Salmonela zabíjí. Epidemii v jediném chovu už zaplatily životem desetitisíce nevinných opeřenců
25.08.2017
Foto: Archiv KL
Popisek: Slepice, ilustrační foto
Salmonela slepic v chovu společnosti AG Maiwald v Pohořelicích na Brněnsku stojí za smrtí tisíců opeřenců. Veterináři již kvůli této nemoci utratili přes čtyřicet tisíc slepic, další je ještě čekají v pátek. Jejich vejce dodávala společnost mimo jiné do obchodů Lidl. Ten už je stáhl z prodeje.
„Státní veterinární správa vydala v souvislosti s výskytem salmonely v chovu nosnic v Pohořelicích v Jihomoravském kraji mimořádná veterinární opatření,“ potvrdil špatnou situaci v chovu mluvčí správy Petr Vorlíček.
V rámci přijatých opatření pak bude utraceno 65 tisíc nosnic z chovu. Vyšetření veterinární správy v Pohořelicích prokázalo totiž pozitivní výsledek na salmonelu hned ve třech ze čtyř hal, kde jsou slepice chovány.
Vejce jsou likvidována
„V současné době jsou vajíčka stahována z prodejní sítě společnosti Lidl, rovněž je možné tato vejce do obchodů Lidl vracet. Kontaminovaná vejce jsou neškodně likvidována v asanačním podniku Mankovice,“ poznamenal Vorlíček.
Na nebezpečnou bakterii upozornili veterináři ze Zlínska, kteří objevili nemoc u dětí na letním táboře. Děti onemocněly právé poté, co snědly vejce od slepic z pohořelických chovů.
Ty patří společnosti AG Maiwald, která sídlí v Litomyšli. Vedení společnosti je z výskytu nemoci překvapeno. „Naše slepice pravidelně očkujeme a dodržujeme veškerá preventivní opatření,“ nechal se slyšet pro Deník.cz Arnošt Maiwald. Firmě samozřejmě vznikly mnohamilionové škody.
Jde jen o jeden chov
Starosta Pohořelic Josef Svoboda pak prostřednictvím Deníku uklidnil všechny chovatele, že se nemusí obávat toho, že by se salmonelou nakazila i jejich zvířata. „Hygienici nás ujistili, že nákaza se týká pouze jednoho chovu,“ uvedl.
Bakterie salmonely způsobují průjmová onemocnění. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami a nemytýma rukama. Pro silné a zdravé jedince nebývá onemocnění většinou nebezpečné, ohroženi však mohou být starší a nemocní lidé a malé děti. Ti se totiž hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová