Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemný mecenáš nechal vyrobit moravské vlajky. Mají se zdarma rozdat městům a obcím. Co ho k tomu vedlo?

13.06.2015
Tajemný mecenáš nechal vyrobit moravské vlajky. Mají se zdarma rozdat městům a obcím. Co ho k tomu vedlo?

Autor: Archiv KL

Popisek: Moravská vlajka

Blíží se svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který nám připomíná historické období Velkomoravské říše. Některé obce na Moravě při této příležitosti vyvěšují moravskou vlajku – a letos jich možná bude více než jindy. Objevil se totiž tajemný mecenáš, který nechal vyrobit 150 kusů moravských vlajek s požadavkem, aby byly rozdány moravským obcím a městům zdarma. Štědrý dárce si přitom přeje zůstat v anonymitě.

Kdo je anonym? Milovník historie

Tomáš Pokorný je majitelem brněnské firmy Alerion, která vlajky a další heraldické symboly navrhuje a vyrábí. Před nedávnem mu na dveře kanceláře zaťukal mladý člověk, který přišel s neobvyklým požadavkem. Nabídl, že zaplatí výrobu 150 moravských vlajek s jedinou podmínkou – že je výrobce rozdá moravským obcím, městysům a městům k vyvěšení zadarmo.

„My jeho identitu známe, ale on si přál zůstat v utajení," říká Tomáš Pokorný a dodává: „Takovou objednávku jsme zatím ještě neměli. Je to mladý člověk a věnuje se historii – můžeme tedy jenom spekulovat, co ho k takovému štědrému mecenášství vedlo, zda právě zájem o historii, který třeba chtěl probudit i v dalších lidech.“ 

Moravskou vlajku poprvé použil už Přemysl Otakar II.

Moravská vlajka je sama o sobě zajímavým symbolem s poměrně dlouhou historií a živou přítomností. Je na ní vyobrazena červenobíle šachovaná orlice na modrém poli a poprvé byla použita už ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Ten ji začal používat vedle českého stříbrného lva na červeném poli (kterého máme ve státním znaku dodnes), když se stal z moravského markraběte králem Českých zemí.

O moravské orlici máme mnoho historických zmínek – je například k vidění i na nástěnné malbě jedné z místností na hradu Karlštejn. Moravská vlajka sice nebyla nikdy oficiálně ustanovena, ale je a byla hojně používána a provází nás od počátků naší státnosti. Moravská orlice je součástí velkého státního znaku a moravská vlajka je v souladu s pravidly vyvěšování vlajek pravidelně vyvěšována vedle české státní vlajky. 

Vyvěšení vlajky jako vzdání úcty Cyrilu a Metoději

Někde je k vidění celoročně, ale mnoho moravských obcí ji vyvěšuje právě u příležitosti svátku svatého Cyrila a Metoděje 6. července. „Vyvěšení vlajky je považováno za nepolitický akt, vyjádření příslušnosti k historickému a slavnému území, počátkům naší státnosti, vzdání úcty Cyrilu a Metoději,“ vysvětluje Tomáš Pokorný, který sám začínal jako nadšenec se zájmem o historii a heraldiku.

Z koníčka se však stala úspěšná živnost a dnes je firma Alerion nositelem jedinečné tradice a zaměstnává řemeslníky, kteří si svůj um předávají z generace na generaci. Třeba recepturu inkoustu, který se používá při výrobě šablon, nezná ani sám majitel – speciálně vyučené šablonářky si ji předávají mezi sebou. „Heraldika je prostě obor opředený tajemstvím – každý znak skrývá nějaký příběh, legendu či odkaz k mytologii. Samotný název naší firmy je také odkazem na bájného ptáka Aleriona. Možná právě to inspirovalo i našeho tajemného mecenáše,“ usmívá se Pokorný. 

Jak je to s hranicemi Moravy?

Není také bez zajímavosti, že historické hranice Moravy nekopírují ty dnešní a mnoho obcí na hranicích Čech a Moravy, které patřily historicky na Moravu, se dnes vnímají spíš jako součást Čech. Ty ale mohou vlajku vyvěsit také, a připomenout si tak svou historii.

„Dodržujeme slib, který jsme tajemnému mecenáši dali, a vlajky nabízíme obcím. Mohou se nám i samy přihlásit, pokud mají o vlajku zájem, vysvětluje Tomáš Pokorný. 

Zájemci se mohou o vlajku hlásit sami

Firma Alerion plní požadavek tajemného mecenáše a moravské vlajky rozdává podle interní databáze největších moravských měst a obcí. Ovšem těžko dohledá, které z měst a obcí již moravskou vlajku vlastní. V sídle firmy proto uvítají, když je zájemci o moravskou vlajku z řad moravských měst, městysů a obcí budou kontaktovat přímo.
Kontakt: , 513 035 545.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace