Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Hodoníně dekorovali romskou miss. Podle krajského politika pomůže Bianka ukázat menšinovou kulturu celému světu. Selfíčko se snědou kráskou má Zdeněk Škromach

27.09.2015
V Hodoníně dekorovali romskou miss. Podle krajského politika pomůže Bianka ukázat menšinovou kulturu celému světu. Selfíčko se snědou kráskou má Zdeněk Škromach

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Soutěž o nejkrásnější romskou dívku.

FOTOGALERIE Nejkrásnější romskou dívkou v českých zemích a na Slovensku se pro letošek stala osmnáctiletá Bianka Bertoková z Bratislavy. Nejúspěšnější dívky v soutěži Česko–Slovenská Miss Roma 2015 dekorovali v hodonínském Domě kultury 26. září 2015.

Do finálové části soutěže, kterou pořádalo Sdružení Romů a národnostních menšin v Hodoníně, se probojovalo celkem 12 romských krásek ve věku od 16 do 20 let. Mezi nimi bylo sedm Češek a pět Slovenek.

Cílem soutěže podle pořadatelů není dostat dívky na mola nebo z nich udělat modelky. „Posláním je zviditelnit romskou kulturu a ukázat ji celému světu,“ řekl předseda poroty, radní Jiří Janda.

Akci dlouhodobě podporuje místní i krajská samospráva

Soutěž o nejkrásnější romskou dívku České a Slovenské republiky se uskutečnila již popatnácté. Organizuje ji Sdružení Romů a národnostních menšin v Hodoníně. Soutěž krásy Miss Roma ČR vznikla v roce 2001 pod názvem Miss Roma 2001. Historicky první vítězkou se stala Gabriela Vašková z Hodonína.

Původně byla pouze lokální soutěží na Hodonínsku. Později se rozšířila na Čechy a Moravu, od roku 2011 je soutěž společná pro Českou republiku a SlovenskoOd počátku  projekt patří mezi nejvýznamější projekty, které hodoníndké sdružení realizuje. Je dlouhodobě podporován  Jihomoravským krajem a Městem Hodonín.  

Cílem pořádání společenské akce podle pořadatelů není to, aby romské dívky chodily po světových molech, nýbrž chtějí "ukázat většinové společnosti tradiční kulturu a především to, že i Romové patří do této společnosti, kde chtějí důstojně žít, pracovat a vychovávat své děti", píše se na stránkách sdružení. 

Selfíčko s politikem

Ze soutěže si trofej odvezl sociální demokrat Zdeněk Škromach. Po internetu již putuje jeho selfie fotografie s vítězkou.

Miss Roma 2015 je studentkou konzervatoře, už má selfie se Škromachem

Bianka je studentka bratislavské taneční konzervatoře Bianka Bertoková. První vicemiss se stala Sára Čisárová z Červeného Kostelce a třetí se umístila Dominika Sidónie Rácová z Popradu.

Večerem provázel herec Jan Čenský. Miss sympatie se stala sedmnáctiletá Martina Gážiová z Havířova, další ocenění získala Jessica Horváthová. O titul romské Miss se letos ucházelo celkem přes sto dívek. 

 Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace