Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pýcha dělá z lidí ďábly, stěžovala si na radnici se slzami v očích stará paní. Ozýval se i pískot, bučení a výkřiky, „budou z nás bezdomovci“!

24.04.2015
Pýcha dělá z lidí ďábly, stěžovala si na radnici se slzami v očích stará paní. Ozýval se i pískot, bučení a výkřiky, „budou z nás bezdomovci“!

Foto: Archiv

Popisek: Radnice v Brně

Brněnská koalice ANO, KDU-ČSL, Strany zelených a hnutí Žít Brno zažila dosud nejrušnější zasedání zastupitelstva. Proti předsednické galerii v sále brněnské radnice stály téměř dvě stovky nespokojených obyvatel města, kteří přišli se svými připomínkami k privatizaci městských domů, a atmosféra celé dopoledne připomínala spíš politickou demonstraci, vystoupení zástupců radnice provázel často pískot, bučení a další projevy nesouhlasu.

Až trojnásobek dřívější ceny!

Hlavní skupinu hlasitých oponentů tvořili zástupci obyvatel pětadvaceti městských domů, jejichž privatizaci po podzimních volbách současná koalice pozastavila, s tím, že budou změněny podmínky. Město se totiž rozhodlo přehodnotit pravidla, podle nichž se určovala cena bytů, jež byly nabízeny k odkoupení stávajícím nájemníkům. 

Oproti dřívějšku by tak zájemci o byt v nové vlně privatizace zaplatili obvyklou tržní cenu, což znamená až trojnásobek ceny dřívější. Rada se sice přednedávnem rozhodla tyto podmínky zmírnit o pětadvacetiprocentní slevu, i tak byla ale nová cena pro mnohé obyvatele privatizovaných domů nepřijatelná. Využili proto možnosti vystoupit 14. 4. dopoledne na zastupitelstvu města. Jejich projevy byly z velké části nabity emocemi a vystupující apelovali jak na svědomí zastupitelů koalice, tak na předvolební sliby úspěšných stran.

Pro samoživitelku je situace likvidační

Vystoupila například matka samoživitelka, která uvedla, že na odkup družstevního podílu si musela půjčit a vyšší cena bytu je nyní pro ni likvidační. Seniorka z jednoho z domů na Kounicově ulici zase upozorňovala na to, že současné nájmy jsou neúnosné a privatizace byla pro nájemníky záchranou, ale pouze za dřívější schválené ceny.

„Původní cena byla sice vysoká, ale zvládnutelná, po navýšení je pro nás nedostupná a nekřesťanská. KDU-ČSL ani ANO se před volbami nezmiňovaly o zastavení a přehodnocení podmínek privatizace. Jaký bude výsledek hesla „ANO, bude líp“? Asi se dostaneme do kritické ekonomické situace a budou z nás bezdomovci. Zapomínáte na své spoluobčany, kteří žijí skromně, slušně a šetří každou korunu. Pokora dělá z lidí anděly, ale pýcha ďábly,“ uzavřela se slzami v očích brněnská seniorka.

Správná privatizace stabilizuje společnost

S věcnými připomínkami vystoupil architekt Ivo Ondračka, který řekl, že dobře provedená privatizace může mít výrazně pozitivní dopady na obec. „Na základě praxe a vlastních zkušeností vím, že správná privatizace stabilizuje společnost. Chystáte se zrušit pravidla pro privatizaci bytového fondu a dojde ke značné finanční škodě. Cílem města by mělo být kvalitní a provozně co nejméně nákladné bydlení pro všechny, touha města po majetku prodraží bydlení a zdraží nemovitosti. V důsledku vzniká škoda každému, kdo v Brně kupuje byt. Tady nezbývá, než po dokončení analýzy podat trestní oznámení, protože upřednostnění pojetí města jako firmy hospodařící s byty neodpovídá zákonu o obcích,“ uvedl Ondračka, který se na závěr také neubránil emotivnímu sdělení: „Jako řadový člen KDU-ČSL se na vás obracím, bratři a sestro, vzpamatujte se, to co chcete udělat, je proti kodexu křesťanské politiky. Zvažte politickou škodu porušení stranické solidarity a křesťanské politiky.“

Hodili jste šutr do poklidného rybníka

V diskusi zastupitelů se ozval bývalý náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD), který v minulém období měl na starosti privatizaci. Řekl, že si v minulém volebním období nedovedl představit, že by nové vedení města nedokázalo dotáhnout privatizaci do konce. „Mýlil jsem se v optimismu a stalo se to. Nebyl by problém, kdyby domy se schválenými nabídkami byly doprivatizovány a  teprve pak se otevřela napříč politickým spektrem debata, jak se postavit k další privatizaci. Vy jste ale vzali ten největší šutr, hodili ho do poklidného rybníčku privatizace a mysleli si, že se nic nestane. To, co nastalo, jsem očekával už v prosinci na jednání zastupitelstva, kdy jsme se poprvé dozvěděli, že je privatizace pozastavena i tam, kde už lidé dostali nabídku,“ řekl Oliver Pospíšil.

Mrzí mě i to, jak se koaliční strany zachovaly vůči voličům před volbami. Vzhledem k tomu, že návrh pozastavit privatizaci se objevil už na druhém zastupitelstvu po volbách, domnívám se, že to byl krok, který jste plánovali už před volbami, a tedy před voliči tajili. Anebo – a to je ještě horší – jste v řadě případů o problémech Brna nevěděli, a pak je otázka, jak jste přistupovali k ambicím, že povedete druhé největší město v republice. Výsledkem je, že je zde spousta naštvaných lidí obecně na politiky, a nikdo z nás z toho nemá radost. Nejste schopni ani dodržet jednotný postup a lavírujete v tom, vyvoláváte ještě větší zmatek a možná i klamné naděje u lidí, kterým velmi záleží na tom, jak dopadne jejich bydlení a kteří jsou v důležité životní situaci," pokračoval ještě Pospíšil.

Byla to otázka času

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) v obhajobě postupu koalice uvedl, že každá změna přinese rozruch: „My jsme možná vzali kámen a hodili do malého rybníčku, byla ale jen otázka, kdy se to stane a kdy se změní pravidla pro privatizaci.“ Podle Vokřála je ale k diskusi to, zda skutečně v případě pětadvaceti privatizovaných domů je nutné dodržet původní podmínky. „Pokud by tomu tak bylo, nastolí to otázku, proč tyto domy ještě tyto podmínky měly a ostatní, které se teprve budou privatizovat, již ne,“ uvedl primátor Vokřál, který se obává, že zvýhodněné podmínky budou chtít i další obyvatelé. Poukázal i na to, že za ním v současnosti chodí lidé, kteří chtějí privatizovat za ceny obvyklé, bez slevy.

Zastupitelstvo nakonec přijalo koaliční většinou návrh, který pravidla privatizace mění, a pětadvacetiprocentní slevu dostanou pouze nájemníci pětadvaceti domů, kterých se dotklo předchozí pozastavení privatizace. Podle náměstkyně brněnského primátora Kláry Liptákové (KDU-ČSL), město lidem maximálně vyšlo vstříc. Někteří obyvatelé domů, kteří se sdružili v iniciativě „I my jsme Brno“, se nyní chtějí soudit.

David Daniel

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš