Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyři ženy, šest dětí, milionové dluhy… Průšvihy valašského exkrále Polívky jako by nebraly konce. Tajnosti slavných

27.04.2015
Čtyři ženy, šest dětí, milionové dluhy… Průšvihy valašského exkrále Polívky jako by nebraly konce. Tajnosti slavných

Foto: TV Barrandov

Popisek: Bolek Polívka se občas rád ohlédne, přesto je ale podle něj pro život důležité soustředit se především na přítomnost

FOTOGALERIE Zbožňovaného mima a snílka pronásleduje životní realita. Přišel o Valašské království i farmu, při krachu nejednoho vztahu si sáhl až na dno, tu a tam s ním zmítají pocity viny vůči četným potomkům. Není divu, že se do jeho nesmrtelných klauniád stále častěji vplíží sebeironická reflexe.

Klaun, herec, mim, dramatik, scenárista, valašský král a svérázný bavič… zkrátka mimořádný člověk Bolek Polívka se občas rád ohlédne. „Je fajn, že se člověk může poohlédnout po životě a trošku se vyznat v těch jeho zákrutách, strukturách, materiálech, pocitech, citech a vášních, to je krásné. Z perspektivy těch let a jakýchsi. Možná zkušeností vám to, co kdysi připadalo tak důležité, přijde najednou docela malicherné,“ říká populární herec a komik. Přesto je ale podle něj třeba soustředit se především na přítomnost.

Bývalý král se proměnil v Povaleče

A ta jeho po krachu jeho velkolepého Valašského království a proslulé farmy v Olšanech stále ještě není bez mráčku, i když se herec snaží ze všech sil dostát všem svým závazkům. Přesto neztrácí pověstný smysl pro humor, i když do něj s přibývajícími lety stále častěji proniká sebeironie. Nedávno si dopřál další příjemnou pitominku – když už nemá království, tak alespoň vlastní poštovní známku. Neobvyklý ‘polívkovský‘ suvenýr byl k mání počátkem roku pouze na Slovensku, prostřednictvím Společnosti Povaleč, která ji vydala. Autory známky, jež byla vydána pouze v limitované edici 1400 kusů, jsou výtvarník a grafik Karol Felix a přední tvůrce slovenských poštovních známek, rytec František Horniak.

Polívkova poštovní známka

Polívkova poštovní známka

Polívka je členem Společnosti Povaleč, jejímž cílem je zachovat tradici povalečství v jeho plné kráse a se všemi klady i zápory. Zároveň se zavazuje šířit pohodu as veselost. Členství je udělováno na základě schválení všech členů. Podmínkou je uspořádání pohostinného posezení pro členy, na němž bude návrh probrán, as buď bude schválen, nebo zamítnut. V případě zamítnutí může navrhovatel organizovat posezení v libovolném počtu, během nichž bude členy společnosti přesvědčovat o správnosti jeho volby – představil veřejnosti v tiskové zprávě základní výtah ze stanov prezident společnosti, populární slovenský moderátor Michal Malicher.

Milionový projekt se zrodil na jevišti

Jedna Polívkova scénka z Manéže z roku 1993, v níž sám sebe pasoval na doživotního valašského krále, stála u zrodu úspěšného projektu pro podporu cestovního ruchu Valašské království, založeného Tomášem Harabišem. Bolek Polívka byl dlouhou dobu tváří tohoto projektu. Na své farmě v Olšanech u Vyškova pořádal happeningy a recesní akce, například mistrovství světa v házení flinty do žita.

Na doživotního valašského krále se sám pasoval v Manéži v roce 1993

Na doživotního valašského krále se sám pasoval v Manéži v roce 1993

V březnu 2013 poslal Krajský obchodní soud v Brně jeho farmu kvůli osmimilionovému dluhu bez příslušenství do úpadku. K 9. dubnu 2013 bylo přihlášeno 55 pohledávek za zhruba 56 milionů korun, z toho 11,6 milionu tvořily dotace z fondů EU. Na podzim 2013 farmu vydražila firma Alkony-CZ za 15 milionů korun, nakonec ale za ni nezaplatila, protože Polívka prodal okolní pozemky včetně přístupové cesty, které patřily přímo jemu a nikoli farmě, svému známému Alexandru Seidlovi. Proto Polívka čelil od listopadu 2013 kvůli ochraně věřitelů a úmyslnému snižování hodnoty farmy během konkurzu insolvenčnímu řízení.

Hrozil mu osobní bankrot

Loni v únoru Seidl farmu koupil, poté co insolvenčnímu správci podal jako jediný minimální nabídku 11,5 milionu. Ten také již dříve neznačil, že by farmu chtěl v budoucnu Polívkovi vrátit. Seidl však nezískal ochranné známky, které byly rovněž na prodej. Jedná se o pět ochranných známek, z nichž nejznámější jsou Manéž Bolka Polívky a Bolkova jedenáctka. Ty získala jako druhý zájemce s vyšší nabídkou firma Wiky z Kyjova, velkoobchod s hračkami, který patří místnímu patriotovi a mecenáši Josefu Kouřilovi, který například nechal postavit kapli v Bukovanech.

Bolek na své farmě v Olšanech

Bolek na své farmě v Olšanech

Loni v únoru herec čelil návrhu na vyhlášení osobního bankrotu. Navrhovatelé tvrdili, že herec schopný splácet pohledávky, nebyli to ale schopni doložit. Krajský soud v Praze návrh odmítl s tím, že podle něj jsou pohledávky sporné. Aby byl vyhlášen osobní bankrot, musel by navrhovatel dokázat, že existují pohledávky, které dlužník déle než 90 dnů nesplácí. Polívkův právník Miroslav Bartoň však doložil, že herec splácí každý měsíc 150 000 korun a dlužná částka postupně klesá. „Pro sporné pohledávky není fér zahajovat insolvenční řízení,“ prohlásila soudkyně Hana Buršíková pro iDnes.cz.

Táta, jenž se vrací k ránu

I když se nikdy nemohl chlubit vizáží playboye, se ženami to prostě uměl. V mládí je podle svých slov balil především na herecký talent a slova, jež si vypůjčil od klasiků. „Měl jsem až tupý dojem, že když mě ženy uvidí na jevišti, řeknou si: ‚Jaký pozoruhodný chlapík!‘ A to se mi i osvědčilo. A zabírali na verše Shakespeara, Halase, Sartera…“ prozradil serveru Korzár.sk. Podobně účinné však byly i humorné historky ze života. „Potom jsem si ale uvědomil, že nejdůležitější je budit důvěru. Aby měla žena pocit, že s tímhle člověkem chce mít děti, že by s ním určitě o nic nepřišla. Když si pomyslí: Ten je nejen usměvavý, ale i seriózní. Komik, a ještě toho tolik ví…“

S dcerou Annou mimo jiné moderoval slavnostní vyhlašování cen Český lev 2008

S dcerou Annou mimo jiné moderoval slavnostní vyhlašování cen Český lev 2008

Jenže poté co se zaměřil na probouzení důvěry, musel se smířit s tím, že ve skutečnosti naopak působí na své okolí velmi neseriózně. „Nikdy jsem nebyl tolikrát ženatý, jak si lidé často myslí. V konečném důsledku však můj život vypadá poměrně neseriózně. Takže mám na stará kolena co napravovat. Na kontě má totiž čtyři vztahy, z nichž se narodilo šest dětí, a léta prohlašoval, že si v životě dovolil jediný luxus – že každé jeho dítě má vlastní matku.

Krásnou Chantal si přivezl z Francie a byla jeho manželkou patnáct let

Krásnou Chantal si přivezl z Francie a byla jeho manželkou patnáct let

S první manželkou Stanislavou má dceru, scénografku a režisérku Kamilu Polívkovou. Ve vztahu s kolegyní Evelynou Steimarovou se mu narodila další dcera, známá herečka Anna Polívková. Poté byla patnáct let jeho manželkou francouzská divadelní a filmová herečka Chantal Poullain. Porodila mu syna Vladimíra, jenž také vykročil v uměleckých šlépějích svých rodičů. Zvyk obdarovávat ženy jediným potomkem Polívka s přibývajícími lety opustil a se současnou partnerkou Marcelou už má děti tři – dceru Marianu a syny Jana a Františka Antonína. „Člověk míní, postel mění,“ zažertoval na toto téma v rozhovoru. Otcovství si prý konečně pořádně užívá, a všechny své děti nadevše miluje, i když k nim nevstává, ale spíš se k nim ráno vrací.

Až se čtvrtou partnerkou porušil svou tradici a už s ní má tři děti

Až se čtvrtou partnerkou porušil svou tradici a už s ní má tři děti

Odvážný kluk z Valašska

Bolek Polívka se narodil v roce 1949 ve Vizovicích, kde prožil i dětství. Tatínek coby nadšený ochotník podporoval jeho studium na brněnské Janáčkově akademii múzických umění, kde se Bolek zabýval vedle činohry i pantomimou. Od roku 1972 hrál v divadle Husa na provázku i ve svých autorských inscenacích, po roce 1990 založil v Brně vlastní divadlo Bolka Polívky.

S Evou Holubovou v komedii Pupendo, která byla nominována na

S Evou Holubovou v komedii Pupendo

Před filmovou kameru se poprvé postavil v Baladě pro banditu, do širšího povědomí se ale zapsal díky režisérce Věře Chytilové a rolím v jejích filmech Kalamita a Šašek a královna, hlavně ale díky nezapomenutelnému filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag, na kterém se podílel i jako scenárista. Vynikající výkon podal i ve slovenském filmu Sedím na konári a je mi dobre. Jeho jméno je spojené též s rolemi v komediích Pelíšky, Musíme si pomáhat a Pupendo, která byla nominována na Oscara. Za nejlepší herecký výkon v hlavní mužské roli ve filmech Musíme si pomáhat a Zapomenuté světlo byl oceněn prestižní filmovou cenou ČFTA Český lev.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská