Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hejtman musel vyhlásit stav nebezpečí. Záchranářské složky v Nedvědici likvidují tuny nelegálně uskladněných nebezpečných chemikálií

24.06.2016
Hejtman musel vyhlásit stav nebezpečí. Záchranářské složky v Nedvědici likvidují tuny nelegálně uskladněných nebezpečných chemikálií

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Na místě je několik desítek členů integrovaného záchranného systému a pracovníků specializované firmy.

FOTOGALERIE V Nedvědici v ORP Tišnov začalo v pátek 24. června o půl osmé ráno odklízení nalezených chemikálií v rodinném domě. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil od 24. června 2016 od 0:00 hodin stav nebezpečí právě pro obec Nedvědice. Na místě je několik desítek členů integrovaného záchranného systému a pracovníků specializované firmy, která začala s vyklízením zahrady a přilehlých objektů.

´Dědictví´ po zemřelém muži

„Po nočním vyhlášení stavu nebezpečí se na úřadu městyse sešel v sedm hodin ráno Krizový štáb Jihomoravského kraje, kde doložily jednotlivé složky IZS svoji připravenost k zásahu, a o půl osmé byla zahájena samotná likvidace nebezpečných chemických látek, které tady zřejmě dlouhou dobu shromažďoval zesnulý majitel rodinného domu,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Na místě jsou hasiči, policisté, kteří střeží prostor a zajišťují veřejný pořádek. Částečně je v okolí domu omezena doprava. 

Běžným úředním postupem to nešlo řešit

„Dochází k vyčištění prostoru u domu, postupně pracovníci firmy prochází ta místa, kde víme, že se nacházejí nebezpečné látky. Stav nebezpečí je vyhlášený do 8. července 2016, budeme upřesňovat, jak dlouho bude zásah trvat. Zabýval jsem se tím, zda je možné situaci řešit běžným postupem správních úřadů. Ale na základě informací z městského úřadu Tišnov a krajského úřadu, hasičů a České inspekce životního prostředí jsem dopěl k závěru, že běžnou správní činností není možné tuto situaci řešit, a proto jsem v noci rozhodl o vyhlášení stavu nebezpečí. Je to výjimečný prostředek, nicméně myslím si, že v tomto případě je zcela na místě a díky tomu už v řádu několika málo hodin mohl začít samotný zásah,“ uvedl hejtman.

Na místě nalezené radioaktivní soli již policie zajistila a odvezla. „Nevíme, co všechno tady je. Hrozí reálně nebezpečí ohrožení zdraví, životů a životního prostředí. Budeme se snažit pracovat tak, abychom nemuseli obyvatele domu či blízkého okolí evakuovat. Pokud ale experti oznámí, že si nejsou jistí dalším postupem, jsme na evakuaci připraveni,“ doplnil hejtman.


Prohlášení hejtmana po nočním mimořádném jednání Bezpečnostní rady:

Na základě podnětu Bezpečnostní rady ORP Tišnov týkajícího se řešení situace nelegálně shromážděných 3,5 - 4 tun nebezpečných chemických látek v objektu v obci Nedvědice, po prohlídce místa a po vyjádření dotčených orgánů státní správy, HZS ČR a Policie ČR jsem dnes večer svolal mimořádné jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje, která obdržela komplexní informace o vzniklé situaci za účasti starostů městyse Nedvědice a města Tišnova.

Byla vyhodnocena míra rizika a možné ohrožení osob, majetku a životního prostředí, na základě toho doporučila Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje okamžité řešení za využití postupu podle krizového zákona a vyhlášení stavu nebezpečí pro okamžitou likvidaci nelegálně nashromážděných nebezpečných chemických látek.

O situaci jsem informoval předsedu vlády, ministra vnitra a generálního ředitele HZS ČR. Po zvážení všech okolností jsem rozhodl vyhlásit pro vymezenou část území Jihomoravského kraje s účinností od 24. 6. 2016 na dobu 15 dnů stav nebezpečí.

Likvidační práce jsem nařídil zahájit bezodkladně počínaje zítřejšími ranními hodinami.

Michal Hašek, hejtman 

Rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace