Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putování krajem Rudolfa Těsnohlídka a lišky Bystroušky za opuštěnou Liduškou. Český poutník

15.07.2018
Putování krajem Rudolfa Těsnohlídka a lišky Bystroušky za opuštěnou Liduškou. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Hájovna lišky Bystroušky

FOTOGALERIE Honosné prvorepublikové vily, malebná údolí, vznik tradice vánočního stromu, místo, kde přišla na svět liška Bystrouška. To vše a ještě mnohem víc nabízí svým návštěvníkům Bílovice nad Svitavou, romantická obec v těsné blízkosti jihomoravské metropole Brna. Vítejte v zamilovaném kraji spisovatele Rudolfa Těsnohlídka.

Od vlakové zastávky na rušné hlavní trati, spojující Brno s Prahou, mě do ráje ticha a romantiky zavádí červená turistická značka. Držím se jí až k železničnímu mostu přes řeku Svitavu, kde vyměním červenou za žlutou. Po přejití lávky, sousedící se železniční tratí, vstupuji do bílovických lesů.

Studánka Stanislava Lolka a Resselův pomník

Po dlouhém, ale mírném stoupání přicházím k prvnímu zastavení své cesty. Tím je skromný pomník spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi. Autor lišky Bystroušky žil v Bílovicích osm let a poznal zde svoji druhou ženu Annu Kutilovou.

Po dalším kilometru a půl chůze odbočuji k dalšímu místu, které je spojeno s Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou. Schovaná mezi stromy se krčí studánka Stanislava Lolka, malíře pocházejícího z Palonína na Šumpersku. Právě na základě jeho kreseb začal v roce 1920 psát Rudolf Těsnohlídek svoji bajku o lišce Bystroušce.

Lodní šroub z lesa

Doušek čisté vody mi pomohl osvěžit upocené tělo i zahnat blížící se žízeň. Vracím se na žlutou značku, která o pár desítek metrů dál končí. Od ní mířím po louce k pomníku Josefa Ressla, který ač byl povoláním lesník, proslul řadou vynálezů, praktickými projekty a též i jako spisovatel. Z jedenácti patentů však je nejvýznamnější jeho vynález lodního šroubu. Za svoji odbornou lesnickou práci byl Josef Ressel zařazen mezi čtyřicet lesníků Lesnického Slavína, který se nachází v bílovských lesích. Jeho památník z roku 1929 stojí na horním okraji palouku poblíž Resselovy hájenky. Jde o betonový sloup, na jehož průčelí je osazena deska s Resselovou podobiznou a mramorová tabulka s popisem.

První vánoční strom republiky a malá Liduška

Pokračuji po cyklostezce až k rozcestí u křížku, kde se napojuji na zelenou turistickou značku. Ta mě po třech stech metrů přivádí k dalšímu pomníčku. Tento byl zasazen na místě, kde byl v roce 1924 pokácen první vánoční strom pro republiku. U vzniku nové tradice byl opět Rudolf Těsnohlídek. Impulsem k této aktivitě mu byla událost z roku 1919, kdy s přáteli, s malířem Františkem Koudelkou a úředníkem Josefem Tesařem, nalezli 22. prosince 1919, v bílovickém lese, prochladlé sedmnáctiměsíční děvčátko, Lidušku. Také tuto událost připomíná památník.

Liduška měla nakonec ale štěstí, vzápětí se dostala k adoptivním rodičům do Brna. Později se provdala do Prahy, kde žila až do roku 1997.

Poprvé byl vánoční strom republiky rozsvícen 13. prosince 1924 na brněnském Náměstí svobody a tato tradice se postupně rozšířila i do ostatních měst. Tyto sbírky přispěly k tomu, že 8. prosince 1929 byl v Brně-Žabovřeskách otevřen dětský domov Dagmar pro opuštěné děti.

Studánka Leoše Janáčka a myslivna lišky Bystroušky

Předposlední zastavení při putování okolím Bílovic nad Svitavou činím u studánky Leoše Janáčka. Doplňuji do lahve čistou vodu a pokračuji k nedaleké myslivně. Ta je proslavena taktéž díky Rudolfu Těsnohlídkovi. Ten do ní umístil děj své lyrické bajky Liška Bystrouška. Skladatel Leoš Janáček pak využil toto téma jako předlohu libreta k opeře Příhody lišky Bystroušky z roku 1924.

U myslivny mé dnešní putování končí. Pokud se vám putování líbilo, vydejte se do krajiny lišky Bystroušky a Rudolfa Těsnohlídka osobně. Za návštěvu stojí nejen okolní lesy, ale i samotná obec.

Vložil: René Flášar