Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Hodoníně by chtěli mít parkovací dům pro milovníky cyklistiky. O jeho výstavbě uvažují i některá sousední města

21.08.2016
V Hodoníně by chtěli mít parkovací dům pro milovníky cyklistiky. O jeho výstavbě uvažují i některá sousední města

Autor: David Mahovský

Popisek: Cykloturistika je velmi oblíbená

Hodonín by se mohl zařadit mezi další města, která jsou vstřícná k cyklistům a kterým záleží na tom, aby občané mohli bez obav z poškození nebo krádeží svých jízdních kol cestovat a dojíždět za prací i vzděláním. U vlakového nádraží by mohl vyrůst parkovací dům pro kola tzv. cyklodům. O jeho umístění se uvažuje ve volném prostoru na pozemku mezi budovou Českých drah a nynějším denním barem a řeznictvím. Podobné zařízení již cyklisté využívají v Hradci Králové a Přerově. O výstavbě uvažují také v sousední Břeclavi a i další města jeví o stavbu zájem.

Má to jeden háček - peníze

Projektu dalo vedení města zelenou, záměr by však byl realizován pouze v případě schválení žádosti o dotaci, kterou nyní město Hodonín připravuje na základě vyhlášené 24. výzvy „Výstavba a modernizace přestupních terminálů z Integrovaného operačního programu“, kterou vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj.

Spolu s žádostí o dotaci se připravuje projektová dokumentace pro územní souhlas, ve spolupráci s ČD jsou pak řešena vlastnická práva k pozemkům. Celkové náklady na realizaci parkovacího domu jsou odhadovány na cca 10 mil. Kč. Pokud by město uspělo s žádostí, mohla by dotace pokrýt až 90 % celkových nákladů projektu. Automatizovaný parkovací dům pro kola by pak mohl vyrůst u vlakového nádraží nejpozději do konce roku 2018.

Systém by byl plně automatizovaný 

Navrhovaný plně automatizovaný samoobslužný parkovací systém umožní za nízký poplatek bezpečně odstavit jízdní kola i elektrokola s váhou do 50 kg, aniž by hrozilo jejich poškození či odcizení. Parkovat kola lze kdykoliv v nepřetržitém provozu a cena za 24 hodinovou úschovu by činila asi 5,- Kč/kolo. Parkovací dům bude schopen pojmout až 118 kol.

Při parkování není nutné sundávat z kola příslušenství, např. světla, cyklotašky, batohy, přilbu, ani nákupy. Způsob parkování je velmi jednoduchý, doba odbavení úschovy je do 25 s.

Výdej na kupon

Technologie parkovacího systému spočívá v tom, že po úhradě poplatku bude dopravní prostředek po najetí předním kolem do vysunuté kolejnice a následném uchycení automaticky zařazen a uschován v domě. Uživatel obdrží kupon, na základě kterého mu bude také kolo vydáno. 

Uživatelem parkovacího domu může být kdokoliv, kdo pravidelně cestuje vlakem či autobusem za prací či do školy mimo okresní město (pracující, studenti, obyvatelé Hodonína i přilehlých obcí).

A protože je Hodonín a okolní region destinací s hustou sítí cyklostezek, stejně tak by parkovací dům posloužil i přijíždějícím cykloturistům, kteří se již nebudou muset obávat odložit svá kola na delší čas ze svého dohledu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 
 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace