Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jak fajnově stárnout? V Brně, tam je důchodcům hej. Vyzkouší třeba jízdu na dračích lodích

16.09.2015
Jak fajnově stárnout? V Brně, tam je důchodcům hej. Vyzkouší třeba jízdu na dračích lodích

Autor: brno.cz

Popisek: Senioři v Brně.

Současné době se přisuzují nejrůznější označení, např. doba internetu nebo globalizace. Je však ovlivněna hlavně dlouhověkostí, vždyť statisticky vzato celá třetina populace Česka je starší 55 let.

Město Brno přistoupilo k řešení problematiky seniorů aktivně. V letošním roce poprvé vyhlásilo dotační program Aktivity realizované v rámci Plánu aktivního stárnutí, který podporuje aktivní život, péči a zvyšování informovanosti seniorů.

V rámci tohoto dotačního programu bylo podpořeno 13 projektů brněnských organizací a celková dotace na tuto problematiku činila 500 tisíc korun. Podávání žádostí o dotaci pro rok 2016 je možné v termínu od 1. do 31. října.

Kampaň nabídne řadu akcí pro tělo i duši

Město na starší lidi pamatuje i v kampani Brněnské dny pro zdraví, která se v rámci projektu Brno – Zdravé město uskuteční od 25. září do 4. října. A speciální Brněnské dny pro seniory jsou připraveny od 13. září do 30. října.

Senioři si tak budou moci vyzkoušet nejrůznější pohybové aktivity, jako je jóga, nordic walking nebo základy jízdy na dračích lodích. Mohou se zúčastnit také vycházek do bližšího i vzdálenějšího okolí, například do bylinkového ráje v Čejkovicích.

Myslíte si, že taneční kurzy jsou jen pro mladé? Speciální ukázková lekce společenských tanců pro dospělé a seniory vás vyvede z omylu a přesvědčí vás, že „tančit“ se dá dokonce i vsedě.

Trénink paměti, vláčky, zvířata

Kromě procvičování těla programová kampaň nezapomíná ani na paměť. Senioři se tak mohou seznámit s mnemotechnickými pomůckami, které jim usnadní zapamatování a vybavování si informací. Účastníci se také dozvědí, jak lze trénovat paměť u člověka s Alzheimerovou chorobou a jak pečovat o tyto osoby v domácím prostředí.

U příležitosti Mezinárodního dne seniorů připravila brněnská zoo 1. října pro seniory speciální vstupné 10 korun a jízdu vláčkem zdarma, ve stejný den nabízí pestrý program pro starší lidi také Lipka na pracovišti Jezírko v Soběšicích a různé výtvarné techniky jako korálkování, vyšívání či tkaní na kartonu budou pro zájemce připraveny v Knihovně Jiřího Mahena.

Chybět nebudou ani ukázky relaxačního cvičení taiči, které mohou praktikovat všichni bez ohledu na věk, kondici a zdravotní stav. 

Mezinárodní den seniorů připadá na 1. října. Oslava se v Brně uskuteční 4. října od 14 hodin na náměstí Svobody. V bohatém programu vystoupí Vladimír Hron, Cimballica, Jánošíček a další. Více najdete na webu www.svateksenioru.cz .    

Kompletní program Brněnských dnů pro seniory je k dispozici např. na Informačním středisku Magistrátu města Brna na Malinovského nám. 3 nebo na webových stránkách www.brno.cz .  

Jak aktivně stárnout? Poradí i výstava

Od 5. do 30. října proběhne v Urban centru na Mečové výstava zaměřená na aktivní stárnutí. Během ní se zde uskuteční řada akcí, vstup na ně je zdarma, z kapacitních důvodů je ale třeba se přihlásit e-mailem na adrese  nebo telefonicky na čísle 778 520 752. 

O tom, „Jak se s věkem měníme“, bude přednášet Květoslav Šipr a zvláštní pozornost zaměří na pohybovou aktivitu a podporu paměti seniorů.

Připravena je také přednáška na téma prevence kriminality u seniorů nebo domácí násilí. Inspiraci pro svůj šatník získají starší lidé na večeru Mini – max aneb Dělají šaty člověka? A o poslání seniorů a smyslu jejich života bude hovořit Vladimír Smékal.

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace