Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Létaly gumové projektily a stříkal slzný plyn! Brno blokovalo pochod Dělnické mládeže, byli jsme u toho. Podívejte se na opravdu drsné fotky

03.05.2015
Létaly gumové projektily a stříkal slzný plyn! Brno blokovalo pochod Dělnické mládeže, byli jsme u toho. Podívejte se na opravdu drsné fotky

Foto: Vít Hassan

Popisek: Blokáda v Brně

FOTOGALERIE Brnem prošly necelé dvě stovky příznivců Dělnické mládeže a s protivládními a protievropskými hesly se snažily oslovit veřejnost na náměstí Svobody i na trase pochodu. Tam se ale několikrát střetly s organizovanou akcí asi dvou tisíc odpůrců. Proti těm nakonec tvrdě zasáhla policie, aby umožnila dokončení předem povolené akce.

Pochod Dělnické mládeže 1. května v Brně již dlouho před ohlášeným datem vyvolával nesouhlasné reakce a proti jeho konání vznikla, respektive byla obnovena iniciativa Brno blokuje, která již v roce 2011 zabránila obdobné akci, když tehdejší mládežnická organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti chtěla vést pochod přes brněnskou vyloučenou lokalitu s velkým počtem romského obyvatelstva. Brno blokuje tehdy uspělo a pochod radikálů skutečně aktivisté zastavili.

Letošní akce pořádaná Dělnickou mládeží neměla tak jako před čtyřmi lety za cíl vyloučenou lokalitu, zvanou brněnský Bronx, oficiálně povolený pochod měl tentokrát projít centrem města a jeho trasa byla vedena hlavními ulicemi a náměstími. Organizátoři protestů proti akci Dělnické mládeže se rozhodli pochod zastavit na Malinovského náměstí, kde v ohlášenou dobu uspořádali koncerty a happeningy, které měly podpořit blokádu.

Nestoudné provokaci je třeba bránit

Už před pochodem a jeho blokádou se diskutovalo o legitimitě protestů a samotné akce Dělnické mládeže. Protestů se totiž účastnili představitelé vedení města, náměstci primátora Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (SZ), i představitelé městské části Brno-střed, která pochod povolila. Právě její starosta Martin Landa (Žít Brno) na brífinku před akcí uvedl, že sice nebylo možné pochod zakázat, ale že je třeba alespoň vyjádřit nesouhlas z občanské pozice.  „Je to trochu schizofrenní situace a já patřím jednoznačně na stranu blokády i za cenu, že se dopustím přestupku. Nelze porušit zákon tím, že se zakážou projevy odlišného názoru. Při blokádě nehodláme narušovat shromáždění, cílem je jen nenásilně zabránit v jeho průchodu,“ řekl Martin Landa.

Náměstek primátora Martin Ander řekl, že pochod Dělnické mládeže považuje za nestoudnou provokaci zvlášť proto, že je spojen s letošním sedmdesátým výročím konce druhé světové války, která vznikla vinou hnutí, jež mělo stejná ideová východiska jako současná Dělnická mládež. „Neofašisté si vybrali první máj jako prostředek ke své sebeprezentaci a je třeba toto vidění světa odmítnout, proto je legitimní vystoupit proti takovým iniciativám, jako je pochod Dmládeže. Tyto akce jdou kvůli svému ideovému zaměření za rámec toho, co umožňují české zákony, a je třeba se proti nim stavět,“ řekl Martin Ander.

Evropa je byrokratický moloch

Prvomájová akce Dělnické mládeže začala v patnáct hodin na náměstí Svobody, kde se sešlo zhruba sto padesát příznivců, v téže době už přišlo na nedaleké Malinovského náměstí, místo plánované blokády, kolem tisícovky lidí. Akci Dělnické mládeže zahájil Tomáš Vandas, který ve svém vystoupení kritizoval hlavně evropskou politiku. „Evropa je dnes jako organismus, ohrožený dvěma druhy bakterií, jedny jsou vnější a druhé vnitřní. Ty vnější se přisávají na organismus a chtějí vysát jeho životodárnou energii, a takovými bakteriemi jsou bezpochyby imigranti. Současný multikulti experiment s sebou přináší zvýšení počtu imigrantů a hrozbu islamizace. A druhým, vnitřním typem bakterií jsou politici Evropské unie, kteří umožňují svou nezodpovědnou politikou, že Evropa mění pomalu svou tvář, že se tady staví mešity a zakazují se křesťanské symboly, aby to muslimskou menšinu nepohoršilo. To je realita, a kdo říká, že multikulti experiment neselhal, ten lže. Je nutné říct, že imigranty tady nechceme, a oni musí přestat mít pocit, že se o ně Evropa postará,“ řekl na náměstí Svobody v Brně Tomáš Vandas.

Kritizoval také zavedené politické strany za to, že přicházejí s myšlenkami, které Dělnická strana hlásá od počátku svého vzniku, jako například poslankyně Černochová z ODS. Evropskou unii Vandas označil za pouhý byrokratický moloch, ze kterého by měla Česká republika vystoupit. „Je potěšitelné, že v některých evropských státech začíná být patrný nárůst zdravého nacionalismu, který zastává názory, jako máme my. Například ve Francii je nejpopulárnější stranou Národní fronta Marine Le Penové, která by měla vystoupit v českém parlamentu,“ řekl Tomáš Vandas. Přes předchozí ohlášení se na akci neobjevil italský fašista Matteo Caponetti z italské organizace Associazione Culturale Zenit, který se nemohl dostavit kvůli údajné represi italských úřadů, takže si brněnští účastníci vyslechli jen jeho zdravici.

Na trase se bojovalo

Pochod se pak vydal na cestu Brnem, průchod Masarykovou ulicí mu vyklidili policisté a účastníci došli bez konfliktů k hlavnímu nádraží, odkud byli nasměrováni kolem hotelu Grand na Malinovského náměstí. Tam se ale pochod nakonec nedostal, asi na čtvrt hodiny se zastavil před vstupem na náměstí, kde mezi protestujícími Brňany a organizátory pochodu vytvořili bariéru policejní vozy a těžkooděnci. Organizátoři pochodu nakonec přistoupili na změnu trasy a vydali se po malém městském okruhu, aby blokádu obešli. Mezitím policie uzavřela Malinovského náměstí a odpůrci pochodu se tak nemohli s jeho účastníky střetnout.  K tomu ale nakonec stejně došlo na Moravském náměstí, kde napříč silnicí zatarasilo cestu několik desítek sedících lidí. Policie průchod uvolnila za použití donucovacích prostředků a většinu sedících musela odvléci násilím na chodník. Pochod pak pokračoval dál, ale podobné scény se opakovaly o pár desítek metrů ještě v ústí Lidické ulice.

K poslednímu incidentu došlo na závěr pochodu opět na náměstí Svobody, kde policisté na koních vytlačovali shromážděné protestující, mezi nimiž byli i senátor Zdeněk Papoušek a bývalý předseda Zelených Ondřej Liška. Akci pořadatelé ukončili a k dalším konfliktům nedošlo. „Myslím, že je skvělé, že přišlo tolik lidí a že lidé přestávají být lhostejní. Pamatuji si, že jsme v roce 2002 blokovali akci nácků na náměstí Svobody a bylo nás tam třicet. Letos přišlo dva tisíce lidí a bylo to skvělé,“ uvedl pro server ParlamentníListy.cz Ondřej Liška, který byl i mezi demonstranty, kteří vsedě zablokovali pochod.

Podle mluvčího blokády Václava Pecla byla akce proti pochodu Dělnické mládeže úspěšná, i když policie zasáhla tak tvrdě. „Dav získal v určité fázi vlastní dynamiku a policejní antikonfliktní tým to podle našeho názoru už nezvládl. Lidé nenásilně blokovali a přitom byly proti nim použity slzný plyn a gumové projektily bez předchozího varování. Nikdo z demonstrujících se nechoval násilně, to máme ověřeno. I tak jsme ale spokojeni s tím, že se podařilo pochod zablokovat,“ uvedl Pecl. Pokud jde o počty účastníků, vlastního pochodu ulicemi se pod vlajkami Dělnické strany účastnily necelé dvě stovky lidí, proti nim protestovaly asi dva tisíce demonstrantů a policistů v ulicích Brna zasahovalo šest .

Vít Hassan

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL