Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezvládí v Národním divadle brzy skončí, na ředitele jsou tři kandidáti

17.04.2013
Bezvládí v Národním divadle brzy skončí, na ředitele jsou tři kandidáti

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Národní divadlo v Brně

Nové jméno ředitele Národního divadla Brno se pomalu rýsuje. Výběrová komise ze sedmi kandidátů vybrala tři uchazeče, kteří se utkají o vedoucí křeslo 23. dubna. „Bezvládí,“ v jedné z největších městských kulturních organizaci trvá už od prosince.

Má stále prozatímního ředitele, teď provozně-výrobního náměstka Jana Petra. Výběrové řízení radní vypsali hned v září po odchodu tehdejšího ředitele Daniela Dvořáka, kterému vadilo, že město nechce řešit problémy divadla. Do konkurzu se přihlásilo třináct uchazečů, žádný z kandidátů ale neobstál. A tak město výběrové řízení vyhlásilo znovu.  

Nyní mají šanci do ředitelského křesla usednout Martin Gerych, který je od roku 2010 finančním ředitelem Národního divadla v Praze.  Dále Karel Mitáš, kterýod roku 2007 působí jako hudební ředitel a dirigent operního festivalu Opernfestspiele in der Hersfeld Stifstruine i Tomáš Šimerda, který v letech 2006-2011 řediteloval Severočeskému divadlu opery a baletu v Ústí nad Labem, nyní pracuje jako režisér a scénárista. „Všichni tři postupující kandidáti souhlasili se zveřejněním svého jména. Dva postupující kandidáti Mitáš a Šimerda prozatím nesouhlasí se zveřejněním své koncepce, jsou připraveni ji nejdříve představit a obhájit před výběrovou komisí. Vítězný uchazeč svou koncepci zveřejní,“ sdělila Soňa Haluzová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Divadlo prý upadá

Podle Martina Bernátka z iniciativy Brno kulturní, který působí také na katedře divadelních studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, by měl nový ředitel přivést silné a odvážné osobnosti, které umělecky pozvednou upadající divadlo. „Činohra je dlouhodobě bez řádného vedení, nedávno dala výpověď šéfka baletu a umělecké vedení Reduty odchází do Prahy. Žádný z trojice kandidátů nezaručuje silný umělecký program. Nejslibnější se mi zdá Martin Gerych, nynější finanční ředitel pražského Národního divadla. Působil na podobném postu v ND Brno již za ředitele Prokeše, má zkušenosti s chodem velké umělecké instituce v hlavním městě a zná i zdejší provoz,“ míní Bernátek.

Tomáš Šimerda je podle něj také zkušeným divadelním ředitelem, ovšem zároveň neúspěšným účastníkem konkurzů po celé republice. „. V posledních letech neuspěl v Olomouci, v pražském ND a ostatně ani v prvním kole výběru pro ND Brno, podobně jako třetí z kandidátů dirigent a houslista Karel Mitáš. Druhé kolo konkurzu je odbornější, standardně by ale koncepce měly být zveřejněny od začátku, jde o veřejnou instituci,“ zhodnotil kandidáty Bernátek.

Výsledky a doporučení výběrové komise budou zveřejněny po jejím jednání, jehož součástí bude také termín nástupu nového ředitele. Toho jmenují radní na nejbližším zasedání.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace