Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Anální političtí turisté… Brno se omluvilo odsunutým Němcům a spustilo tím pěknou melu. Mezi politiky i na internetu

22.05.2015
Anální političtí turisté… Brno se omluvilo odsunutým Němcům a spustilo tím pěknou melu. Mezi politiky i na internetu

Foto: brno.cz

Popisek: Brněnský primátor Petr Vokřál

UVNITŘ DOKUMENT Omluva vedení Brna za jednání vůči odsunutým Němcům v roce 1945 doslova rozlítila válečné veterány z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). S názory vesměs pravicové části politického spektra ovšem zdaleka nesouhlasí všichni politici. Navíc mnozí lidé diskutující na internetu pod touto zprávou se za brněnské politiky stydí a nazývají je análními politickými turisty.

„Český svaz bojovníků za svobodu Boskovice odsuzuje omluvu brněnského městského zastupitelstva sudetským a brněnským Němcům za jejich poválečný odsun z ČSR. Omluva je akce brněnské radniční koalice a TOP 09. Děkujeme těm politickým stranám, které se této akci postavily a stydíme se za primátora Petra Vokřála i radní, kteří nad ní převzali patronát,“ sdělil redakci Krajských listů známý brněnský odbojář a předseda vlivné okresní organizace ČSBS Jiří Jaroš- Nickelli.

Znění Deklarace smíření a společné budoucnosti

Ostře proti byli jen komunisté

„Brněnští zastupitelé schválili nehoráznou deklaraci, pro kterou hlasovala celá radniční koalice ANO, KDU-ČSL, hnutí Žít Brno, Strana zelených, Piráti a navíc TOP 09. Ostře proti byli pouze komunisté, zastupitelům za ČSSD a ODS to bylo jedno, proto se hlasování zdrželi. Místopředsedkyně KDU-ČSL a první náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková se účastnila srazu Sudetoněmeckého landsmanšaftu,“ upozornil na propojení se zahraničními vlivovými skupinami Nickelli. „No, aspoň víme, koho rozhodně nebudeme příště volit,“ dodal veterán.

„Opět jde o důkaz, že se dějiny politizují a že se z pohledu současníka hodnotí minulost bez dalších souvislostí,“ vyjádřila se k brněnské deklaraci mluvčí celostátního vedení ČSBS Jana Vrzalová. Podle ní to válečné veterány v dnešní době bohužel už ani příliš nepřekvapuje. „Už Thomas Mann ale prohlásil, že není možné žádat od zhanobených národů Evropy a světa, aby táhly přesnou dělicí čáru mezi nacismem a německým lidem,“ dodala Vrzalová.

Gesto rozdělilo brněnskou politickou scénu

Vše se točí kolem omluvy současného brněnského zastupitelstva za poválečný odsun Němců z Brna do Rakouska. „Město Brno upřímně lituje událostí z 30. května 1945 a dní následujících, kdy byly přinuceny k odchodu tisíce lidí na základě uplatnění principu kolektivní viny či užívaného jazyka,“ je uvedeno v tzv. Deklaraci smíření a společné budoucnosti. „Pokud se budeme schopní postavit čelem k historii budeme se moci zamyslet nad tím, kam směřujeme a čemu bychom chtěli v budoucnu zabránit,“ tvrdí primátor Brna Petr Vokřál s tím, že toto gesto má být podle něj jen prvním krokem města ke společnému smíření brněnských Čechů a Němců.

Brno však podobnou omluvu iniciovalo už před několika lety. To byl třeba i důvod, proč pro letošní gesto nehlasovala ODS.

Nebudu se omlouvat nějakým sudeťákům

Vokřálova slova však i přesto hodně regionálních politiků nadzvedla ze židlí. „Nebudu se omlouvat nějakým sudeťákům. Odsunutí Němci můžou být rádi, že byli jenom odsunutí,“ glosoval deklaraci zastupitel za KSČM Jiří Hráček. Pro vyjádření lítosti nakonec zvedlo ruku jen 34 zastupitelů z celkových 55 politiků.

Jednání Brna ovšem rozlítilo nejen válečné veterány a místní zastupitele, ale i řadu politiků z „vyšších pater“. „Už sám pojem smíření znamená, že si ruku podávají obě strany. Kdo se omluvil za vyhnání Čechů na podzim 1938 na jižní Moravě, za tisíce popravených odbojářů v Kounicových kolejích, za transportované a zavražděné Židy a Romy z Brna, za arizovaný majetek?“ uvedl třeba jihomoravský hejtman Michal Hašek

„Připomínám, že v Kounicových kolejích zemřel v německém vězení i poslední prezident Země Moravskoslezské Dr. Mezník. Na to by měli autoři dnešní mediální zastupitelské show nám všem odpovědět,“ vyzval vládnoucí politickou garnituru pod Špilberkem Hašek. Upozornil tím na skutečnost, že pro potomky Němců, odsunutých prezidentem Benešem kvůli vlastizradě, začínají dějiny až květnem 1945. Ti navíc podíl svých předků na rozbití Československa a vznik 2. světové války dodnes zamlčují.

Vlezdoprdelníci, zní hlas lidu

A hejtmanu Haškovi, stejně jako válečným veteránům, dává za pravdu i naprostá většina diskutujících na internetových fórech. „Nikdy bych se neomlouval národu, který způsobil takové hoře celé Evropě. Válku začalo Německo vedené Hitlerem-  jeho občané nenáviděli všechno, co nebylo árijské. Takže když uvážím, že nejprve vyhnali z domovů nás, tak nevidím důvod, proč bychom je nemohli vrátit tam, odkud přišli,“ okomentoval krok brněnských politiků například Jiří Sviták. „Navíc o odsunu nerozhodovali Češi, ale byla to součást dohody mocností, kterou mezi sebou uzavřeli. Podle mého názoru se omlouvají jen anální turisté,“ dodal na adresu některých brněnských politiků Strnad.

Také František Strnad shrnul ve svém příspěvku názory většiny diskutujících. „Rozhodně nesouhlasím s postojem zastupitelstva města Brno ve vztahu k poválečnému odsunu Němců. Neboť drtivá většina těchto německých vysídlenců vědomě a  intenzivně kolaborovala s nacisty a fašisty. Vždyť řvali: Heim ins Reich! Až se konečně dostali tam, kam tak moc chtěli,“ uvedl Strnad, který podle svého vyjádření nemůže litovat ani smrti odsunutých Němců.

Čeho lituji, je smrt lidických dětí

„Neboť bylo to právě Německo, které rozpoutalo strašlivou druhou světovou válku. Čeho lituji, je smrt lidických dětí. Lituji smrti mužů v Lidicích a Ležákách. Lituji zbytečné smrti všech beskydských pasekářů na samém konci války v roce 1945. Lituji všech českých občanů, kteří tragicky zahynuli v továrnách na smrt - v koncentračních táborech – a v plynových pecích. Lituji smrti všech ruských, českých, amerických a jiných vojáků, kteří pro to, abychom dnes mohli žít - a aby mohli žít i brněnští zastupitelé!- obětovali v bojích to nejcennější, co měli, své životy. Přitom tak moc chtěli žít. A proto nepochopím občany města Brna, jak takové zastupitele, kteří pohrdají smrtí milionů těchto obětí, mohli zvolit za své zastupitele,“  tvrdí Strnad.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Petr Blahuš