Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Chátrající Jalta zřejmě zůstane městu, zájemkyně nesložila kauci

16.04.2013
Chátrající Jalta zřejmě zůstane městu, zájemkyně nesložila kauci

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Chátrající Palác Jalta

Desítky milionů za prodej chátrající pasáže Jalta na Dominikánském náměstí zřejmě Brno nezíská. O budovu ve středu města měla sice zájem podnikatelka Magdalena Robková, nesložila však desetimilionovou kauci. A podle náměstka primátora Olivera Pospíšila pravděpodobně už ani částku nezaplatí.

„Podnikatelka sice za mnou byla na magistrátu. Říkala, že o pasáž má stále zájem, ale osobně si myslím, že ji nakonec nekoupí,“ řekl náměstek.

Redakce Krajských listů.cz se pokoušela s brněnskou podnikatelkou spojit, bezvýsledně. Podnikatelka nebrala telefon a neodpověděla ani na sms zprávu. Podle Pospíšila chce Robková v pasáži zřídit v dolních patrech obchody a v horních kanceláře. Podle rejstříku firem je podnikatelka jednatelkou realitní společnosti ANTES INVEST s.r.o.

Kontroverzní směna

Jaltu směnilo město v roce 2007 s Miroslavem Lekešem za lukrativní pozemky v centru a domy v žádaných čtvrtích Pisárky a Stránice. Dodnes je toto rozhodnutí považování za nejkontroverznější krok tehdejšího vedení města. Lekeš je dnes donátorem Wannieck Gallery sídlící v bývalé průmyslové hale u obchodního domu Vaňkovka. Začátkem roku však městská akciová společnost Jižní centrum vypověděla galerii nájemní smlouvu. Začalo se spekulovat o tom, že to má souvislost se vztahem mezi brněnským podnikatelem a lidmi z magistrátu. Sám Lekeš to ale odmítl. „Nevím o tom, že by byly vůči mojí osobě nějaké antipatie,“ prohlásil.  

Chátrající pasáž se pokouší město prodat od roku 2009. Objevilo se několik zájemců, ale ani jeden nakonec obchod nedotáhl do konce. Magistrát dokonce snížil původní kupní cenu z osmasedmdesáti až na pětašedesát milionů korun. I tak ale čeká budoucího majitele hned několik problémů. Nejenom, že budova chátrá a opravy si vyžádají investice až ve výši sto milionuů korun, ale Jalta je navíc památkově chráněná. Na otázku, proč pasáž zatím nikdo nekoupil, mají realitní makléři jasnou odpověď. Prostor ke komerčnímu využití je v centru města mnoho. „Živnostníci navíc čelí ekonomické krizi, a tak je běžné, že nakonec zkrachují,“ míní brněnská realitní makléřka Leona Gregorová.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace