Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zabíjela ve Žďáru. Schizofreničku Barboru Orlovou zavřeli do detenčního ústavu, kde prý trpí... Co vyšlo najevo v kauze vražedkyně u brněnského soudu?

07.06.2015
Zabíjela ve Žďáru. Schizofreničku Barboru Orlovou zavřeli do detenčního ústavu, kde prý trpí... Co vyšlo najevo v kauze vražedkyně u brněnského soudu?

Foto: ČT, repro

Popisek: Barbora Orlová u brněnského soudu

Schizofrenička Barbora Orlová zaútočila loni na studenty střední školy ze Žďáru nad Sázavou. Jeden z nich, šestnáctiletý Petr Vejvoda, její útok nepřežil. Podle znalců však byla žena v době útoku nepříčetná, nenese tak tedy za své jednání trestní odpovědnost.

Šestadvacetiletá žena však tehdy plánovala, že při svém běsnění zemře. Podle všeho doufala, že ji zabijí policisté. Ti však tak neučinili, aby nevznikl návod pro další šílence. Plán ženy vyšel nyní najevo při pondělním soudním líčení, kde soudce brněnského krajského soudu přečetl výpovědi studentů.

Měla svůj plán

Studentka Nikola, která útok popsala, hovoří o ženě, jež ji mlátila, zároveň křičela na kamarádku, ať zavolá policisty. Následně ji táhla ze šatny ven, kde se lekla příchozích mladíků a pustila ji. I proto se Nikola stihla ukrýt. I přesto měla na ruce tržnou ránu na šití. Orlová se mezitím snažila dostat do dalších šaten, několika studentům nastříkala do obličeje pepřový sprej. Petra Vejvodu, který se snažil ubránit spolužačku, zasáhla vražedkyně přímo do srdce, na místě zemřel. Následně ještě zaútočila na studentku Lucii, bodla ji do břicha. „Po nějaké době přijel na místo policejní vyjednavač. Začal s ženou komunikovat a říkal jí, že jsem hodně zraněná, aby mne pustila. Ona mu odpověděla, že mě nepustí. Vyjednavač na ni neustále naléhal,“ uvedla pro Deník Lucie. Orlová ji pak skutečně pustila a začala ohrožovat vyjednavače, kterého osvobodili až záchranáři, již vystřelili po Orlové taserem.

Čtěte také:

Je to na žalobu, soptí ministryně kvůli žďárské tragédii. Kdo za to tedy může, zdravotnictví, nebo justice? Je to alarmující, obviňují se navzájem! Nové informace

Ukázalo se, že Orlová skutečně neplánovala ani cestu nazpět, byla zcela bez finančních prostředků. Podle matky navíc Barbora napsala i dopis na rozloučenou.  „Všechno, co Barbora dělala, dělala proto, že chtěla upozornit na to, že je nemocná,“ uvedla pro Deník.cz její matka Dagmar.

Chce do léčebny, prý trpí

Od pondělí je Orlová v ochranné zabezpečovací detenci. Proti tomuto rozhodnutí se zřejmě odvolá.  Proti je i její matka, která tvrdí, že dcera v detenci trpí, a žádá, aby Barbora byla přesunuta zpět do psychiatrické léčebny. Ta však není podle soudu schopna zajistit ostrahu Orlové. „Je nemocná, proto chci, aby měla šanci být v léčebně a žít jako člověk. Za poslední tři měsíce se neskutečně zlepšila. Pořád je to moje dítě, stále budu stát při ní,“ hájí Barboru matka.

Po činu se ukázaly i další neuvěřitelné okolnosti – například to, že Orlová byla propuštěna z léčebny v Opavě jako vyléčená. Z přesunu Orlové do ambulantního léčení se nyní bude zpovídat opavský soudce Petr Polák, a to před kárným senátem Nejvyššího správního soudu. Nejvyšší soud nedávno v jiném řízení rozhodl, že Okresní soud v Opavě zákon v případě Orlové neporušil. Žena byla v ústavu kvůli tomu, že v květnu 2012 zaútočila v havířovské škole, kde vychovatelce zasadila 11 ran nožem a jako rukojmí si vzala malou školačku. Lékaři vzhledem ke zlepšení duševního zdraví navrhli její propuštění, Polák vyhověl. Matka v této souvislosti zároveň uvedla, že věděla o tom, že dcera zanedbávala léčbu své nemoci. To, že antipsychotika skutečně nebere, přiznala i Barbora Orlová u soudu. „Bylo mi po nich špatně,“ řekla v pondělí v Brně soudci Orlová. Kvůli tomu měla opět bludy. Podle ní se stala pokusným zvířetem jistého aparátu, který měl ovládat její myšlenky a postupně měl ovládnout celý svět. Nyní je podle ní přístroj, který ji ovládal, vypnutý, a to od události ve Žďáru.

Prášky nebrala

„Bohužel s neužíváním léků prý začala v té Opavě. Naučila se to tam, odkoukala to od druhých. Nyní dostává pravidelně injekce a je pod intenzivní kontrolou, což se nedá nijak ošidit. Ona je jinak pečlivá a svědomitá. Problém je v tom, že věří, že to, co prožívá, je pravda,“ uvedla matka Barbory.

Žďárská událost ve spojení s dalšími incidenty duševně nemocných pacientů vyvolává diskuze o změně systému léčby a pečlivých kontrolách pacientů.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová