Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

iProsperita: Zemědělci chtějí tři čtvrtě miliardy na přežití

07.03.2013
iProsperita: Zemědělci chtějí tři čtvrtě miliardy na přežití

Popisek: Úroda na jižní Moravě byla loni katastrofální.

Na stát se obracejí zemědělci s žádostí o kompenzaci letošní katastrofální úrody obilovin v některých oblastech jižní Moravy a na Lounsku. Výpadek až dvou třetin obvyklé sklizně způsobil dlouhodobý nedostatek srážek. Uvedli to v Praze na tiskové konferenci představitelé Agrární komory ČR s tím, že pokud stát nepodá pomocnou ruku, mnohé zemědělské podniky zkrachují.

V Jihomoravském kraji (dále JmK) bylo v letošním roce oseto obilovinami 161 159 hektarů. Z této plochy bylo sklizeno celkem 458 164 tuny, což představuje průměr 2,82 tuny z hektaru. V běžných letech tam mají zemědělci dvojnásobný výnos. Letošní výpadek produkce je v průměru kraje na úrovni více jak 60 %. K tomu je třeba uvést, že průměr jižní Moravy vylepšuje sklizeň okresu Blansko a část okresu Vyškov, která nebyla tolik poškozena nedostatkem vláhy.

Nejen obiloviny, ale veškeré pěstované plodiny v JmK včetně plodiny vinic a sadů, zejména pak v okresech Břeclav, Hodonín, Znojmo, jižní části okresu Brno-venkov a okolí Slavkova v okrese Vyškov, byly ovlivněny dlouhotrvajícím obdobím sucha od založení porostů (podzim 2011), zimou s následnými holomrazy i více než mínus 20°C a s nástupem jara s téměř tropickými teplotami, opět bez významných srážek pokračujícími až do sklizně. Druhým negativním faktorem, který ovlivnil sklizeň v roce 2012, byl pozdní jarní mráz (18. května 2012) s poklesem teploty až na mínus 6,5°C.

Jak uvedl Ing. Václav Hlaváček, CSc., z jihomoravské Regionální agrární komory, sklizeň neskýtá kvalitu, neboť nebyly naplněny základní předpoklady pro tvorbu kvalitativních parametrů, zejména souběhu správného poměru srážek a teplot. Naopak, došlo k souběhu extrémně nízkých srážek (až nulových) a vysokých teplot (až tropických), které byly navíc příčinou extrémně vysoké evapotranspirace.

V Jihomoravském kraji je nedostatek kvalitních objemných krmiv (seno, senáž a dalších) a není ani předpoklad pro dostatek kvalitní kukuřičné siláže. Chovatelé se budou potýkat nejen s nedostatkem objemu, ale i kvalitou těchto krmiv, mimo objemná krmiva chybí stelivová sláma. Taktéž chybí dostatek jadrných krmiv, ale tento problém je řešitelný ve spolupráci se státem, a to formou zápůjček z hmotných rezerv státu za ekonomicky přijatelných podmínek. Někteří chovatelé tento problém řeší zcela radikálním způsobem, tj. likvidací celého chovu.

Vytvořené rezervy z minulých let nemohou v žádném případě vykompenzovat letošní výpadek produkce. Letošní rok pro zemědělce v nejpostiženějších okresech Jihomoravského kraje se nevlastní vinnou dostávají do kritického až velmi kritického ekonomického stavu. Pokud stát nepodá v této situaci pomocnou ruku zemědělcům v JmK formou přímé pomoci, nemají šanci přežít. Pro řešení této kritické situace žádá Regionální agrární komora JmK Zemědělský výbor PSP ČR a Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu SP ČR, MZe ČR o projednání této přímé pomoci směřované nejpostiženějším zemědělcům v nejpostiženějších okresech JmK.
V průběhu sklizně byly s touto situací, přímo v terénu, seznámeni např. ministr zemědělství Petr Bendl, jeho náměstek Martin Hlaváček, hejtman Jm kraje Michal Hašek, poslanec PSP Jan Husák a senátor a předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda a Rada Jihomoravského kraje.

Zemědělci hospodařící na území JmK odmítají pomoc MZe ČR, vyhlášené ministrem zemědělství Bendlem, protože nepovažují tato opatření za řešení, která by zemědělcům pomohla. Představenstvo RAK JMK odmítá podmínky pro zápůjčky krmného obilí z hmotných rezerv, považuje je za nepřijatelné.

Představenstvo RAK JMK navrhuje následující opatření k částečné kompenzaci vynaložených nákladů u pěstovaných plodin v nejpostiženějších okresech Jihomoravského kraje:
- přímá finanční pomoc, cca 750 miliónů Kč (minimální částka)
- urychlená výplata jednotné platby
- obnovení dotačního titulu "provoz" u PGRLF s dotací úroků a poskytnutí garance
- zápůjčka krmného obilí z hmotných rezerv státu pro chovatele hospodářských zvířat s garancí dodavatele krmných směsí za ekonomicky přijatelných podmínek
- systémová opatření: zařazení postiženého území s kritickým a vysoce kritickým suchem
do oblastí trvale znevýhodněných - LFA
: rebonifikace BPEJ
: přijetí zákonného komplexního pojištění úrody s podporou státu
: zapojení státu do šlechtění nových typů plodin se zaměřením na nejvýznamnější pěstované plodiny
: revitalizace melioračních zařízení
: zachování národních dotačních titulů k budování soustavy k zadržení a užití vody v krajině včetně kapkových závlah

Návrh opatření vychází z podrobné analýzy ekonomické situace zemědělců hospodařících v nejvíce postižených územích Jihomoravského kraje. Z analýzy vyplývá, že řada zemědělců je existenčně ohrožena a bez přímé finanční pomoci státu nemohou tuto situaci zvládnout. Existuje reálná situace, že tyto podniky převezme silný finanční kapitál a dojde k nárůstu nezaměstnanosti.
Výše uvedená opatření byla projednána s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem, poslancem J. Husákem, senátorem J. Hajdou, na zemědělské komisi Rady hospodářské a sociální dohody KrÚ Jihomoravského kraje, na plenárním zasedání Rady hospodářské a sociální dohody Jihomoravského kraje a s vedením Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny parlamentu ČR.

Vláhový deficit roku 2011 se prohloubil o 30 % a pokračuje v tomto trendu i nyní. Tím je ohrožena i budoucí úroda zakládaných porostů ozimých plodin. Tento problém není pouze problémem samotných zemědělců, ale je problémem každého občana ČR, to proto, že každý z nás potřebuje každý den ke svému bytí dostatek zdravých a cenově dostupných potravin.

(zdroj: prosperita.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace