Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl tatíček Masaryk synem negramotného kočího, nebo proslulého rakouského císaře? Pokud ano, jde o největší vtip českých dějin. Tajnosti slavných

29.10.2015
Byl tatíček Masaryk synem negramotného kočího, nebo proslulého rakouského císaře?  Pokud ano, jde o největší vtip českých dějin. Tajnosti slavných

Foto: Archiv

Popisek: TGM se narodil 7. března 1850 v Hodoníně.

Současný pořad České televize prozrazuje překvapivou informaci, že téměř v každé rodině se v minulosti vyskytovaly nemanželské děti. Nelze se tedy divit, že se již mnoho let spekuluje nad tím, kdo byl skutečným otcem zakladatele Československa a legendárního „tatíčka“ T. G. Masaryka. Nejde přitom o pouhé pikantní senzace. Nedávno vyšla kniha Davida Glocknera, nazvaná Císařův prezident, v níž autor dospěl k doslova šokujícímu závěru.

O skutečném otci TGM historikové spekulují už dlouho. Kromě Glocknera také například  Otakar Funda, ten své hypotézy o Masarykově otcovství zveřejnil již před dvaceti lety. A podezření, že TGM má  jiného otce, než se dosud oficiálně uvádělo, vychází hned z několika indicií.   Když si jeho matka  Terezie Kropaczek, brala kočího Josefa Masárika, byla již těhotná. A také byla o celých deset let starší než on.  Téměř negramotný Masárik se vzápětí dočkal zázračné kariéry na císařských statcích. A to přesto, že neprokazoval žádné výjimečné schopnosti a byl spíše pijanem. Prvorozený Tomáš se také výrazně odlišoval od svých dalších narozených sourozenců. 

Kropáčková? Vyřízeno

Glockner  především vychází přitom z údajného dokumentu, na němž si císař František Josef I. poznamenal, že záležitost s Kropáčkou (tedy matkou TGM) je vyřízena. Nezanedbatelnou okolností  rovněž je, že ve Vídni pracovala jako kuchařka v měšťanských rodinách a pak se  vrátila na Moravu. Oblékala se a vystupovala jako dáma z lepších kruhů. Podle několika zdrojů se právě na Moravě stýkala s Franzem Josefem, který v té době ještě císařem nebyl. Ale byl odjakživa pěkným  proutníkem. Pokud byl TGM jeho levobočkem, zdaleka se nestal jediným, za svůj život si jich vedle čtyř legitimních potomků, pořídil celkem osm!

Příliš mnoho náhod

Další otazníky, týkající se skutečného  původu TGM, podporují jiná nezpochybnitelná fakta. Kupříkladu že mu v životě pomáhalo několik vlivných osob, často z okruhu císařského dvora,  dokonce při řešení jeho četných malérů. Jako student gymnasia byl vyhozen, když na ředitele zaútočil pohrabáčem, ale poté bez problémů dostudoval. Jeho kapesné bylo čtyřikrát větší než průměrný příjem tehdejšího řemeslníka.   I ti, co případné otcovství rakouského císaře zpochybňují, uznávají, že se v životopise TGM vyskytuje příliš mnoho podivuhodných náhod. Mimo jiné také to, že na rozdíl od svých souputníků nemusel na vojnu. Nemluvě o genech,  při srovnání  podobizen TGM a Franze Josefa bije do očí nápadná podobnost.

Největší vtip českých dějin?

Podle autora Lidových novin  Petra Zídka by se měl pouhým spekulacím  učinit konec, tím, že by se otázkou, kdo je skutečným otcem TGM, začali konečně zabývat odborníci a na základě seriózního bádání a  odběru  vzorků DNA učinili definitivní závěr. On sám se domnívá, že v případě, že by se spekulace o skutečném otci TGM potvrdily,  byl by to největší vtip českých dějin. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová