Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na podporu motocyklové Grand Prix ČR směřuje 50 milionů korun z veřejných peněz. Sice se měly nejdřív splatit dluhy z loňského ročníku, ale…

13.04.2015
Na podporu motocyklové Grand Prix ČR směřuje 50 milionů korun z veřejných peněz. Sice se měly nejdřív splatit dluhy z loňského ročníku, ale…

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Grand Prix

Celá záchranná akce Velké ceny, která má už pětašedesátiletou tradici, má zádrhel. Peníze, které Jihomoravský kraj získal, nelze použít na zaplacení dluhu loňského ročníku. Hejtman Michal Hašek i tak celou věc vidí hodně pozitivně. Kraj se stává spolupořadatelem, jde o historický mezník.

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na svém jednání koncem minulého týdne vzalo na vědomí informace o jednáních ve věci financování Grand Prix ČR. Po dlouhých jednáních schválilo uzavření smlouvy o spolupráci při pořádání letošního ročníku mezi třemi stranami – Jihomoravským krajem, společností Dorna Sports, S.L., a akciovou společností Automotodrom Brno, a. s. Posledně jmenovaná firma, vlastník Masarykova okruhu, kde motocykly jezdí, je držitelem licence na pořádání závodu a Dorně dluží peníze.

Abyste se v tom vyznali

Předmětem uvedené smlouvy je závazek společnosti Dorna Sports, S.L., a společnosti Automotodrom Brno začlenit Jihomoravský kraj jako spolupořadatele Grand Prix České republiky v roce 2015. Jihomoravský kraj se pro změnu zavazuje podílet se jako spolupořadatel poskytnutím částky ve výši 50 milionů korun.

Tuto sumu kraj získal z dotace ze státního rozpočtu ve výši 30 milionů korun a z rozpočtu dá 20 milionů korun. Zastupitelstvo zároveň uložilo krajské radě projednat do konce dubna letošního roku uzavření dílčích smluv, na jejichž základě se Jihomoravský kraj stane spolupořadatelem s vymezením všech souvisejících práv a povinností.

Závratná suma? Ano, poprvé v historii

K finanční spoluúčasti se blíže vyjádřil hejtman Michal Hašek. „Jde o transfer 30 milionů korun z ministerstva školství, které kraj obdržel letos v únoru, a dále 20 milionů ze schváleného  krajského rozpočtu. Nabízíme společnosti Dorna a Automotodromu částku celkem padesáti milionů korun. Jde o historicky nejvyšší částku soukromému subjektu na pořádání významné sportovní akce. Jsem rád, že jsem našel podporu drtivé většiny členů zastupitelstva,“ uvedl.

Částka dvaceti milionů korun je mimochodem čtyřnásobek původní podpory kraje motocyklové Velké ceně, jak hejtman dále zdůraznil. „Smyslem, proč kraj nabízí tak velkorysou pomoc, je zachování motocyklové Velké ceny. Loni jsme požádali o třicet milionů, abychom ji zachránili. Aby tato částka nepropadla zpět do státního rozpočtu, protože si o ni nepožádal Automotodrom Brno,“ vysvětluje dále nejvyšší představitel kraje.

Automotodrom si snad vyřeší dluhy

Až 11. února obdržel kraj rozhodnutí ministerstva školství o podmínkách čerpání této třicetimilionové dotace. „Po seznámení s ním jsme zjistili, že se jedná o dotaci na rok 2015. Musíme se řídit českou i evropskou legislativou. Co se týká loňského ročníku, jde o soukromoprávní smluvní vztah mezi soukromou společností Dorna Sports a soukromou společností Automotodrom Brno. Existuje možnost, aby Automotodrom Brno při takovéto velkorysé podpoře letošního ročníku vyřešil svoje dluhy za loňský rok," uvedl hejtman Hašek, který zrekapituloval dosavadní jednání zástupců všech tří stran. „Nechci eskalovat spory a nebudu komentovat podrobnosti, než bude vše dojednáno. Technickým termínem je konec dubna. Věřím, že výsledkem bude dobrá zpráva, že se jede Velká cena 2015,“ dodal hejtman.

Náměstek hejtmana Stanislav Juránek informoval o jednání senátního podvýboru pro sport v této věci a vyzdvihl klíčové usnesení, ve kterém podvýbor doporučuje, aby  v rámci zachování pravidel Evropské unie o veřejné podpoře bylo pořádání Grand Prix České republiky zajištěno formou spolupořádání Automotodromu Brno, a. s., a Jihomoravského kraje.

Výročí pětašedesát let

Grand Prix ČR je závod silničních motocyklů různých objemových tříd, pořádaný na českém území již od roku 1950. Jde o nejslavnější motoristický závod v České republice, který se pravidelně koná v Brně. Dříve se závodilo na okruzích v západní části města a od roku 1987 se Velká cena Brna jezdí na automotodromu, nesoucím název Masarykův okruh.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš