Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stávky proti Klausovi a Babišovi. Škoda že je neumíme, stávkovat by se měl naučit každý, kdo miluje svoji práci, posteskl si komentátor

03.05.2015
Stávky proti Klausovi a Babišovi. Škoda že je neumíme, stávkovat by se měl naučit každý, kdo miluje svoji práci, posteskl si komentátor

Foto: Facebook

Popisek: Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka žije v Brně

Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, který mezi lety 2003 až 2005 vedl Stranu zelených, si v komentáři uveřejněném právě na zmíněném serveru posteskl nad tím, že se u nás po sametové revoluci vytratilo umění stávkovat. Kdybychom si ho udrželi, prý jsme mohli zachránit České dráhy a možná i dvoje prestižní noviny před oligarchou Andrejem Babišem.

Kam zmizely stávky, které si mnozí pamatují z konce roku 1989? Tuto otázku si klade Jakub Patočka, který zdůrazňuje, že stávkovat by se měl naučit každý, kdo miluje svoji práci. Kdy jindy to připomínat než na Svátek práce.

Tlak proti Klausovi by pomohl zaměstnancům i životnímu prostředí, věří Patočka

Kdyby Češi, Moravané a Slezané stávkovali v důležitých momentech, možná bychom leccos zachránili. Autor si to prý uvědomuje vždy, když projíždí kolem chátrajících českých nádraží. Na tomto neblahém stavu má podle jeho názoru podíl například vláda Václava Klause, která České dráhy řádně 'přiškrtila'. Přitom kdyby se zaměstnanci ČD vzepřeli proti propouštění, vláda by jim nakonec musela ustoupit.

„Bylo by to samozřejmě náročné a bez zaručeného výsledku. Surové nenávisti klausovských médií, jíž by čelili, by se jistě nevzdorovalo lehce. Ale mohlo se to podařit. Jistěže by hájili především zájem vlastní, ale jak jsme právě ukázali, hájili by rovněž dostatek zájmů obecných. Mezi nimi i zájem na tom, aby se stávka stala běžnou metodou boje za ohrožená práva zaměstnanců či jiné legitimní obecné zájmy,“ zdůrazňuje Patočka.

Kdyby se úpadek Českých drah podařilo zastavit hned na počátku, udrželo by to v Česku slušnou zaměstnanost, a navíc by to pomohlo řešit i ekologickou otázku dneška. S fosilními palivy se budeme muset dříve či později rozloučit a udržení husté železniční sítě by nám v tom jistě mohlo pomoci.

Babiš mohl dostat jasný vzkaz

Podobně mohla stávka pomoci v okamžiku, když zaměstnanci MF Dnes a Lidových novin slyšeli, kdo si je koupil.

„Přesně v momentě, kdy se ohlásilo, že si Mafru kupuje neestébák Bureš, ale nejpozději ve chvíli zveřejnění výhrůžné nahrávky do Lidovek, mohly přece obě kompletní redakce vstoupit do stávky s jasně formulovaným požadavkem redakční samosprávy. Jistěže by tím popřely vše, zač do té doby ve společnosti bezděčně či uvědoměle bojovaly... Ale mohly se ještě věrohodně zaštiťovat zájmem na svobodě novinářů a mohly vyhrát,“ míní autor.

Zato dnes působí demonstrativní odchody a hanění Andreje Babiše až směšně. Alespoň od lidí, kteří po týdny či měsíce udržovali jeho deníky v chodu. Patočka naráží především na někdejší šéfredaktorku MF Dnes Sabinu Slonkovou a redaktorku Lidových novin Kateřinu Šafaříkovou, která deník nedávno opustila.

Sehnalová: Právo na stávku je nejsilnější zbraní pracujících

„Právo na stávku bylo vždy chápáno jako základní prostředek zaměstnanců a jejich organizací k podpoře a obraně svých ekonomických a sociálních zájmů. Tvoří také jeden ze základních prvků demokracie a ekonomické spravedlnosti. Jak ale upozorňují odborové organizace, v posledních letech je právo na stávku napadáno na národní i mezinárodní úrovni,“ tvrdí europoslankyně z ČSSD Olga Sehnalová.

A pokračuje: „Ze strany zaměstnavatelských sdružení se opakovaně objevují názory, že právo na stávku není zakotveno v mezinárodních dokumentech, a záleží tedy pouze na legislativě jednotlivých států, jak toto právo upraví. V současné době zaměstnavatelé dokonce blokují vyjednávání se zaměstnanci a národními vládami v Mezinárodní organizaci práce, která právo na stávku zaručuje ve své Úmluvě, a snaží se toto právo omezit.

Právo na stávku je základním sociálním právem. I v Evropské unii ale stále existují země, kde jsou stávkující vystaveni postihům ze strany zaměstnavatele. Například ve Španělsku se kvůli účasti na stávkách nedávno ocitlo před soudem téměř tři sta dělníků. Právo na stávku nesmí být pod různými záminkami zpochybňováno. Jeho obrana je pro české i evropské sociální demokraty zásadní prioritou,“ vyjádřila jasně europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL