Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To se nám ta společnost radikalizuje. Na Brněnskou přehradu si přijeli zablbnout puberťáci a je z toho málem třetí světová

02.05.2018
To se nám ta společnost radikalizuje. Na Brněnskou přehradu si přijeli zablbnout puberťáci a je z toho málem třetí světová

Foto: Youtube Repro

Popisek: Technoparty; ilustrační foto

Někteří lidé se tváří, jako kdyby nikdy nebyli mladí. Jen si někde upšoukne hlasitěji hudba, popadnou do rukou cep a valem na mládež. Jako kdyby se jim stýskalo po Paroubkově akci s ChzechTekem, kde na puberťáky poslali rovnou partu rychlého nasazení a tloukli je hlava nehlava. Poslední dubnový víkend proběhla na Brněnské přehradě technoparty. Řízný rytmus zněl krajinou a rozezvučel nejvíce policejní linku, kde si lidé stěžovali na hluk.

Starousedlík u Brněnské přehrady se svěřil serveru iDnes slovy: „Bylo to techno nejhrubšího ražení. Já sám jsem na technoparty před x lety chodil, znám to dobře a dá se říct, že to mám rád. Ale ne takhle v noci.“ V mládí rebelem, na stará kolena brblalem, dalo by se říct.

Měřit decibely (lásky)

Starousedlík od Brněnské přehrady pokračoval ve zpovědi: „Mám známé v Moravských Knínicích, Kuřimi i Veverské Bítýšce a všichni z toho byli nešťastní. Policisté mi říkali, že tam jezdí pořád dokola, ale že se akce koná na soukromém pozemku, je ohlášená a nemohou s ní tedy nic dělat. Jedině měřit decibely.“ Z toho tak trochu vyplývá, že policisté neměli zákonnou možnost technoparty zastavit. Kdyby měli, zastaví ji natotata.

K problému se vyjádřil pro iDnes také starosta brněnské městské části Bystrc Tomáš Kratochvíl: „My rozhodně v Bystrci takové akce nepovolujeme. Pořadatelé mají ohlašovací povinnost, ale to znamená, že jen ohlásí, co dělají, a nám zákon nedává možnost, jak tomu zabránit nebo to korigovat. Je to taková jednosměrka. Ten zákon je podle mě špatný.“ Ano, dva dny v roce, kdy byli starousedlíci mírně rušeni hudbou. Proto je nutné požadovat přímo změnu zákona. Zakázat jakékoliv veselice, hudební akce, které někoho rozčilují.

Policisté obcházeli technoparty jako šakali

Policisté měřili decibely linoucí se z technoparty, zastavovali projíždějící auta, která jela z nebo na tachno. „Hudební produkci nahráli na svá záznamová zařízení jako důkaz pro správní řízení a spojili se i s pořadateli, které vyzvali, aby hudbu vypnuli,“ řekl mluvčí měšťáků Jakub Ghanem. Technoparty tak pro pořadatele bude mít možná dohru, což dokazují i další slova mluvčího Ghanema: „Konkrétně se jedná o rušení nočního klidu, rušení klidu a ticha v lese a porušení vyhlášky tím, že venkovní hudební produkce nebyla o půlnoci ukončena.“ Podle jeho slov jde cítit, že kdyby šlo na pořadatele napasovat jakýkoliv další přestupek, strážníci se toho chopí s energií agrárníků z padesátých let.

Pořadatel akce Roman Hlouček stahuje ocas

Jeden z pořadatelů akce Roman Hlouček přislíbil, že příště se pod podobný projekt už nepodepíše. Ty problémy za to nejspíš nestojí. „My jsme to zkusili v dobré víře, že jsme dál od města. Zjišťovali jsme, že tam byly podobné akce a velké problémy s rušením nočního klidu nebyly, tak jsme věřili, že to nikoho nenaštve. Bohužel naštvalo a mám to vyhodnoceno tak, že tahle lokalita je k pořádání takové akce nevhodná. Já už se pod něco podobného nepodepíšu“ řekl pro iDnes.

Tradice hudebních festivalů končí?

Hudební festivaly patří tak nějak k létu, k teplému počasí. Ale zdá se, že mají odzvoněno. Vždycky se najde jeden, kterému to prostě vadí a nedokáže na dva dny přimhouřit oko. Vždyť co svět světem stojí, lidé se scházejí na kultuře, bujaře křepčí, užívají si života. Ale právě pro užívání si života je čím dál méně místa. Festivaly mají na krku nůž zpřísňujících se zákonů a křiklounů, kteří nedokáží dopřát druhým trochu radosti.

Vložil: Štěpán Cháb