Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mrtvý muž ukázal prstem na své vrahy... Nasadil si masku a zavedl hadici s propan-butanem; elitní policista spáchal sebevraždu. Před smrtí ale nahrál šestihodinové video

03.03.2016
Mrtvý muž ukázal prstem na své vrahy... Nasadil si masku a zavedl hadici s propan-butanem; elitní policista spáchal sebevraždu. Před smrtí ale nahrál šestihodinové video

Foto: Těšany

Popisek: Borkovanský rybník - zde spáchal elitní policista sebevraždu. Před tím ale nahrál video...

Další závažná obvinění GIBS a také státního zastupitelství ze strany tragicky zesnulého detektiva Stanislava Švábenského přináší nyní server Lidovky.cz. Detektiv spáchal sebevraždu, před smrtí ale nahrál šestihodinové video, kde tvrdí velmi závažné věci.

Například to, že vyšetřovatelé v jeho kauze „podplatili“ podnikatele Jana Švédíka, aby vypovídal proti němu. Švábenský svá tvrzení navíc dokládá dokumenty. Podle Švábenského získal na oplátku za své svědectví stíhaný Švédík zpět zabavený dům, vůz, dostal se z vazby a státní zástupce mu přislíbil nejnižší možný trest. Navíc se přiznal v zachyceném motáku. Švédíkovo vysvětlení, proč změnil výpověď, nelze v současnosti zjistit, odpykává si trest kvůli krácení daní za 90 milionů.

Věc příliš nechtěl komentovat ani státní zástupce Kafka, který dnes působí na olomouckém Vrchním státním zastupitelství. Nad Švábenského případem neměl dohled, vedl však těsně spjatou kauzu tehdejšího detektiva a Švábenského předchůdce Mariana Hanáka, který si aktuálně odpykává osmiletý trest za korupci. I v jeho kauze byla Švédíkova výpověď klíčová. „O kauze Švábenský vím jen zprostředkovaně, o žádném zobchodování informací mi není nic známo. Pan Švédík byl stíhán v řadě daňových trestních věcí, kde dozor vykonávalo několik státních zástupců. Nikoliv já. Tresty jemu uložené nebyly, myslím, nízké a hlavně proti ním dávali státní zástupci odvolání. Dostal tuším 8,5 roku, což není málo,“ napsal Kafka serveru, informace o „diktování“ rozsudku soudci jsou podle něj mylné.

Stanislav Švábenský na videu, které teď dělá těžkou hlavu mnoha jeho kolegům

Švábenský na nahrávce ostře kritizuje také protimafiánský útvar (ÚOOZ), ten podle něj mohl zabránit metanolové aféře; popisuje těsné kontakty moravských policistů s podsvětím či důvody, proč se rozhodl sáhnout si na život. Sebevraždu spáchal po tom, co ho soudy pravomocně poslaly na šest let za mříže kvůli korupci.

Koupil si stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k rybníku

Podrobnosti sebevraždy elitního policisty přinesl také server Lidovky.cz… Stanislav Švábenský patřil mezi elitní detektivy, jako první upozornil na Toflův gang, za svoji práci pravidelně dostával odměny. Jenže místo další kariéry nakonec spáchal sebevraždu. Loni v srpnu ho našli mrtvého ve stanu. Brněnský expolicista se nikdy nesmířil se šestiletým trestem za korupci. O případu píše s tím, že Švábenský po sobě zanechal šestihodinovou zpověď, která může otřást policií.

„Nevidím světlo na konci tunelu, ani záblesk, ani nic jiného, co by naznačovalo, že bych uspěl u soudu. I přes to, že si myslím, že jsem docela vnitřně silný, všechno má svoje hranice. Nedokáži si představit, že bych tady deset let bojoval s justicí za své očištění. Za deset let mi bude 50, budu bez rodiny, bez ničeho,“ vysvětluje Stanislav Švábenský na videonahrávce, proč chystá sebevraždu.

Švábenský dlouho patřil mezi přední členy brněnské expozitury protimafiánského útvaru. O to překvapivější se zdá kariérní pád, který tragicky vyvrcholil loni 19. srpna. Soudy ho poslaly na šest let do vězení: Prodával podle nich citlivé informace. Detektiv ale vždy tvrdil, že je nevinný a trest pokládal za velkou nespravedlnost a spiknutí. Život si vzal v den, kdy mu vrchní soud trest potvrdil.

Zvláštní způsob sebevraždy

Stanislav Švábenský připravoval svou smrt evidentně dlouho dopředu. Doma v Těšanech na jihu Moravy pozdě večer naložil čerstvě zakoupený stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k nedalekému Borkovanskému rybníku. Tam stan postavil, zalehl do něj, nasadil si masku, zavedl do ní hadici a otevřel kohout s přívodem jedovaté směsi propan-butanu.

Vzápětí po zveřejnění informace o smrti se objevily spekulace, že mu někdo ze světa pomohl, bývalý detektiv se prý bál o život. Vyšetřování ale jednoznačně prokázalo, že život si vzal dobrovolně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Redaktor KL