal jsem městskou policii, ať je aspoň legitimují, ať máme jistotu, co k nám sem leze! Žádám všechny občany, nebuďte připos*aní, využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policí, která má přeci: Pomáhat a chránit!“ zněl celý příspěvek, který okamžitě rozvířil názorovou debatu. 

Reakce na sociálních sítích

„Jakej je rozdíl mezi tímhle a kdybych já na ulici potkal urostlého bělocha a s holou hlavou Sedlačíka a jeho nicnetušící ženu a zeptal se ho, jestli je rozenej Čech a zavolal policajty, že mám podezření, že díky holé hlavě podporuje neonacisty…“ okomentoval fotku uživatel Jan Urbánek. „Romane Sedlačíku, ty jsi vážně takový ubožák…“ reagoval uživatel Milan Mach.

Sedlačíkův příspěvek zkritizoval i místostarosta Jiří Janda. „S něčím takovým nemůžu souhlasit ani to obhajovat. Ještě to budeme řešit v koalici,“ vyjádřil se pro Brněnský deník. Jiní Sedlačíka na Facebooku bránili. „Dobrá, tady se netrefil, ale v dnešní době migrace a teroristických útoků, kdyby se náhodou trefil na imigranta, který by chtěl škodit a byl u toho zraněn, tak byste toho stejného člověka a ti stejní lidi velebili a oslavovali jako hrdinu. Myslím, že těch urážek, kterými jste ho tady zasypali, si nezasloužil a jeho paní taky ne. Rasista není, to by asi neměl za ženu romskou spoluobčanku…“ napsal Jaroslav Kopálek.

Sám Roman Sedlačík celou věc obhajoval tím, že měl strach o svoje blízké. „Když mi říkal, že pochází z Německa, původně z Nigérie a mluví lámaně anglicky, to pro mě bylo dost divné,“ reagoval pro Brněnský deník.

Takhle tedy opravdu ne

Ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček zcela správně uvedl, že požadavek na legitimování cizinců byl neodůvodněný a nelze jej opřít o žádný zákon. To je věc číslo jedna. Policie nemá právo legitimovat, koho se jí zlíbí. Pokud by tomu tak bylo, ocitli bychom se rázem 40 let nazpět a policejní zvůle by eskalovala kontrolami každého, kdo má dlouhé vlasy, krátké vlasy, dredy (jako se nedávno stalo předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi), anebo prostě zelené oči. Každému je asi jasné, že toto je cesta do pekel.

Obzvláště proto, že perlustracemi typu ´ukaž občanku, živle´ to nikdy nekončí… Proč tu o takových exotických politických uskupeních, jako je Řád národa, vlastně píši? Nedávám jim tím vlastně prostor? Ano, to je do jisté míry pravda. A zde je třeba na lékárnických vahách vážit, co je užitečnější. Dospěla jsem k závěru, že  - také proto, že i jiná média, např. Deník a Parlamentní listy.cz se o tom zmínila – je nutné jednou pro vždy vykolíkovat prostor, v němž se chceme pohybovat. A do něj neonacistické názory nepatří. Obzvláště proto, že často publikujeme tak zvané kontroverzní názory - jenže takové, v nichž je kus pravdy a které jsou legitimní. To prostě neonacismus a rasismus není.

Ano, jsou okurky, Britové tomu říkají ´hloupá sezóna´

Abych nebyla obviněná z nálepkování, jež je vždy jednodušší, než hledání pádných argumentů (sama to nesnáším, jak jsem mnohokrát psala), dovolím si využít tento hodonínský příklad. Svým významem je marginální. Nebýt klasická okurková sezóna, kdy politici, kteří mají parlamentní prázdniny a nabírají dech před drsnou, jak se všeobecně čeká, podzimní volební kampaní, objíždějí letní festivaly a tak podobně, asi by se o úletu páně Sedlačíka nepsalo.

Co tedy pan Sedlačík napsal, že si o něm v titulku dovolujeme říci, že je nácek? Za prvé. Onálepkoval někoho jako ´divného´ z jediného důvodu, barvy pleti. To je rasismus. Ten pán z Nigérie nedělal nic špatného, jen se procházel s manželkou po Hodoníně… Za druhé: Sedlačík vyzval spoluobčany, aby, jeho slovy, nebyli připosraní a na každého, kdo vypadá ´jako muslim´, volali policii.

Je čeho se bát, ale...

Ano, mám vážné pochybnosti o islámu, který považuji za učení ryze středověké, popírající lidská práva. To ale lze říci s jistou nadsázkou i o křesťanských věroukách; zde je jediný rozdíl, že křesťané neberou tak doslova třeba slova svatého Pavla ´ženy vaše ať ve shromáždění mlčí´ a koneckonců, nepěstují teroristické útoky, pánbu zaplať.

Ano, mám strach. Z bojovné odnože islámu, zvaného wahhábismus, což je sunnitská fundamentalistická forma islámu, také se mu říká salafistický, a ve velkém ho do Evropy vyváží se Západem spřátelená Saúdská Arábie. Což je poněkud paradoxní. Dalším faktem je, že v zemi Saúdů panuje tuhá středověká teokratická diktatura, kde ženy nesmí samy vycházet ven, řídit auto a tak dále a tak podobně… Ale zpět k obavám z terorismu, který je posledních pár let až na naprosté výjimky islamistický. Jsou naprosto legitimní.

Lid versus Larry Flynt

Jenže. Přestože jsou legitimní, my nemůžeme a nesmíme, ani v rámci těchto obav, zahodit vše, co jsme za poslední dvě století krvavě vybojovali. Lidská práva, práva žen, práva dětí, práva národnostních, sexuálních a jiných menšin. Pokud bychom to udělali, postavíme se na roveň islamistům a džihádistům, kteří nic z toho neuznávají. Svoboda a demokracie je vyšší hodnota.

Byl to ostatně český režisér Miloš Forman, který natočil film Lid versus Larry Flynt, kde nade vší pochyby dokázal, že svobodu (ve filmu to byla svoboda tisku, která holt s sebou nese i výstřelky ´krále pornografie´ Larryho Flynta) nelze omezovat ve jménu čehokoliv. To by pak teprve byla ta pravá cesta do pekel, byť lemovaná těmi nejlepšími úmysly. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Anna Vančová

Vložil: Lenka Sloupová