Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesehnutí: Zabetonovaná Bystrc. Opravdu to chceme?

14.02.2013
Nesehnutí: Zabetonovaná Bystrc. Opravdu to chceme?

Popisek: Znak Bystrce

Radní chtějí na Zastupitelstvu města Brna prosadit svoji představu o budoucnosti města – bez diskuse a bez námitek veřejnosti. Hitlerova dálnice R43 má podle nich konečně protnout Bystrc a rekreační oblasti na přehradě, vyrůst mají nové hypermarkety.

Zastupitelé a zastupitelky mají podle jejich představ „vzít na vědomí“ tzv. „Pokyny ke zpracování návrhu Územního plánu města Brna“ [1]. Má se tak stát u příležitosti odhlasování pozastavení prací na územním plánu, neboť soud zrušil nadřazené „Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje“.

Pokyny však jasně určují, jak mají úředníci a úřednice postupovat, jakou variantu zvolit. Vzetím na vědomí se tak rozhodne o trase R43 či o tom, že další volné plochy na okraji města zaberou obří nákupní centra. Ovšem bez projednání námitek veřejnosti a městských částí, které by muselo proběhnout v případě schvalování pokynů. Jak ukládá stavební zákon.

„Námitky veřejnosti a starostů a starostek zřejmě nezapadají do představy o jediném správném rozvoji města. Jinak si lze těžko vysvětlit, proč je úřad oddělil a nechá je projednat později – pouze formálně spolu s formálním schválením pokynů. Dostojí tak stavebnímu zákonu a zároveň se námitkami už fakticky nebude muset zabývat,“ komentuje postup magistrátu Lukáš Lyer z NESEHNUTÍ.

Námitky, které chce magistrát obejít, ukazují, že město se může rozvíjet i jinak. Například stavby nových hypermaketů nejsou nutné a ani lidé je nepotřebují. 81 % lidí v Česku si nové hypermarkety nepřeje, 41 % obyvatel a obyvatelek Brna ovšem postrádá menší prodejnu ve svém okolí. Podle studie NESEHNUTÍ – která prošla oponenturou renomovaného urbanisty Jiřího Löwa – může územní plán vytvořit podmínky pro rozvoj pestré sítě obchodů místo stavby dalších nákupních center na periferii města. Magistrát několik drobných opatření skutečně zapracoval, ale směr je stále stejný: více hypermarketů a další úbytek menších prodejen.

„Pokud bude brát magistrát debatu o územním plánu vážně a nebude se snažit jen protlačit co nejvíce zabetonované plochy, bude to městu ku prospěchu. Například pro rozvoj pestré sítě obchodů místo nových hypermarketů zvýší dostupnost nakupování a budou vznikat nové pracovní a podnikatelské příležitosti. Úředníci a úřednice omezili velikost obchodů v některých plochách. Je tedy vidět, že změny k lepšímu jsou možné. Ale k tomu je potřeba vést diskusi, ne prosazovat rychle jednu variantu,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

(zdroj: Nesehnuti.cz)

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace