Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Chování některých rodičů je podraz, říká místostarosta Bohunic

09.05.2013
Chování některých rodičů je podraz, říká místostarosta Bohunic

Autor: archiv Antonín Crha

Popisek: Místostarosta Bohunic Antonín Crha

Elektronický zápis do mateřských škol v Brně zavání od začátku pěknou ostudou. Hned na začátku se některé městské části nechtěly do systému vůbec zapojit. Součástí novinky je totiž i bodové hodnocení, na jehož základě jsou děti do školek přijímány.

Mezi kritéria patří například příslušnost k městské části, městu, věk dítěte, nebo zda jeho sourozenec navštěvuje stejnou školku. Městské části kromě Brna – střed nakonec do systému vstoupily. Některé se ale opět bouří a vyhrožují, že elektronického zápisu vystoupí.

Ostře laděný komentář zveřejnil v bohunickém zpravodaji zdejší místostarosta Antonín Crha. Chování rodičů v něm označil dokonce za podraz. „Během zápisu se ukázalo, že máme dvojnásobné množství dětí, než jsme předpokládali. Následně jsem se dozvěděl, že někteří rodiče z jiných městských částí nebo vesnic nedaleko Brna se zcela účelově nahlásili k trvalé­mu pobytu do Bohunic ke svým známým a příbuzným. Tím získali v přijímacím řízení stejný počet bodů jako děti, které bydlí v Bohunicích od narození. A protože tyto děti byly tře­ba o několik měsíců starší, byly na úkor našich dětí přijaty,“ bědoval ve zpravodaji Crha.

Ministerstvo: Elektronický zápis zákon nezakazuje

Mezi kritiky elektronického zápisu patří i městská část Vinohrady. „Školy jsme rekonstruovali pro zdejší děti,“ rozzlobil se starosta Vinohrad Jiří Čejka. Řešením je podle něj úprava bodového hodnocení. K němu mají městské části výhrady už od začátku elektronického zápisu. Magistrát upravil body u kritéria sourozence, ani to ale nakonec nebude stačit. „Stejně jako minulý rok vyhodnotíme, jak zápis dopadl a podle toho zvážíme případné změny,“ uvedl vedoucí odboru školství magistrátu Martin Jelínek.

Kritičtí zůstávají proti systému také v městské části Brno – střed. Obávají se, že systém není v souladu se zákonem, podle kterého má být výběr dětí do školek v plné kompetenci ředitelek mateřských škol.  Podle Jany Holíkové z tiskového odboru ministerstva školství však zákon elektronický zápis nezakazuje. Nový systém funguje v Brně od února minulého roku.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace