Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zabíjela ve Žďáru. Schizofreničku Barboru Orlovou zavřeli do detenčního ústavu, kde prý trpí... Co vyšlo najevo v kauze vražedkyně u brněnského soudu?

07.06.2015
Zabíjela ve Žďáru. Schizofreničku Barboru Orlovou zavřeli do detenčního ústavu, kde prý trpí... Co vyšlo najevo v kauze vražedkyně u brněnského soudu?

Autor: ČT, repro

Popisek: Barbora Orlová u brněnského soudu

Schizofrenička Barbora Orlová zaútočila loni na studenty střední školy ze Žďáru nad Sázavou. Jeden z nich, šestnáctiletý Petr Vejvoda, její útok nepřežil. Podle znalců však byla žena v době útoku nepříčetná, nenese tak tedy za své jednání trestní odpovědnost.

Šestadvacetiletá žena však tehdy plánovala, že při svém běsnění zemře. Podle všeho doufala, že ji zabijí policisté. Ti však tak neučinili, aby nevznikl návod pro další šílence. Plán ženy vyšel nyní najevo při pondělním soudním líčení, kde soudce brněnského krajského soudu přečetl výpovědi studentů.

Měla svůj plán

Studentka Nikola, která útok popsala, hovoří o ženě, jež ji mlátila, zároveň křičela na kamarádku, ať zavolá policisty. Následně ji táhla ze šatny ven, kde se lekla příchozích mladíků a pustila ji. I proto se Nikola stihla ukrýt. I přesto měla na ruce tržnou ránu na šití. Orlová se mezitím snažila dostat do dalších šaten, několika studentům nastříkala do obličeje pepřový sprej. Petra Vejvodu, který se snažil ubránit spolužačku, zasáhla vražedkyně přímo do srdce, na místě zemřel. Následně ještě zaútočila na studentku Lucii, bodla ji do břicha. „Po nějaké době přijel na místo policejní vyjednavač. Začal s ženou komunikovat a říkal jí, že jsem hodně zraněná, aby mne pustila. Ona mu odpověděla, že mě nepustí. Vyjednavač na ni neustále naléhal,“ uvedla pro Deník Lucie. Orlová ji pak skutečně pustila a začala ohrožovat vyjednavače, kterého osvobodili až záchranáři, již vystřelili po Orlové taserem.

Čtěte také:

Je to na žalobu, soptí ministryně kvůli žďárské tragédii. Kdo za to tedy může, zdravotnictví, nebo justice? Je to alarmující, obviňují se navzájem! Nové informace

Ukázalo se, že Orlová skutečně neplánovala ani cestu nazpět, byla zcela bez finančních prostředků. Podle matky navíc Barbora napsala i dopis na rozloučenou.  „Všechno, co Barbora dělala, dělala proto, že chtěla upozornit na to, že je nemocná,“ uvedla pro Deník.cz její matka Dagmar.

Chce do léčebny, prý trpí

Od pondělí je Orlová v ochranné zabezpečovací detenci. Proti tomuto rozhodnutí se zřejmě odvolá.  Proti je i její matka, která tvrdí, že dcera v detenci trpí, a žádá, aby Barbora byla přesunuta zpět do psychiatrické léčebny. Ta však není podle soudu schopna zajistit ostrahu Orlové. „Je nemocná, proto chci, aby měla šanci být v léčebně a žít jako člověk. Za poslední tři měsíce se neskutečně zlepšila. Pořád je to moje dítě, stále budu stát při ní,“ hájí Barboru matka.

Po činu se ukázaly i další neuvěřitelné okolnosti – například to, že Orlová byla propuštěna z léčebny v Opavě jako vyléčená. Z přesunu Orlové do ambulantního léčení se nyní bude zpovídat opavský soudce Petr Polák, a to před kárným senátem Nejvyššího správního soudu. Nejvyšší soud nedávno v jiném řízení rozhodl, že Okresní soud v Opavě zákon v případě Orlové neporušil. Žena byla v ústavu kvůli tomu, že v květnu 2012 zaútočila v havířovské škole, kde vychovatelce zasadila 11 ran nožem a jako rukojmí si vzala malou školačku. Lékaři vzhledem ke zlepšení duševního zdraví navrhli její propuštění, Polák vyhověl. Matka v této souvislosti zároveň uvedla, že věděla o tom, že dcera zanedbávala léčbu své nemoci. To, že antipsychotika skutečně nebere, přiznala i Barbora Orlová u soudu. „Bylo mi po nich špatně,“ řekla v pondělí v Brně soudci Orlová. Kvůli tomu měla opět bludy. Podle ní se stala pokusným zvířetem jistého aparátu, který měl ovládat její myšlenky a postupně měl ovládnout celý svět. Nyní je podle ní přístroj, který ji ovládal, vypnutý, a to od události ve Žďáru.

Prášky nebrala

„Bohužel s neužíváním léků prý začala v té Opavě. Naučila se to tam, odkoukala to od druhých. Nyní dostává pravidelně injekce a je pod intenzivní kontrolou, což se nedá nijak ošidit. Ona je jinak pečlivá a svědomitá. Problém je v tom, že věří, že to, co prožívá, je pravda,“ uvedla matka Barbory.

Žďárská událost ve spojení s dalšími incidenty duševně nemocných pacientů vyvolává diskuze o změně systému léčby a pečlivých kontrolách pacientů.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace