Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nesehnutí: Zabetonovaná Bystrc. Opravdu to chceme?

14.02.2013
Nesehnutí: Zabetonovaná Bystrc. Opravdu to chceme?

Popisek: Znak Bystrce

Radní chtějí na Zastupitelstvu města Brna prosadit svoji představu o budoucnosti města – bez diskuse a bez námitek veřejnosti. Hitlerova dálnice R43 má podle nich konečně protnout Bystrc a rekreační oblasti na přehradě, vyrůst mají nové hypermarkety.

Zastupitelé a zastupitelky mají podle jejich představ „vzít na vědomí“ tzv. „Pokyny ke zpracování návrhu Územního plánu města Brna“ [1]. Má se tak stát u příležitosti odhlasování pozastavení prací na územním plánu, neboť soud zrušil nadřazené „Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje“.

Pokyny však jasně určují, jak mají úředníci a úřednice postupovat, jakou variantu zvolit. Vzetím na vědomí se tak rozhodne o trase R43 či o tom, že další volné plochy na okraji města zaberou obří nákupní centra. Ovšem bez projednání námitek veřejnosti a městských částí, které by muselo proběhnout v případě schvalování pokynů. Jak ukládá stavební zákon.

„Námitky veřejnosti a starostů a starostek zřejmě nezapadají do představy o jediném správném rozvoji města. Jinak si lze těžko vysvětlit, proč je úřad oddělil a nechá je projednat později – pouze formálně spolu s formálním schválením pokynů. Dostojí tak stavebnímu zákonu a zároveň se námitkami už fakticky nebude muset zabývat,“ komentuje postup magistrátu Lukáš Lyer z NESEHNUTÍ.

Námitky, které chce magistrát obejít, ukazují, že město se může rozvíjet i jinak. Například stavby nových hypermaketů nejsou nutné a ani lidé je nepotřebují. 81 % lidí v Česku si nové hypermarkety nepřeje, 41 % obyvatel a obyvatelek Brna ovšem postrádá menší prodejnu ve svém okolí. Podle studie NESEHNUTÍ – která prošla oponenturou renomovaného urbanisty Jiřího Löwa – může územní plán vytvořit podmínky pro rozvoj pestré sítě obchodů místo stavby dalších nákupních center na periferii města. Magistrát několik drobných opatření skutečně zapracoval, ale směr je stále stejný: více hypermarketů a další úbytek menších prodejen.

„Pokud bude brát magistrát debatu o územním plánu vážně a nebude se snažit jen protlačit co nejvíce zabetonované plochy, bude to městu ku prospěchu. Například pro rozvoj pestré sítě obchodů místo nových hypermarketů zvýší dostupnost nakupování a budou vznikat nové pracovní a podnikatelské příležitosti. Úředníci a úřednice omezili velikost obchodů v některých plochách. Je tedy vidět, že změny k lepšímu jsou možné. Ale k tomu je potřeba vést diskusi, ne prosazovat rychle jednu variantu,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

(zdroj: Nesehnuti.cz)

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace