Sobotka má na kahánku! To nevěští kartářka či astrolog, ale seriózní statistická studie, včetně grafů. Důvody vás překvapí
23.08.2014
Foto: Stránky politika
Popisek: Bohuslav Sobotka. Na počátku 80. let se přestěhoval s rodinou do Slavkova u Brna, kde byl mezi lety 1998 až 2010 i členem městského zastupitelstva.
GRAFY V ČLÁNKU Ke svému pátečnímu svátku dostal premiér nepěknou prognózu… Vypjatá rétorika, stejně jako agresivní a dogmatické útoky vůči politickým konkurentům, polistopadovým premiérům České republiky výrazně pomáhaly udržet se ve své funkci. Mezi mírou iracionality ministerských předsedů a délkou jejich setrvání v úřadu existuje vztah. Takové jsou závěry studie, která vychází z metodiky analýzy skupinové iracionality, kterou vyvinul analytik Milan Petrák. Na základě této metodiky pak Petrák současnému premiérovi, Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD, předpovídá předčasné opuštění úřadu.
Komunikace předsedů vlády na ústních interpelacích v poslanecké sněmovně mimo jiné vypovídá o jejich postojích a chování. „Míru takzvané iracionality ministerských předsedů lze určit na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly,“ vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák. A současně dodává: „Ukazuje se, že mezi mírou iracionality daného politika a délkou jeho setrvání v úřadu existuje vztah. V obou kategoriích dominuje Václav Klaus. Nejvyšší hodnotu iracionality dále vykazují Petr Nečas a Mirek Topolánek, tedy politici, kteří se v křesle udrželi nadprůměrně dlouho. Lépe se dařilo jen Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi. Tento vztah ukazuje na neradostný fakt, že v dosavadní polistopadové historii vypjatá rétorika výrazně pomáhala k udržení v premiérské funkci: vyplatilo se agresivně a dogmaticky útočit proti politickým konkurentům.“
Sobotka svojí rétorikou riskuje, že svůj úřad opustí předčasně
„Je příznačné, že premiéři, kteří byli do funkce jmenováni a původně o politickou kariéru neusilovali (tedy Josef Tošovský a Jan Fischer) se vyznačují značně umírněnější komunikací než většina zvolených ministerských předsedů. Naopak většina politiků, kteří se museli ucházet o hlasy voličů, dosahuje vysokých hodnot buď v kategorii „agresivita“ nebo kategorii „prodej iluzí“. Bohuslav Sobotka je zatím, na základě hodnocení jeho dosavadních odpovědí na interpelace, nejméně agresivním a nejméně dogmatickým premiérem v polistopadové historii. Pokud bude platit vztah mezi mírou iracionality a délkou setrvání ve funkci nadále, měl by Bohuslav Sobotka opustit svůj úřad předčasně. Pokud se tak nestane, může to svědčit o změně ve vnímání politiků voliči a o příznivějším hodnocení umírněných politiků veřejností,“ zhodnotil výsledky studie autor Analýzy skupinové iracionality, Milan Petrák.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová