Tajemný mecenáš nechal vyrobit moravské vlajky. Mají se zdarma rozdat městům a obcím. Co ho k tomu vedlo?
13.06.2015
Foto: Archiv KL
Popisek: Moravská vlajka
Blíží se svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který nám připomíná historické období Velkomoravské říše. Některé obce na Moravě při této příležitosti vyvěšují moravskou vlajku – a letos jich možná bude více než jindy. Objevil se totiž tajemný mecenáš, který nechal vyrobit 150 kusů moravských vlajek s požadavkem, aby byly rozdány moravským obcím a městům zdarma. Štědrý dárce si přitom přeje zůstat v anonymitě.
Kdo je anonym? Milovník historie
Tomáš Pokorný je majitelem brněnské firmy Alerion, která vlajky a další heraldické symboly navrhuje a vyrábí. Před nedávnem mu na dveře kanceláře zaťukal mladý člověk, který přišel s neobvyklým požadavkem. Nabídl, že zaplatí výrobu 150 moravských vlajek s jedinou podmínkou – že je výrobce rozdá moravským obcím, městysům a městům k vyvěšení zadarmo.
„My jeho identitu známe, ale on si přál zůstat v utajení," říká Tomáš Pokorný a dodává: „Takovou objednávku jsme zatím ještě neměli. Je to mladý člověk a věnuje se historii – můžeme tedy jenom spekulovat, co ho k takovému štědrému mecenášství vedlo, zda právě zájem o historii, který třeba chtěl probudit i v dalších lidech.“
Moravskou vlajku poprvé použil už Přemysl Otakar II.
Moravská vlajka je sama o sobě zajímavým symbolem s poměrně dlouhou historií a živou přítomností. Je na ní vyobrazena červenobíle šachovaná orlice na modrém poli a poprvé byla použita už ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Ten ji začal používat vedle českého stříbrného lva na červeném poli (kterého máme ve státním znaku dodnes), když se stal z moravského markraběte králem Českých zemí.
O moravské orlici máme mnoho historických zmínek – je například k vidění i na nástěnné malbě jedné z místností na hradu Karlštejn. Moravská vlajka sice nebyla nikdy oficiálně ustanovena, ale je a byla hojně používána a provází nás od počátků naší státnosti. Moravská orlice je součástí velkého státního znaku a moravská vlajka je v souladu s pravidly vyvěšování vlajek pravidelně vyvěšována vedle české státní vlajky.
Vyvěšení vlajky jako vzdání úcty Cyrilu a Metoději
Někde je k vidění celoročně, ale mnoho moravských obcí ji vyvěšuje právě u příležitosti svátku svatého Cyrila a Metoděje 6. července. „Vyvěšení vlajky je považováno za nepolitický akt, vyjádření příslušnosti k historickému a slavnému území, počátkům naší státnosti, vzdání úcty Cyrilu a Metoději,“ vysvětluje Tomáš Pokorný, který sám začínal jako nadšenec se zájmem o historii a heraldiku.
Z koníčka se však stala úspěšná živnost a dnes je firma Alerion nositelem jedinečné tradice a zaměstnává řemeslníky, kteří si svůj um předávají z generace na generaci. Třeba recepturu inkoustu, který se používá při výrobě šablon, nezná ani sám majitel – speciálně vyučené šablonářky si ji předávají mezi sebou. „Heraldika je prostě obor opředený tajemstvím – každý znak skrývá nějaký příběh, legendu či odkaz k mytologii. Samotný název naší firmy je také odkazem na bájného ptáka Aleriona. Možná právě to inspirovalo i našeho tajemného mecenáše,“ usmívá se Pokorný.
Jak je to s hranicemi Moravy?
Není také bez zajímavosti, že historické hranice Moravy nekopírují ty dnešní a mnoho obcí na hranicích Čech a Moravy, které patřily historicky na Moravu, se dnes vnímají spíš jako součást Čech. Ty ale mohou vlajku vyvěsit také, a připomenout si tak svou historii.
„Dodržujeme slib, který jsme tajemnému mecenáši dali, a vlajky nabízíme obcím. Mohou se nám i samy přihlásit, pokud mají o vlajku zájem,“ vysvětluje Tomáš Pokorný.
Zájemci se mohou o vlajku hlásit sami
Firma Alerion plní požadavek tajemného mecenáše a moravské vlajky rozdává podle interní databáze největších moravských měst a obcí. Ovšem těžko dohledá, které z měst a obcí již moravskou vlajku vlastní. V sídle firmy proto uvítají, když je zájemci o moravskou vlajku z řad moravských měst, městysů a obcí budou kontaktovat přímo.
Kontakt: , 513 035 545.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš