Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bezvládí v Národním divadle brzy skončí, na ředitele jsou tři kandidáti

17.04.2013
Bezvládí v Národním divadle brzy skončí, na ředitele jsou tři kandidáti

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Národní divadlo v Brně

Nové jméno ředitele Národního divadla Brno se pomalu rýsuje. Výběrová komise ze sedmi kandidátů vybrala tři uchazeče, kteří se utkají o vedoucí křeslo 23. dubna. „Bezvládí,“ v jedné z největších městských kulturních organizaci trvá už od prosince.

Má stále prozatímního ředitele, teď provozně-výrobního náměstka Jana Petra. Výběrové řízení radní vypsali hned v září po odchodu tehdejšího ředitele Daniela Dvořáka, kterému vadilo, že město nechce řešit problémy divadla. Do konkurzu se přihlásilo třináct uchazečů, žádný z kandidátů ale neobstál. A tak město výběrové řízení vyhlásilo znovu.  

Nyní mají šanci do ředitelského křesla usednout Martin Gerych, který je od roku 2010 finančním ředitelem Národního divadla v Praze.  Dále Karel Mitáš, kterýod roku 2007 působí jako hudební ředitel a dirigent operního festivalu Opernfestspiele in der Hersfeld Stifstruine i Tomáš Šimerda, který v letech 2006-2011 řediteloval Severočeskému divadlu opery a baletu v Ústí nad Labem, nyní pracuje jako režisér a scénárista. „Všichni tři postupující kandidáti souhlasili se zveřejněním svého jména. Dva postupující kandidáti Mitáš a Šimerda prozatím nesouhlasí se zveřejněním své koncepce, jsou připraveni ji nejdříve představit a obhájit před výběrovou komisí. Vítězný uchazeč svou koncepci zveřejní,“ sdělila Soňa Haluzová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Divadlo prý upadá

Podle Martina Bernátka z iniciativy Brno kulturní, který působí také na katedře divadelních studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, by měl nový ředitel přivést silné a odvážné osobnosti, které umělecky pozvednou upadající divadlo. „Činohra je dlouhodobě bez řádného vedení, nedávno dala výpověď šéfka baletu a umělecké vedení Reduty odchází do Prahy. Žádný z trojice kandidátů nezaručuje silný umělecký program. Nejslibnější se mi zdá Martin Gerych, nynější finanční ředitel pražského Národního divadla. Působil na podobném postu v ND Brno již za ředitele Prokeše, má zkušenosti s chodem velké umělecké instituce v hlavním městě a zná i zdejší provoz,“ míní Bernátek.

Tomáš Šimerda je podle něj také zkušeným divadelním ředitelem, ovšem zároveň neúspěšným účastníkem konkurzů po celé republice. „. V posledních letech neuspěl v Olomouci, v pražském ND a ostatně ani v prvním kole výběru pro ND Brno, podobně jako třetí z kandidátů dirigent a houslista Karel Mitáš. Druhé kolo konkurzu je odbornější, standardně by ale koncepce měly být zveřejněny od začátku, jde o veřejnou instituci,“ zhodnotil kandidáty Bernátek.

Výsledky a doporučení výběrové komise budou zveřejněny po jejím jednání, jehož součástí bude také termín nástupu nového ředitele. Toho jmenují radní na nejbližším zasedání.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace