Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemný mecenáš nechal vyrobit moravské vlajky. Mají se zdarma rozdat městům a obcím. Co ho k tomu vedlo?

13.06.2015
Tajemný mecenáš nechal vyrobit moravské vlajky. Mají se zdarma rozdat městům a obcím. Co ho k tomu vedlo?

Foto: Archiv KL

Popisek: Moravská vlajka

Blíží se svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který nám připomíná historické období Velkomoravské říše. Některé obce na Moravě při této příležitosti vyvěšují moravskou vlajku – a letos jich možná bude více než jindy. Objevil se totiž tajemný mecenáš, který nechal vyrobit 150 kusů moravských vlajek s požadavkem, aby byly rozdány moravským obcím a městům zdarma. Štědrý dárce si přitom přeje zůstat v anonymitě.

Kdo je anonym? Milovník historie

Tomáš Pokorný je majitelem brněnské firmy Alerion, která vlajky a další heraldické symboly navrhuje a vyrábí. Před nedávnem mu na dveře kanceláře zaťukal mladý člověk, který přišel s neobvyklým požadavkem. Nabídl, že zaplatí výrobu 150 moravských vlajek s jedinou podmínkou – že je výrobce rozdá moravským obcím, městysům a městům k vyvěšení zadarmo.

„My jeho identitu známe, ale on si přál zůstat v utajení," říká Tomáš Pokorný a dodává: „Takovou objednávku jsme zatím ještě neměli. Je to mladý člověk a věnuje se historii – můžeme tedy jenom spekulovat, co ho k takovému štědrému mecenášství vedlo, zda právě zájem o historii, který třeba chtěl probudit i v dalších lidech.“ 

Moravskou vlajku poprvé použil už Přemysl Otakar II.

Moravská vlajka je sama o sobě zajímavým symbolem s poměrně dlouhou historií a živou přítomností. Je na ní vyobrazena červenobíle šachovaná orlice na modrém poli a poprvé byla použita už ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Ten ji začal používat vedle českého stříbrného lva na červeném poli (kterého máme ve státním znaku dodnes), když se stal z moravského markraběte králem Českých zemí.

O moravské orlici máme mnoho historických zmínek – je například k vidění i na nástěnné malbě jedné z místností na hradu Karlštejn. Moravská vlajka sice nebyla nikdy oficiálně ustanovena, ale je a byla hojně používána a provází nás od počátků naší státnosti. Moravská orlice je součástí velkého státního znaku a moravská vlajka je v souladu s pravidly vyvěšování vlajek pravidelně vyvěšována vedle české státní vlajky. 

Vyvěšení vlajky jako vzdání úcty Cyrilu a Metoději

Někde je k vidění celoročně, ale mnoho moravských obcí ji vyvěšuje právě u příležitosti svátku svatého Cyrila a Metoděje 6. července. „Vyvěšení vlajky je považováno za nepolitický akt, vyjádření příslušnosti k historickému a slavnému území, počátkům naší státnosti, vzdání úcty Cyrilu a Metoději,“ vysvětluje Tomáš Pokorný, který sám začínal jako nadšenec se zájmem o historii a heraldiku.

Z koníčka se však stala úspěšná živnost a dnes je firma Alerion nositelem jedinečné tradice a zaměstnává řemeslníky, kteří si svůj um předávají z generace na generaci. Třeba recepturu inkoustu, který se používá při výrobě šablon, nezná ani sám majitel – speciálně vyučené šablonářky si ji předávají mezi sebou. „Heraldika je prostě obor opředený tajemstvím – každý znak skrývá nějaký příběh, legendu či odkaz k mytologii. Samotný název naší firmy je také odkazem na bájného ptáka Aleriona. Možná právě to inspirovalo i našeho tajemného mecenáše,“ usmívá se Pokorný. 

Jak je to s hranicemi Moravy?

Není také bez zajímavosti, že historické hranice Moravy nekopírují ty dnešní a mnoho obcí na hranicích Čech a Moravy, které patřily historicky na Moravu, se dnes vnímají spíš jako součást Čech. Ty ale mohou vlajku vyvěsit také, a připomenout si tak svou historii.

„Dodržujeme slib, který jsme tajemnému mecenáši dali, a vlajky nabízíme obcím. Mohou se nám i samy přihlásit, pokud mají o vlajku zájem, vysvětluje Tomáš Pokorný. 

Zájemci se mohou o vlajku hlásit sami

Firma Alerion plní požadavek tajemného mecenáše a moravské vlajky rozdává podle interní databáze největších moravských měst a obcí. Ovšem těžko dohledá, které z měst a obcí již moravskou vlajku vlastní. V sídle firmy proto uvítají, když je zájemci o moravskou vlajku z řad moravských měst, městysů a obcí budou kontaktovat přímo.
Kontakt: , 513 035 545.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš