Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brněnský právník, vlivný sociální demokrat: Primátor zneužil své postavení! A ještě se naši politici radí v Praze? Někomu jde o to, aby lidé nejezdili vlakem...

09.06.2015
Brněnský právník, vlivný sociální demokrat: Primátor zneužil své postavení! A ještě se naši politici radí v Praze? Někomu jde o to, aby lidé nejezdili vlakem...

Foto: repro ČT

Popisek: Právník Zdeněk Koudelka.

Zastupitelstvo města Brna je žalováno kvůli odkladu referenda, které se týká umístění hlavního nádraží Brno. Termín je totiž přesunut až na podzim 2016. Sociální demokracie proti tomu bojuje, protože takový stav znamená ve skutečnosti zrušení jakékoliv stavby nového nádraží kdekoliv. Vysvětluje to brněnský advokát Zdeněk Koudelka (ČSSD).

Taková škoda! Jako při vpádu Švédů

Sociální demokrat je situací rozhorlen a má potřebu ji šířeji komentovat. O co přesna v kauze jde? 

„Kromě schválené varianty u řeky, Brno není schopno zajistit financování stavby z evropských peněz v rozpočtové evropské sedmiletce 2014-20. Tím současné vedení Brna připravilo město o možnost investice za 30 miliard korun," vysvětluje advokát. Takovou škodu lze podle něj srovnat s vpádem Švédů.

Je prý naprosto zřejmé, že vedení města pohrdá obyvateli Brna i zbytku Moravy a odsuzuje je k cestování z naprosto nevyhovujícího nádraží.

Moderní nádraží je lhostejné babišovcům a zeleným

Moderní železniční dopravu v Brně nechtějí Zelení a ANO. Ti, kteří prosazují podporu biopaliv, kde se utápí miliardy korun ve prospěch Babiše a jeho na zelený byznys napojené spřízněné podniky! Proto nepřekvapí, že ANO podporuje Roman Jančura, který nové nádraží nepotřebuje," upozorňuje Koudelka na jednu souvislost, a to na fakt, že Jančura jako majitel autobusové přepravní společnosti logicky nebude podporovat lepší podmínky pro cestování po železnici.

Naopak. Špatné železniční nádraží mu podle Koudelky může zvýšit příjmy na jeho autobusových linkách. Vidít v tom klientelismu. Upadající brněnské nádraží je výsledek pronikání podnikatelských zájmů do politiky. To vše v době, kdy se jiná nádraží v Čechách, na Moravě a ve Slezsku staví či modernizují," poukazujem, jak je Brno kvůli osobním zájmům v tomto směru pozadu.

Věc je u Nejvyššího správního soudu. Ale...

Nyní se vede řízení o rozhodnutí zastupitelstva posunout referendum o nádraží až na podzim 2016 u Nejvyššího správního soudu. Ve věci udělil za město Brno plnou moc advokátu Stanislavu Kadečkovi primátor Petr Vokřál. V tom je ovšem zádrhel, který Koudelka jako právník odkrývá. Plná moc nebyla udělena skutečným účastníkem, což je Zastupitelstvo města Brna. Takové rozhodnutí by muselo být přijato usnesením zastupitelstvo, což se nestalo," uvádí a vysvětluje dále: Primátor sice řídí zasedání zastupitelstva, ale nemůže si přisvojit pravomoc zastupitelstva. Účastníkem v daném řízení není město Brno, ani primátor. Jestliže primátor jednal za zastupitelstvo bez jeho vědomí, jde o nelegální si přisvojení pravomoci orgánu."

Je to prý stejné jako kdyby v akciové společnosti přijal místo představenstva rozhodnutí jen předseda představenstva a vydával jej za rozhodnutí představenstva. V kolektivním orgánu nemůže vůle předsedajícího být vydávána za vůli orgánu jako takového. Navíc má být vůle zastupitelstva tvořena na základě veřejného jednání, což je ochrana před zneužitím moci jejím kabinetním neveřejným výkonem," podotýká ještě sociální demokrat.

Neprůhledný advokát z Pardubic

Pokud se ztotožníme s Koudelkovým výkladem, pak byla porušena transparentnost výběru právního zástupce a zásada šetrnosti hospodaření s veřejnými prostředky. Je neprůhledné, proč byl zvolen advokát Stanislav Kadečka z Pardubic. Pokud by došlo k nařízení jednání u soudu, bude si tento advokát účtovat cestovné osobním vozem a náhradu za ztrátu času na cestě, na což má podle advokátního tarifu právo. V Brně sídlí stovky advokátů, kteří by byli pro město ekonomicky výhodnější," kroutí hlavou právník Koudelka.

Ten ještě závěrem předkládá výklad, že primátor svým nehospodárným zvolením advokáta porušil povinnosti řádného správce cizího majetku. Veřejné orgány musí být schopny svá rozhodnutí před soudem obhájit i bez advokáta. Proto jim ani v případě úspěchu nepřiznává náhradu nákladů právního zastoupení. Kolem brněnského nádraží a kauzy, která se kolem něj řeší, bude zřejmě ještě pěkně horko.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš